Vatikán 26. decembra (VaticanNews) V zamyslení pred modlitbou Anjel Pána pápež František hovoril o mučeníkoch, ktorí obetovali svoj život, aby mohli byť všetci ľudia spasení. Pripomenul, že práve vrahovia „viac ako ostatní potrebujú odpustenie a vykúpenie“, a povzbudil veriacich, aby sa modlili za prenasledovaných kresťanov a aby v sebe prebudili túžbu po dobre aj pre tých, ktorí nám ubližujú.
Videozáznam
Zdroj: VaticanNews
Drahí bratia a sestry, požehnaný druhý sviatok vianočný!
Dnes, ihneď po Vianociach, liturgia oslavuje svätého Štefana, prvého mučeníka. Správa o jeho ukameňovaní sa nachádza v Skutkoch apoštolov (porov. 6, 8 – 12; 7, 54 – 60) a predstavuje nám ho, ako sa počas svojho zomierania modlí za svojich vrahov. To nás núti zamyslieť sa – aj keď sa na prvý pohľad zdá, že Štefan bezmocne znáša násilie, v skutočnosti ako naozaj slobodný človek naďalej miluje aj svojich vrahov a obetuje za nich svoj život, podobne ako Ježiš (porov. Jn 10, 17 – 18, Lk 23, 34). Obetuje svoj život, aby sa kajali a po odpustení, aby dostali večný život.
Diakon Štefan sa nám tak javí ako svedok toho Boha, ktorý má jednu veľkú túžbu: „aby všetci ľudia boli spasení“ (1 Tim 2, 4) – toto je túžba Božieho srdca –, aby nikto nebol stratený (porov. Jn 6, 39, 17, 1 – 26). Štefan je svedkom nášho Otca, ktorý chce pre každé zo svojich detí vždy len a len to najlepšie. Je to Otec, ktorý nikoho nevylučuje, nikdy sa neunavuje ich hľadať (porov. Lk 15, 3 – 7) a prijímať ich späť, keď sa k nemu po zablúdení v pokání vracajú (porov. Lk 15, 11 – 32) a Otec, ktorý sa neunavuje odpúšťať. Zapamätajte si toto: Boh vždy odpúšťa a Boh odpúšťa všetko.
Vráťme sa však ku Štefanovi.
Žiaľ, aj dnes je v rôznych častiach sveta mnoho mužov a žien prenasledovaných, niekedy až na smrť, kvôli evanjeliu. To, čo sme povedali o Štefanovi, platí aj pre nich. Nenechávajú sa zabiť zo slabosti, ani preto, aby bránili nejakú ideológiu, ale preto, aby mali všetci účasť na dare spásy. A robia to pre dobro svojich vrahov a modlia sa za nich.
Blahoslavený Christian de Chergé, ktorý nazval svojho vraha „priateľom poslednej minúty“. Položme si teda, každý jeden z nás tieto otázky: Cítim túžbu, aby všetci poznali Boha, a aby boli všetci spasení? Dokážem mať rád aj toho, kvôli ktorému trpím? Zaujímam sa o mnohých bratov a sestry, ktorí sú prenasledovaní pre vieru a modlím sa za nich?
Panna Mária, Kráľovná mučeníkov, nech nám pomáha byť odvážnymi svedkami evanjelia pre spásu sveta.
Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – VaticanNews, Martin Jarábek
Pápež František: Pracujme na odzbrojení, na boji proti hladu, chorobám a detskej práci
„Bratia a sestry, prajem vám požehnané Vianoce“ – týmito slovami sa pápež František prihovoril veriacim po modlitbe Anjel Pána vo štvrtok 26. decembra vo sviatok sv. Štefana.
Vo svojom príhovore vyjadril vďaku za mnohé blahoželania a prejavy blízkosti, ktoré dostal počas sviatočných dní. „Ďakujem všetkým – jednotlivcom, rodinám, farnostiam a združeniam. Ďakujem zo srdca!“ povedal Svätý Otec František.
Pápež zároveň vyjadril svoje želanie židovskej komunite, ktorá začala sláviť sviatok svetiel – Chanuka:
„Včera večer sa začal Sviatok svetiel, Chanuka, ktorý naši židovskí bratia a sestry na celom svete oslavujú osem dní. Želám im všetko najlepšie a vyprosujem im dar pokoja a bratstva“.
Putovanie k Svätej bráne – symbol cesty k Ježišovi
Svätý Otec František sa obrátil aj na pútnikov, ktorí prišli z rôznych častí Talianska a sveta. Osobitne vyzdvihol význam jubilejnej cesty, ktorá vedie k Svätej bráne v Bazilike svätého Petra a dodal:
„Je to krásny symbol – symbol, ktorý vyjadruje zmysel nášho života: kráčať v ústrety Ježišovi, ktorý nás miluje a otvára nám svoje Srdce, aby sme mohli vstúpiť do jeho Kráľovstva lásky, radosti a pokoja“.
Otvorenie Svätej brány vo väzení Rebibbia
Svätý Otec pripomenul, že ráno otvoril ďalšiu Svätú bránu – tentoraz vo väzení Rebibbia v Ríme. Toto miesto nazval „katedrálou bolesti a nádeje“. Jeho gesto malo symbolizovať solidaritu a povzbudenie pre všetkých, ktorí zažívajú ťažké chvíle.
Výzva na odpustenie dlhov a podporu rozvoja
Pápež František zdôraznil jednu z kľúčových čŕt jubilejného roka – odpustenie dlhov. V tejto súvislosti vyzval na podporu kampane Caritas Internationalis s názvom „Premeňme dlh na nádej“. Jej cieľom je zmierniť bremeno neudržateľných dlhov rozvojových krajín a podporiť ich rozvoj. Rímsky biskup uviedol:
„Otázka dlhov súvisí aj s mierom a čiernym trhom so zbraňami. Dosť bolo kolonizácie národov zbraňami! Pracujme na odzbrojení, na boji proti hladu, chorobám a detskej práci“.
Modlitba za mier vo svete
Pápež vyzval na modlitby za mier na celom svete, osobitne za trpiace regióny ako sú Ukrajina, Gaza, Izrael, Mjanmarsko a Severné Kivu. A zdôraznil: „Prosím, modlime sa za mier vo svete!“
Záverečné požehnanie
Na záver Petrov nástupca zaželal všetkým krásny sviatočný deň a poprosil veriacich, aby na neho nezabudli v modlitbách:
„Prajem vám dobrú chuť k obedu a dovidenia!“
Martin Jarábek – VaticanNews
Aktualizované