Arcibiskup Stanislav Zvolenský opäť zveril mesto Bratislavu Panne Márii

TK KBS, ba, rp, ml; pz | 10. 12. 2024 11:48



Foto: Archív Bratislavskej arcidiecézy

Bratislava 10. decembra (TK KBS) Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský zveril na Slávnosť Nepoškvrneného počatia Panny Márie Bratislavu Panne Márii. Stalo sa tak na záver svätej omše, ktorú celebroval v Kostole sv. Jána z Mathy (Trojička) v Bratislave.



„V modlitbe zverenia sa odovzdávame do láskavého príhovoru Božej Matky, aby sa za nás prihovárala a prosila pre nás o duchovnú silu. To najzákladnejšie ale je, aby sme boli otvorení pre túto silu, aby sme si ju želali a uznali, že ju potrebujeme. Aby sme chceli žiť životom, aby ako sa Ježiš cez Máriu dostal na svet, aj cez náš život ľudia spoznali, že Boh je dobrý a Ježiš nás zachránil. Ale najskôr musia vidieť našu pravdivosť, láskavosť, miernosť, ochotu premáhať zlo dobrom,“ vysvetlil otec arcibiskup, podľa ktorého pozeráme na seba a cez Adama a Evu spoznávame našu krehkosť. „Pozeráme na seba a cez Máriu a spoznávame naše pozvanie k našej veľkosti. Pozeráme na seba a tešíme sa, že sme Bohom zachránení, že sme Boží synovia a dcéry. Že môžeme kvôli Ježišovi počítať s tým, aby sme mohli náš život žiť čo najviac podľa Božej vôle. Je to o nás, o našich ťažkostiach, dôstojnosti, perspektíve a príhovore Božej Matky, ktorá je vznešená a krásna. Slúži nám ako vzor a zároveň je našou orodovníčkou,“ zdôraznil bratislavský arcibiskup metropolita.



V textoch Svätého Písma môžeme podľa Mons. Stanislava Zvolenského nájsť naše jestvovanie. Môžeme v nich nájsť základné princípy, ktoré patria k ľudskému životu. Preto sa v homílii venoval liturgickým textom, ktoré sa čítali počas slávnosti v pondelok. Prvé čítanie z knihy Genezis o prvom hriechu ľudí podľa neho ukazuje našu principiálnu krehkosť. „Prvá krehkosť je narušenie vzťahu s Bohom. Adam, pozemšťan, sa skrýva pred Pánom Bohom. Človek sa skrýva pred Bohom, to je naša krehkosť,“ uviedol s tým, že naša druhá krehkosť je vo vzťahu k ľuďom. „Adam hovorí, že vinná je iná osoba, žena. Naše vzťahy sú týmto narušené. To je krehkosť nášho jestvovania. Toto čítanie nám zobrazuje našu situáciu,“ povedal arcibiskup.



Úryvok z evanjelia nám predstavuje človeka, Máriu, ktorá nevykazuje krehkosť narušenia vzťahu s Bohom a ľuďmi. Je to podľa neho vyjadrené v slovách „nech sa mi stane podľa tvojej vôle“. „Princíp jestvovania Márie je otvorenie pre to, čo chce Boh,“ uviedol. Upozornil zároveň na slová anjela, ktorý konštatuje: ,Pán s tebou, milostiplná‘. „Mária z Božej dobroty prežíva život od svojho počatia v otvorenosti pre Boha a zároveň s nenarušenými vzťahmi k ľuďom. Táto slávnosť nás pozýva pozerať na Máriu, ktorá je vzorom pre nás,“ konštatoval Mons. Zvolenský.



Zároveň zdôraznil, že Boh nás prijal za svojich synov a dcéry. „Adoptoval si nás. Očisťuje nás. Poskytuje nám priazeň, ktorá nie je zaslúžená, pretože Boh je dobrý a on sa vo svojej dobrote nenechá premôcť. Boh napriek tomu, že zlo vstúpilo do tohto sveta, dáva nám všetkým nádej, aby sme sa snažili obdivovať krásu človeka Márie a kvôli Ježišovi nasledovať Máriu. Aby sme ako adoptovaní synovia a dcéry sa snažili napodobňovať Krista a snažili sa žiť podľa Božej vôle,“ dodal a pokračoval: „My, krehkí ľudia hovoríme: Bože som hriešny, ale túžim sa podobať Márii. Žiť na jej spôsob. Nasledovať Krista a žiť podľa Božej vôle. Každý sme pozvaní žiť podľa Božej vôle.“



Zdroj: Bratislavská arcidiecéza, Radovan Pavlík




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024