Sýrske Aleppo je pod kontrolou džihádistov: Cirkev zostáva, ľudia utekajú

TK KBS, VaticanNews, pr, ml; pz | 04. 12. 2024 11:35



Foto: Wikimedia Commons

Sýria 4. decembra (TK KBS) Nečakaná a rýchla ofenzíva džihádistov skupiny Hadžat Tahrír aš-Šám, spojenej s al-Káidou, spôsobila chaos v sýrskom Aleppe. Počas troch dní sa povstalci zmocnili mesta, zaviedli zákaz vychádzania a zablokovali základné služby, ako sú obchody, lekárne či nemocnice. Obyvatelia sa zatvorili vo svojich domovoch a žijú v strachu z rabovania a násilia. Biskupi a kňazi zo všetkých kresťanských denominácií zostávajú na mieste, aby podporili miestnych veriacich. Kostoly zostávajú otvorené a slúžia sa v nich omše. Napriek tomu mnohí obyvatelia hľadajú únik z mesta a okolitého regiónu.



Po ôsmich rokoch relatívneho pokoja je Aleppo opäť uvrhnuté do neistoty. Arcibiskup Joseph Tobji opisuje situáciu ako napätú, plnú obáv z toho, čo prinesú ďalšie dni. Povstalci čelia leteckým útokom zo strany Ruska, ktoré podporuje režim prezidenta Bašára al-Asada. Počas bombardovania bola poškodená aj františkánska kolej, no obete zatiaľ hlásené nie sú. Kustód Svätej zeme, páter Francesco Patton, vyzval kresťanov na celom svete k modlitbám za mier v Sýrii, ktorá je už viac ako desaťročie sužovaná vojnou.



Útok na Aleppo je najväčšou vojenskou operáciou v Sýrii od roku 2020. Boje medzi islamistickými povstalcami a vládnymi silami si vyžiadali najmenej 417 obetí, z toho 61 civilistov. Po obsadení Aleppa džihádisti rozšírili svoje operácie do blízkej provincie Hamá. Situácia v oblasti zostáva nepredvídateľná, a tak narastá strach z eskalácie násilia. Apoštolský nuncius v Sýrii vyzval povstalcov, aby rešpektovali civilné obyvateľstvo, no budúcnosť mesta je naďalej neistá.



Pápež František vo svojej nedeľnej modlitbe Andel Pána vyjadril solidaritu so Sýriou a s jej trpiacim ľudom. „Modlime sa za Sýriu, kde opäť vypukla vojna a spôsobila nespočetné obete,“ vyzval Svätý Otec. Od začiatku konfliktu v roku 2011 zomrelo v Sýrii najmenej pol milióna ľudí. Zničené Aleppo sa stalo symbolom tragédie a zmaru, podobným povojnovej Varšave, a jeho osud je aj dnes zrkadlom nezmyselnosti vojny.



Zdroj: VaticanNews, poľská redakcia

Spracoval: M. Lipiak




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024