Sýria 10. decembra (TK KBS) Po páde Asadovho režimu a prevzatí sýrskej metropoly Damasku povstaleckou koalíciou vedenou islamistami Pápežská nadácia Cirkev v núdzi vyzvala na ochranu náboženských menšín v Sýrii. „Žiadame medzinárodné spoločenstvo aj nové mocenské skupiny v Sýrii, aby zabezpečili ochranu základných práv všetkých náboženských komunít, ich náboženskej slobody, práva na vzdelanie a práva na život v pokoji,“ uviedla výkonná predsedníčka Regina Lynchová vo Viedni.
Aj keď náboženské menšiny v uplynulých dňoch boli zo strany povstalcov vo veľkej miere rešpektované, podľa Lynchovej „skúsenosti z minulosti ukazujú, že náboženská sloboda môže byť v časoch nestability v regióne vážne obmedzená“. Preto je nevyhnutné posilniť všetko úsilie, aby mocenský prechod viedol k „spravodlivosti, mieru a dôstojnosti pre všetkých“.
Regina Lynchová zároveň oznámila, že organizácia Cirkev v núdzi bude naďalej podporovať humanitárne a projekty obnovy v Sýrii. „Naše projekty sa aj naďalej zamerajú na poskytovanie základnej pomoci, vzdelania a duchovnej podpory najohrozenejšej kresťanskej menšine, pričom budeme podporovať zmierenie a nádej,“ dodala. Táto organizácia poskytuje duchovnú a materiálnu pomoc kresťanom po celom svete, ktorí sú pre svoje náboženské presvedčenie prenasledovaní alebo ohrození.
Kresťania v Sýrii: Medzi radosťou a strachom
Sýria bola vždy známa svojou silnou kresťanskou menšinou, no situácia pre nich sa výrazne líši v závislosti od jednotlivých regiónov. Podľa odhadov v krajine momentálne žije maximálne 500 000 kresťanov, hoci presné čísla sú ťažko dostupné.
Syrský kňaz Hanna Ghoneim, žijúci vo Viedni, opísal pocity kresťanov ako kombináciu „radosti a strachu“ – radosť zo zmien, ale aj obavy z možného chaosu po páde prezidenta Bašára al-Asada. Pred vypuknutím vojny v roku 2011 mala Sýria približne 21 miliónov obyvateľov, z ktorých najmenej 5,5 milióna ušlo do cudziny a ďalších 6 miliónov sa stalo vnútornými utečencami.
Pred vojnou tvorili kresťania približne 7 % obyvateľstva Sýrie, ale ich počet od konfliktu výrazne poklesol. Napríklad v meste Aleppo žilo pred vojnou 120 000 kresťanov, no po skončení bojov v roku 2017 ich zostalo len 30 000 až 50 000. V meste Homs bolo pred vojnou približne 70 000 kresťanov, ale aj toto mesto utrpelo vážne škody a po roku 2017 sa začalo s obnovou kresťanských komunít. Sýria je pritom domovom pre rôzne kresťanské tradície, vrátane Grécko-ortodoxnej, Armeno-apoštolskej, Melchitskej grécko-katolíckej a Sýrsko-ortodoxnej cirkvi.
Napriek obmedzeniam a nebezpečenstvám mnohí kresťania v kurdských kontrolovaných oblastiach na severovýchode Sýrie prežívajú v relatívnom bezpečí. Podľa odhadov tam žije medzi 50 000 až 150 000 kresťanov. Na druhej strane, v oblastiach pod kontrolou Turecka a jeho podporovaných milícií sú kresťania vystavení nebezpečenstvu a mnohí tieto oblasti opustili.
Napríklad v regióne Idlib žilo pred vojnou približne 10 000 kresťanov, no v súčasnosti tam žije iba približne 600 osôb, prevažne starších ľudí. Život kresťanov v Sýrii je značne obmedzený, no napriek tomu v niektorých častiach krajiny majú možnosť praktizovať svoje vierovyznanie a udržiavať náboženské tradície.
Sýrski patriarchovia sa modlia za mierový prechod moci
Sýrsko-katolícky patriarcha Ignatius Youssef III. Younan vyzval k modlitbám, aby v Sýrii „táto fáza prechodu prebehla bezpečne a v pokoji“. Podľa agentúry Fides patriarcha v kázni počas nedeľnej bohoslužby vo svojom sídle v Libanone pripomenul „vlnu revolúcie proti vláde a režimu, ktorá trvá už mnoho rokov“ a ktorá prerástla do „strašného vojenského konfliktu, pričom jeho dôsledky majú desivé dopady na bezpečnosť aj ekonomiku všetkých obyvateľov“. Younan zdôraznil, že v posledných dňoch komunikoval s biskupmi z Aleppa, Homsu, Damasku a Qamischli, aby sa informoval a vyjadril svoju podporu „modlitbou a prosbou za mier“.
Sýrsko-ortodoxný patriarchát pod vedením patriarchu Ignatia Aphrema II. vydal vyhlásenie, v ktorom biskupi zdôrazňujú „rovnaké práva všetkých sociálnych skupín a všetkých sýrsnych občanov bez ohľadu na ich etnické, náboženské či politické pozadie“. Zdôraznili tiež, že tieto princípy by mali vychádzať zo štátneho občianstva, ktoré by malo zabezpečiť dôstojnosť každého jednotlivca. Biskupi zároveň vyzvali všetky strany, aby si „plnili svoju národnú úlohu v ochrane verejného a súkromného majetku“ a aby „zabránenie používaniu zbraní a násilia proti iným bolo prioritou“.
Podľa informácií Fides oficiálne vyhlásenia cirkví odkazujú aj na „upokojujúce“ verejné vyhlásenia islamistických skupín, ktoré zohrali kľúčovú úlohu pri kolapse sýrskeho režimu. Zároveň však naznačujú obozretnosť týchto skupín pri posudzovaní ďalšieho vývoja situácie po páde prezidenta Bašára al-Asada.
Zdroj: Kathpress
Spracoval: M. Lipiak