Uplynulo 75 rokov od číhošťského zázraku, ktorý zmenil život kňaza Toufara

TK KBS, ci, ct, ml; pz | 10. 12. 2024 11:15



Foto: ČaV, Roman Albrecht

Praha 10. decembra (TK KBS) Pred 75 rokmi sa v Kostole Nanebovzatia Panny Márie v Číhošti odohral záhadný úkaz, ktorý zmenil život tamojšieho farára Josefa Toufara, ako aj české dejiny. Pohyb kríža počas adventnej svätej omše 11. decembra 1949 upútal pozornosť tisícov pútnikov, ale aj komunistického režimu, ktorý v tom videl hrozbu pre svoju moc. Táto udalosť viedla k zatknutiu, mučeniu a smrti Josefa Toufara, ktorý je dnes považovaný za mučeníka viery. Čo sa vtedy skutočne stalo a aký odkaz zanechal číhošťský zázrak?  



Josef Toufar (1902 – 1950) bol rímskokatolícky kňaz, ktorý pôsobil v niekoľkých českých farnostiach, najdlhšie v obci Zahrádka a neskôr v Číhošti na Vysočine. Bol známy svojou neúnavnou prácou, skromnosťou a snahou približovať vieru obyčajným ľuďom. Jeho život sa tragicky zapísal do dejín kvôli tzv. číhošťskemu zázraku, ktorý viedol k jeho mučeníckej smrti spôsobenej brutálnym vyšetrováním komunistickou Štátnou bezpečnosťou.



Dňa 11. decembra 1949 sa počas jeho kázne v Kostole Nanebovzatia Panny Marie v Číhošti údajne niekoľkokrát pohol kríž na hlavnom oltári. Tento pohyb mnohí veriaci považovali za zázrak. Tento úkaz rýchlo upútal pozornosť komunistického režimu, ktorý obvinil Toufara z podvodu a spustil proti nemu kruté vyšetrovanie. Niekoľko farníkov videlo pohyb kríža počas adventnej omše, pričom Toufar si nič nevšimol. Napriek tomu sa o udalosti rýchlo rozšírila správa, ktorá pritiahla stovky pútnikov. Vtedajšie komunistické Československo, kde bol náboženský život potláčaný, vnímal tento jav ako vážnu výzvu pre svoj režim.  



Zatknutie a mučenie  



Štátna bezpečnosť zahájila vyšetrovanie s cieľom dokázať, že Toufar zázrak zinscenoval, aby manipuloval veriacimi.  28. januára 1950 bol zatknutý a podrobený krutému mučeniu, pričom sa ho vyšetrovatelia snažili donútiť k priznaniu. Po necelom mesiaci zomrel na následky brutálneho zaobchádzania. Štátna bezpečnosť natočila propagandistický film o udalosti, no jeho nasadenie do kín bolo napokon zastavené pre pochybnosti a nejasnosti o údajnej manipulácii. Číhošťský zázrak nám pripomína nielen silu viery, ale aj obrovský význam obety a utrpenia tých, ktorí sa postavili neslobode. V roku 2015 boli ostatky Josefa Toufara prevezené späť do Číhošti a pochované v miestnom kostole. Je považovaný za mučeníka a jeho beatifikačný proces stále prebieha.  



Zdroje: Cirkev.cz/Česká televízia




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024