Červená streda rozžiari Slovensko. Poukáže tak na porušovanie náboženskej slobody

TK KBS, ACN, lf; kj | 26. 11. 2024 11:42



Foto: ČaV, Zuzana Kostková

Bratislava 26. novembra (TK KBS) Bratislavský hrad, košická katedrála a ďalšie dominanty Slovenska budú v stredu 27. novembra nasvietené červeným svetlom. Naša krajina si tak opäť pripomenie obete nábožensky motivovaného prenasledovania, ktoré je krutou realitou aj v dnešnom svete.



Obeťami prenasledovania pre svoje vierovyznanie alebo presvedčenie sú aj v roku 2024 milióny ľudí. Každý rok v novembri na to poukazuje medzinárodná pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi prostredníctvom kampane Červená streda. Červená farba, ktorá symbolizuje mučeníctvo, sa objavuje na chrámoch, hradoch a iných stavbách vo verejnom priestore. Slovensko je jednou z vyše 20 krajín, ktoré sa zapájajú do Červenej stredy. Vo svete sa pri tejto príležitosti minulý týždeň už rozžiarili aj také monumenty ako Sagrada Família v Barcelone, Katedrála Notre Dame v Paríži, národná svätyňa v Lurdoch a ďalšie pamiatky.



U nás sú pre 27. novembra potvrdené nasledujúce stavby: Bratislavský hrad, Prezidentský palác a Most SNP, Dóm sv. Alžbety v Košiciach, v Trnave mestská radnica, Bazilika sv. Mikuláša, Katedrála sv. Jána Krstiteľa a Kostol Najsvätejšej Trojice, Bazilika sv. Emeráma na Nitrianskom hrade, Kostol Sedembolestnej Panny Márie v Žiline či Spišská kapitula.



Bratislava, Prezidentsky, palac, Cervena streda



Sloboda presvedčenia je ľudským právom, ale nie samozrejmosťou



Prenasledovanie z dôvodu vierovyznania a presvedčenia sa týka všetkých náboženských skupín. Alarmujúcich 67 % svetovej populácie žije v krajinách, kde dochádza k veľmi vážnemu porušovaniu náboženskej slobody. Počtom najväčšou prenasledovanou náboženskou skupinou na svete sú kresťania, pričom násiliu a ohrozeniu života pre svoje vierovyznanie dnes čelí približne 30 miliónov kresťanov. Desaťnásobne viac žije v krajinách, kde im hrozí spoločenský a ekonomický útlak a diskriminácia.



„Prenasledovanie alebo diskriminácia z dôvodu vierovyznania alebo presvedčenia je typickým znakom autoritárskych režimov a teroristických organizácii, ktoré si vyhradia právo na to, čo má ostať nedotknuté a vždy slobodné: myseľ a srdce človeka. Túto slobodu musíme neodbytne chrániť. Týka každého človeka a každého presvedčenia, aj ateizmu,” vysvetľuje Miroslav Dzurech ml., riaditeľ slovenskej pobočky ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi.



„Pozývam každého, koho táto téma zaujíma, aby nahliadol do našich publikácii o náboženskej slobode na webovej stránke Červenej stredy. Najnovšia z nich s názvom Trpiaci a zabudnutí informuje o situácii kresťanov v 18 krajinách sveta za posledné dva roky,” dodáva Dzurech ml.



Červená streda má počiatky v roku 2015, keď sa socha Krista v Rio de Janeiro nasvietila načerveno na počesť prenasledovaných v Iraku. V roku 2016 sa pridal Rím a slávna Fontána di Trevi a Londýn s mnohými budovami vrátane parlamentu. Odvtedy sa do kampane zapojili stovky ďalších miest na celom svete, predovšetkým v tých krajinách, kde má nadácia ACN svoje úrady.



Povedomie o iniciatíve každý rok narastá. Mnohé obce a farnosti na celom Slovensku od Pezinka po Janík budú organizovať svoje vlastné podujatia, predovšetkým sväté omše a modlitby za trpiacich pre vieru, ale aj diskusie a ďalšie kolektívne aktivity. Môžu na to použiť materiály, ktoré sú dostupné na stiahnutie na stránke www.cervenastreda.sk.



TK KBS informovala Lucia Froncová




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024