Rím 10. decembra (TK KBS) Prezident SR Peter Pellegrini v utorok v závere svojej návštevy v Ríme navštívil so sprievodom Pápežský slovenský ústav a kolégium sv. Cyrila a Metoda (PSU-KSCM). Delegáciu sprevádzal aj veľvyslanec SR pri Svätom Stolci Juraj Priputen.
Prezident Pellegrini navštívil PSU-KSCM ako šiesty slovenský prezident v poradí. Nešlo však o jeho prvú návštevu cyrilometodského domu. Prvýkrát sa tak stalo v 2015, kedy prišiel ako minister školstva, druhýkrát v roku 2019 v úlohe predsedu vlády Slovenskej republiky a teraz ako jej prezident.
Návšteva začala prehliadkou súsošia sv. Cyrila a Metoda na nádvorí, ktoré bolo inštalované v roku 1988 a jeho autorom bol slovenský exulant v Paríži majster Viliam Schiffer. Po prehliadke súsošia sa prezident so sprievodom presunul di Kostola sv. Cyrila a Metoda, ktorý je integrálnou súčasťou domu a tvorí architektonické ale predovšetkým duchovné centrum celej inštitúcie.
Rektor domu Pavol Zvara predstavil prezidentovi v krátkosti dejiny domu pričom vyzdvihol významné osobnosti, ktoré stáli na začiatku tejto inštitúcie: Mons. Štefan Náhalka, kardinál Jozef Tomko či rehoľní kňazi Félix Litva, Ľudovít Macák a Michal Lacko. Neopomenul ani prvého Slováka v diplomatických službách Svätého Stolca Mons. Dr. Štefana Fogaša, ktorého nedožitých 100 rokov uplynie práve tento piatok 13. decembra. Rektor sa zameral aj na prípravu niekoľko zväzkového diela o dejinách cyrilometodského domu, ktoré pripravuje Don Jozef Tomšík SDB a dr. Anna Maglioni z Turína.
Prezident Pellegrini vo svojom príhovore vyzdvihol dlhoročné zásluhy slovenského cyrilometodského domu a to nielen v starostlivosti o slovenských pútnikov a kňazov žijúcich v Ríme, ale i jeho napĺňanie cyrilo-metodského dedičstva v dnešných časoch a vyjadril nádej, že aj Slovenská republika neponechá takúto inštitúciu bez adekvátnej pozornosti, vzhľadom na to, že dom prestavuje nesmierne kultúrne, duchovné i vedecké dedičstvo nášho národa a jeho existencia mimo Slovenskej republiky ho nesmie vylučovať zo záujmu našich kompetentných inštitúcií.
„Budem sa osobne prihovárať u predsedu vlády, aby vláda našla spôsob, aby použila peniaze zo svojej rezervy v budúcom roku, kedy je rok významný, pretože je to Jubilejný rok a do Talianska budú prúdiť tisícky slovenských pútnikov. Aby sme možno využili aj na to jubileum a takéto gesto zo strany vlády SR, že má záujem starať sa aj o takéto inštitúcie,“ povedal prezident Pellegrini.
Nechýbalo ani predstavenie slovenskej komunity kňazov-doktorandov a komunity rehoľných sestier Satmárok.
Vo svojom príhovore poďakoval predstaviteľom Cirkvi pôsobiacim v Taliansku za ich prácu, pomoc, útechu a strechu nad hlavou mnohým Slovenkám a Slovákom, ktorí putovali do Ríma. „Cirkev zohráva významnú úlohu, pretože je v kontakte so spoločnosťou a vie prispieť k tomu, aby sme boli lepšími a solidárnymi ľuďmi,“ povedal Peter Pellegrini.  Prezident SR vyjadril nádej, že rok 2025 bude okrem jubilejného svätého roku aj rokom lepších vzťahov na Slovensku. Ide o iniciatívu, ktorú prezident SR spolu s komisárom pre deti podpísali v novembri tohto roka pri príležitosti 100. výročia detských práv. Podľa slov prezidenta by rok 2025 mohol byť rokom lepších vzťahov v našich rodinách, komunitách i v našej spoločnosti, ktorá v súčasnosti trpí veľkou polarizáciou „Budem veľmi rád, ak by sa Slovenky a Slováci, ktorí prídu do Talianska počas svätého roka, vrátili naspäť na Slovensko duchovne potešení a naplnení a po návrate domov tiež prispeli k roku lepších vzťahov. Ja sa budem osobne snažiť, aby rok 2025 nebol z pohľadu našej cirkvi len jubilejným, ale aj rokom lepších vzťahov na Slovensku,“ uviedol Peter Pellegrini.
Po príhovoroch nasledovala prehliadka Veľkej knižnice a archívu, pamätného Apartmánu kardinála Jozefa Tomka a podpis do kroniky v Prezidentskom salóniku.
Prezident následne absolvoval sériu rozhovorov s kňazmi-doktorandmi, s rehoľnými setrami Satmárkami, ako i s kňazmi, rehoľníkmi pôsobiacimi na rozličných miestach pri Svätom Stolci, či rímskych komunitách alebo univerzitách.

Touto návštevou prezident ukončil svoj pobyt vo Vatikáne, ktorého hlavnou náplňou bol stretnutie sa so Svätým Otcom Františkom a bilaterálne rokovania s predstaviteľmi Svätého Stolca.
Na Slovensko sa vracia aj s dôležitým odkazom od Svätého Otca. „Pri odovzdaní daru mi Svätý Otec povedal silnú myšlienku, aby sme boli ľudia, ktorí sa nikdy nepozerajú na druhého zhora. Ak tak urobia tak len preto, že sa k nemu mienia skloniť a podať mu pomocnú ruku. Želám si, aby sme sa tak na Slovensku správali a boli dobrou a súdržnou spoločnosťou, ktorá si navzájom pomáha,“ uzavrel prezident.
V popoludňajších hodinách odcestoval do vlasti.
Fotogaléria
Zdroje: Kancelária prezidenta SR/TASR/Pápežský slovenský ústav a kolégium sv. Cyrila a Metoda, Pavol Zvara
Aktualizované