V Taliansku vznikla ďalšia „Práčovňa pápeža Františka“ pre núdznych ľudí

TK KBS, VaticanNews, sc, zk, ml; kj | 28. 11. 2024 08:10



Foto: Vatican Media

Taliansko 28. novembra (VaticanNews) V San Ferdinando v provincii Reggio Calabria na juhu Talianska otvorili v stredu „Práčovňu pápeža Františka“, kde si ľudia v núdzi môžu zdarma vyprať veci a osprchovať sa. Na iniciatíve sa podieľala aj Apoštolská charita. Pápežský almužník kardinál Kondrad Krajewski v tejto súvislosti hovorí: „Sú ľudia, ktorí nemajú ani len doklady. Hovoria nám: aj motorky majú svoje poznávacie značky a my ľudské bytosti nemáme žiadne papiere.“



Je to predovšetkým otázka dôstojnosti. Pri San Ferdinando v gete plnom stanov žijú stovky afrických migrantov v chudobe a nedôstojných podmienkach, kým čakajú na povolenie na pobyt v krajine a pracujú na poliach, častokrát načierno. Po Ríme, Janove, Turíne, Neapole a Catanii sa v tejto juhotalianskej oblasti Reggio Calabria otvára siedma „Práčovňa pápeža Františka“ s pripojenými sprchami.



„Je to spôsob, ako vrátiť dôstojnosť ľuďom, ktorí nezomierajú od hladu, ale preto, že sa cítia neviditeľní,“ vysvetľuje pre vatikánske médiá kardinál Konrad Krajewski, pápežský almužník. Sú to migranti zo Senegalu, Nigeru, Mali, Burkiny Faso, Pobrežia Slonoviny a ďalších oblastí Afriky, ktorí žijú v San Ferdinande aj pätnásť rokov, ale nemajú ani občiansky preukaz. „Keď som tam prišiel, pýtal som sa: čo potrebujete? Viete, čo mi odpovedali? ‚Chceme byť viditeľní!‘,“ hovorí kardinál Krajewski. „Jeden mladík sa mi pozrel do očí a povedal: bývame tu už mnoho rokov, potrebujeme dokumenty. Motorky majú poznávacie značky, my ľudia nemáme nič.“



Pomoc s dokumentmi



Okrem piatich spŕch a práčovne so štyrmi práčkami a štyrmi sušičkami, bude pre týchto „neviditeľných“ ľudí k dispozícii aj služba pomoci s vybavovaním dokumentov, vysvetľuje diakon Michele Vomera, riaditeľ diecéznej Charity. „Ide o stovky migrujúcich pracovníkov, ktorých je v zimnom období aj tisíc, v letnom období je ich okolo 200 alebo trochu viac. V tejto osade, ktorá vznikla ako núdzová reakcia a teraz sa stala osadou opustenou inštitúciami, je aspoň 18 rôznych národností. Sú to ľudia – dodáva diakon –, ktorí nemajú praktického lekára, nemajú daňové identifikačné číslo, nemajú veci, ktoré nám pripadajú ako banalita, ale pre nich sú to neprekonateľné prekážky, pretože narážajú na taliansku byrokraciu…“ Kancelária na pomoc s dokumentmi bude mobilná. Chystá sa aj ďalšia novinka – miestnosť, kde by sestry Božej lásky mohli začať malú školu taliančiny.



Salvatore Cernuzio, Zuzana Klimanová – VaticanNews




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024