Juhokórejskí biskupi: Stanné právo ohrozuje ťažko vybojovanú demokraciu

TK KBS, ze, ml; kj | 05. 12. 2024 14:16



Foto: Wikimedia Commons

Južná Kórea 5. decembra (TK KBS) Krátkodobé zavedenie stanného práva juhokórejským prezidentom Yoon Suk Yeolom vyvolalo vlnu kritiky, pričom medzi najhlasnejších obhajcov demokratických hodnôt sa zaradili náboženskí predstavitelia. Aj keď bolo toto opatrenie pod tlakom parlamentu rýchlo odvolané, jeho následky stále otriasajú juhokórejskou politickou a spoločenskou scénou.



Konferencia katolíckych biskupov Kórey (CBCK) vyzvala prezidenta Yoona na ospravedlnenie a vysvetlenie. Biskup Mathias Ri Iong-hoon zo Suwonu zdôraznil obrovské obete, ktoré vydláždili cestu juhokórejskej demokracii. „Naša demokracia je postavená na krvi a slzách generácií, ktoré bojovali za slobodu. Nemožno ju tak ľahko ohroziť,“ vyhlásil. Rovnaký názor zaznel aj mimo Katolíckej cirkvi. Biskup Kim Chung-suk z Kórejskej metodistickej cirkvi označil tento krok za zradu a konštatoval, že vyhlásenie stanného práva narušilo dôveru medzi vládou a ľuďmi.



Stanné právo zahŕňalo rozsiahle obmedzenia ako zákaz verejných demonštrácií a akýchkoľvek politických aktivít, ktoré nariadil generál Park An-soo, veliteľ poriadkových síl. Kritici prirovnávajú tieto opatrenia k návratu do temných čias autoritatívnej vlády a varujú pred nebezpečenstvami, ktoré môžu viesť k oslabeniu demokratických hodnôt. Organizácie ako Bible Korea a Nehemiah Research Center zašli tak ďaleko, že vyzvali prezidenta Yoona na odstúpenie z funkcie.



Táto situácia zjednotila náboženské komunity naprieč rôznymi vierovyznaniami. Budhistickí predstavitelia sa pripojili ku kresťanským hlasom a odsúdili Yoonovo konanie, ktoré označili za ohrozenie demokratickej štruktúry krajiny. „Prezidentovo nerešpektovanie ústavného poriadku je dôvodom na odstúpenie z funkcie,“ uviedol jeden z budhistických lídrov na nedávnom tlačovom brífingu. Kórejské cirkevné centrum pre ľudské práva, vplyvná skupina na obranu práv, vyhlásilo, že je pripravené mobilizovať kresťanov na obranu demokracie, a zdôraznilo zásadnú úlohu náboženských spoločenstiev v krajine.



Aj keď Yoon odvolal stanné právo, čo dočasne zmiernilo krízu, jeho politická pozícia je výrazne oslabená. Opozičné strany sa zhodli a požadujú prezidentovo odvolanie, čím posilnili verejný aj politický odpor voči jeho vláde. Táto udalosť opäť otvorila diskusiu o prezidentských právomociach v Južnej Kórei a ukázala aj schopnosť náboženských vodcov spojiť spoločnosť svojou morálnou autoritou, ktorá naďalej ovplyvňuje politický vývoj krajiny.



Zdroj: Zenit

Spracoval: M. Lipiak




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024