Pastiersky list biskupa Mons. Mariána Chovanca na Štvrtú adventnú nedeľu

TK KBS, mc, ml; pz | 22. 12. 2024 12:49



Foto: Archív Banskobystrickej diecézy

Banská Bystrica 22. decembra (TK KBS) V plnom znení prinášame pastiersky list banskobystrického biskupa Mons. Mariána Chovanca na Štvrtú adventnú nedeľu.



___



Drahí bratia a sestry,



srdečne Vás pozdravujem a prihováram sa k vám, aby som vás povzbudil a potešil. Veľmi si želám, aby sme sa v tomto vrcholiacom adventnom čase všetci spolu naučili čerpať radosť a nádej z našej kresťanskej viery.



Ako viete, jadrom našej viery je Božia láska, ktorá sa najkrajšie prejavila v tom, že „Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale aby mal večný život“ (Jn 3, 16). Nech by sme prežívali akúkoľvek ťažkú skúšku, nech by sme boli zavalení akýmkoľvek ťažkým krížom, toto – Božia láska k nám – je prameňom našej veľkej nádeje. Skúsme a presvedčme sa, že aj v našej neľahkej dobe sa oplatí z tohto prameňa stále čerpať. Pán Boh chce stavať na našej veľkodušnosti.



Odborníci hovoria, že k najväčším husľovým umelcom všetkých čias patrí Američan rakúskeho pôvodu Fritz Kreisler (1875 – 1962). V zime v roku 1932 hral tento svetoznámy huslista v divadle v írskom Dubline. Po úspešnom koncerte spokojný umelec vyšiel bočným vchodom z divadla, aby ho pripravené auto odviezlo do hotela. Práve keď sadal do auta, jeho bystrý sluch začul krásny zvuk huslí. Ktosi pekne hral na chodníku pred budovou divadla, v ktorom mal umelec pred chvíľou koncert. Fritz Kreisler, pohnutý ozvenou krásnych a čistých zvukov sa chcel pozrieť, kto tak vynikajúco hrá. Keď prišiel bližšie, ukázalo sa, že to bolo chudobné írske dievčatko, volalo sa Lillian Mack, ktoré za drobné mince hralo na husliach pre ľudí na ulici, aby si zarobilo. Fritz Kreisler bol z jej čistej hry nadšený. Potešil sa, ako dievčatko obetavo rozdávalo svoj veľký talent okoloidúcim. Jej udivujúco krásna hra, dávaná ako dar druhým, ho chytila za srdce. Rozhodol sa, že biednemu, ale veľkodušne slúžiacemu dievčatku pomôže. Zariadil, že krátko nato mala Lillian Mack podpísaný výhodný kontrakt na pravidelné koncertovanie v Kráľovskom divadle.



Celosvetovo známy a slávny umelec veľkodušne vyzdvihol talent a obetavé rozdávanie sa jednoduchého írskeho dievčaťa. Umožnil jej dostať veľkú a ctihodnú úlohu. Umožnil jej rozdávať radosť. Odvtedy Lillian Mack poslúžila mnohým, lebo začala veľkému počtu ľudí rozdávať radosť z krásnej hudby.



Čosi podobné, avšak v oveľa väčšom rozmere, v rozmere Božích „dejín spásy“ sa udialo v Palestíne pred 2000 rokmi. Všemohúci Boh, najväčší Umelec a Stvoriteľ celého vesmíru, si vybral chudobné izraelské dievča, Pannu Máriu, ktorej srdce bolo čisté, krásne a túžilo druhým slúžiť. Preto si ju Boh vyvolil spomedzi všetkých žien na zemi, aby sa stala matkou jeho Syna Ježiša.



Vo chvíli zvestovania povedal anjel Gabriel Márii: „Zdravas, milosti plná, Pán s tebou… Počneš a porodíš syna a dáš mu meno Ježiš. On bude veľký a bude sa volať Synom Najvyššieho“ (Lk 1, 28. 31 – 32). Mária na túto nečakanú výzvu veľkodušne zareagovala, pretože jej srdce bolo čisté a túžilo slúžiť: „Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova“ (Lk 1, 38). Týmto jej veľkodušným súhlasom sa zrealizoval jedinečný Boží plán a sama Mária sa stala požehnanou ženou a tiež veľkým požehnaním pre celý svet. Tak sme to počuli aj v dnešnom evanjeliu. Alžbeta osvietená Duchom Svätým s radosťou hovorí Márii: „Požehnaná si medzi ženami a požehnaný je plod tvojho života.“



Keď pozorne čítame Božie slovo, zreteľne sa ukazuje, že Pán Boh sa vo svojom odvekom pláne rozhodol, že nielen náš dočasný, telesný život bude mať matku, teda bude mať materinský rozmer, ale aj náš nadprirodzený, duchovný život bude mať matku, bude mať materinský charakter – „byť pre druhého“ a „žiť pre druhého“. Preto si od vekov vybral Pannu Máriu za matku svojho Syna – a ten nám ju z kríža daroval ako duchovnú matku. Mária ako matka bola potrebná, aby sa mohol Kristus stať jedným z nás. Aby mohol mať naše ľudské telo, celú našu prirodzenosť. Bez nej by sa Kristus nenarodil a nemal by žiadne ľudské rysy, telo a krv. Ježišovi Kristovi bola potrebná matka, aby sa ako Boh vtelil, aby ho kolísala, živila a vychovávala, aby utierala jeho uplakané oči. Aby tak aj Ježiš mohol povedať to najkrajšie slovo na svete „mama“. Panna Mária je vydarený a príťažlivý vzor telesného aj duchovného materstva.



Drahí bratia a sestry, adventný čas je očakávaním príchodu Krista Pána, ako nášho Spasiteľa a Pomocníka. Zároveň je aj časom prípravy, aby sme tohto Spasiteľa spoznali a prijali do svojho života. Ako to urobiť? Ako sa najlepšie pripraviť na Pánov príchod?



Najkrajším príkladom adventnej prípravy je Panna Mária a jej veľkodušná ochota slúžiť druhým. Mária sa od chvíle počatia nielen celkom odovzdala Bohu, ale s ním aj neúnavne spolupracovala. To sa stalo jej službou. Máriino nosenie Ježiša pod svojím srdcom bolo jej životným adventom. Mária v tomto advente, v tejto bezprostrednej príprave na Ježišovo narodenie, na jeho telesný príchod na svet, veľkoryso odpovedala na každú aktuálnu situáciu a na všetko, čo jej Boh do života vložil. Jej ochotu slúžiť vidíme aj v dnešnom Evanjeliu. Aj napriek tomu, že sama Mária je v požehnanom stave, prichádza ku svojej staršej príbuznej Alžbete, aby jej obetavo pomáhala.



Povzbuďme sa konaním Panny Márie. Otvorme si oči a spoznajme, kto okolo mňa potrebuje moju pozornosť, môj čas a ako mu môžem vhodne pomôcť. Pán Boh nám dáva život a zdravie; on nás obdarúva morálnou slobodou; on nás zahŕňa rozličnými talentami; on nás obklopuje dobrými ľuďmi a priateľmi; on oživuje našu vieru; on nám vo sviatostiach a pri modlitbe udeľuje potrebné milosti, aby sme správne a šťastne žili a ešte nám dal aj prísľub večného života. To sú len niektoré z darov, ktoré od Boha neustále dostávame. Ako na ne odpovedáme?



Vďaka veľkodušnej odpovedi Márie „Nech sa mi stane podľa tvojho slova“ (Lk 1, 38), Boh obohatil svet darom svojho jednorodeného Syna. Našim zodpovedným využitím darov, ktoré nám Boh udeľuje, ich rozmnožením a podelením sa s inými ľuďmi – chce Boh naďalej obohacovať svet svojou milosťou a radosťou. Naozaj platí, že Pán Boh chce stavať na našej veľkodušnosti, ochote a službe. Nikdy nie proti našej vôli. Boh chce cez nás darovať väčšiu pozornosť synovi či dcére, on chce cez nás potešiť utrápenú manželku či manžela, on chce cez nás robiť dobre núdznemu človekovi v našom okolí… Boh, ktorý nás bezhranične miluje, chce aj dnes – prostredníctvom každého jedného z nás – obohacovať svet svojou svätosťou, láskou a dobrotou.



Spolupracujme s Bohom tak radostne a plodne, ako to robí Panna Mária. Vtedy si skutočne pripravíme naše srdcia na zázrak Božieho narodenia. A nielen to. Blíži sa Svätý rok 2025, počas ktorého Boh mimoriadnym spôsobom preukazuje svoju dobrotu a milosrdenstvo celému svetu. Ak sa postavíme pred Pána s veľkodušnou ochotou slúžiť, a to podľa vzoru Panny Márie, Boh môže použiť aj nás, aby sme aj my boli radostnými nástrojmi Pánovho zľutovania.



Milostiplné a pokojné Vianoce Vám so srdca vyprosujem a žehnám Vás



Mons. Marián Chovanec, banskobystrický biskup



_




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024