Uplynulo 60 rokov od Lumen gentium: Význam a aktuálnosť dokumentu

TK KBS, ka, ml; pz | 22. 11. 2024 13:50



Foto: Peter Zimen

Viedeň 22. novembra (TK KBS) Pri príležitosti 60. výročia promulgácie koncilového dokumentu Lumen gentium (21. november 1964) pápežom Pavlom VI. sa v teologickom podcaste „Diesseits von Eden“ rozprávali viedenský dogmatik Jan-Heiner Tück a mníchovský jezuita a koncilový odborník Andreas Batlogg.



Podľa ich slov je dokument stále aktuálny, najmä v súvislosti so súčasnými diskusiami o reformách Cirkvi. Poukázali na to, že súčasné spory o cirkevnú správu vychádzajú z nespojených modelov chápania Cirkvi, ktoré dokument popisuje. Na druhej strane však dokument ukazuje, ako zvládať odlišnosti a podporuje konštruktívny dialóg.



Batlogg pripomenul, že Lumen gentium zaviedlo koncept „putujúceho Božieho ľudu“ ako nový obraz Cirkvi, ktorý presadzoval teológ Karl Rahner. Významnou bola aj formulácia subsistit in, ktorá otvorila dvere ekumenickému dialógu – naznačuje, že Cirkev Kristova je prítomná v Katolíckej cirkvi, ale presahuje jej hranice.



Tück zdôraznil, že dokument vyvažuje hierarchický charakter Cirkvi a úlohu laikov ako Božieho ľudu. Cieľom nie je len zvýšiť participáciu laikov na riadení Cirkvi, ale predovšetkým ich povzbudiť, aby vo svojich každodenných životoch vyjadrovali evanjelium.



Dokument zároveň pripomína eschatologický rozmer Cirkvi – spoločenstvo zahŕňajúce živých aj zosnulých – a predstavuje Cirkev ako mystérium, ktoré presahuje jej viditeľnú podobu.



Tück a Batlogg sa zhodli, že tento odkaz korešponduje so súčasnou víziou pápeža Františka v rámci synodálneho procesu. Lumen gentium podľa nich zavádza aj potrebu synodality v rozhodovacom procese biskupov, čím zdôrazňuje transparentnosť a zodpovednosť.



Obaja apelovali na chápanie koncilových dokumentov ako celku, pričom vyzdvihli prepojenie Lumen gentium s ďalšími dokumentmi, ako Gaudium et spes, Unitatis redintegratio či Dignitatis humanae.



Súčasná ekumenická a medzináboženská otvorenosť má svoje korene práve v týchto textoch. Tück dodal, že reflexia o Cirkvi nemôže byť oddelená od jej teologických koreňov v Izraeli – myšlienka, ktorú zdôraznila aj deklarácia Nostra aetate. Tento pohľad podľa Batlogga pripomína, že kresťanstvo je neoddeliteľne spojené so židovstvom a Kristovým židovským pôvodom.



Diskusia poukázala na to, že Lumen gentium zostáva živým dokumentom s vplyvom na aktuálne reformy a cirkevný život.



Zdroj: KAP

Spracoval: M. Lipiak




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024