Na sídlisku Podhradová v Košiciach požehnali komunito-pastoračné centurm

TK KBS, ts ke, ml; kj | 18. 11. 2024 11:59



Foto: Jozef Kmec

Košice 17. novembra (TK KBS) V nedeľu 17. novembra otvoril vladyka Cyril Vasiľ SJ, arcibiskup – košický eparchiálny biskup, nové komunitno-pastoračné centrum na košickom sídlisku Podhradová. Jeho súčasťou je Chrám sv. Kristovho Vzkriesenia, ktorý slávnostne posvätil.



Slávnosť otvorenia centra a posvätenia chrámu začala slávnostným sprievodom arcibiskupa a kňazov z rímskokatolíckeho Kostola sv. Ondreja na sídlisku Podhradová, ktorý v rokoch 1995 – 1997 pomáhali stavať aj gréckokatolícki veriaci z Podhradovej a odvtedy bol miestom ich stretávania a slávenia pravidelných sv. liturgií. 



V roku 2022 získala farnosť Košice – Sever do dlhodobého nájmu od mesta Košice bývalú výmenníkovú stanicu na sídlisku Podhradová, ktorú za necelé dva roky (február 2023 – november 2024) zrekonštruovala a zriadila v nej komunitno-pastoračné centrum. Dňa 8. novembra 2024 zriadil arcibiskup Cyril Vasiľ SJ dekrétom v priestoroch tohto centra Chrám sv. Kristovho Vzkriesenia a určil ho za farský chrám farnosti Košice – Sever, ktorú okrem sídliska Podhradová tvoria viaceré obce na sever od Košíc. Pravidelne sa slúži okrem Podhradovej aj v Budimíri a v Družstevnej pri Hornáde. 



Pri vstupe do chrámu privítal celý sprievod domáci farár o. Tomáš Miňo spoločne s Františkom Ténaiom, starostom MČ Košice – Sever.  



Po vstupe do chrámu bol o. Martinom Mrázom, kancelárom Košickej eparchie, prečítaný dekrét o zriadení Chrámu sv. Kristovho Vzkriesenia a potom nasledoval obrad posvätenia prestola (oltára) i chrámu a svätá liturgia. 



V prvej časti posviacky arcibiskup a vybraní kňazi nový prestol umývali a mazali červeným vínom, ružovou vodou s nardom a odiali ho novými liturgickými plachtami. Prestol je nielen obrazom Kristovho hrobu, ale aj symbolom stola pri poslednej tajomnej večeri. Nazýva sa aj svätým prestolom, keďže symbolizuje Kráľa slávy, Sudcu a Pána Ježiša Krista. Umývanie vrchnej dosky je symbolom umývania mŕtveho Kristovho tela po sňatí z kríža. Červené víno je symbolom Kristovej krvi. Voňavé mydlo, ružová voda a nard symbolizujú zmes myrhy s aloou (voňavú zmes, olej), ktorou pri Kristovom pohrebe Jozef z Arimatey a Nikodém potreli plátno, do ktorého zavinuli Kristovo telo pred tým, než ho uložili do hrobu. Je aj symbolom myra (voňavých olejov), ktoré v nedeľu skoro ráno, po východe slnka priniesli k prázdnemu Kristovmu hrobu ženy – myronosičky. 



Biskup následne na umytom prestole urobil štetcom tri kríže na tých miestach, na ktorých počas liturgie má byť umiestnený evanjeliár, diskos a čaša. Po umiestnení prikrývok boli na oltár uložené ostatné predmety potrebné k sláveniu svätej liturgie ako kivot (bohostánok), iliton – symbol šatky, ktorú mal Kristus ovinutú okolo hlavy (Jn 20,7), antimenzion – plátno so zobrazením uloženia Krista do hrobu, v ktorom sú zašité relikvie svätých, evanjeliár a ručný kríž. Po tomto obrade vladyka Cyril posvätil celý chrám i komunitné centrum.



V homílii sa všetkým prítomným prihovoril arcibiskup Cyril Vasiľ SJ. Zdôraznil, že 17. november je v slovenskej spoločnosti dňom boja za slobodu, ale v dnešný deň symbolicky poukazuje na slobodu, ktorú prináša Kristus, a ktorú nám ponúka prostredníctvom vysluhovania sv. Tajomstiev a spoločenstva Cirkvi v každom chráme. Nové komunitné centrum, kedysi stará tepláreň na sídlisku Podhradová, ktorá pred desaťročiami prestala plniť svoj účel, dnes opäť začína ponúkať sídlisku novú energiu a teplo Božej lásky.



V závere liturgie sa prítomným prihovoril administrátor farnosti o. Tomáš Miňo. Poďakoval mestu, ktoré na slávnosti zastupoval jeho primátor Jaroslav Polaček spoločne so svojou námestníčkou Luciou Gurbaľovou i rímskokatolíckej farnosti sv. Ondreja na Podhradovej. Zároveň vyjadril vďačnosť všetkým veriacim gréckokatolíckej farnosti, dobrodincom a sponzorom, že sa v tak krátkom čase podarilo ponúknuť veriacim sídliska i širokej verejnosti priestor, ktorý chce slúžiť nielen na duchovné aktivity, ale aj na komunitné stretávanie obyvateľov mesta.



Zdroj: TS KE




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024