Pápež: Svedectvo mučeníkov je najpresvedčivejším svedectvom nádeje

TK KBS, VaticanNews, zk, ml; pz | 15. 11. 2024 07:35



Foto: Vatican Media

Vatikán 15. novembra (VaticanNews) „Vďaka svätosti žiari krása kresťanského života, ktorý sa vie stať darom bez miery, ako Ježiš na kríži.“ To sú slová pápeža Františka, ktoré vo štvrtok 14. novembra adresoval účastníkom konferencie o mučeníctve a darovaní života organizovanej Dikastériom pre kauzy svätých. Konferencia bola inšpirovaná úryvkom z Evanjelia podľa Jána (15,13): „Nik nemá väčšiu lásku ako ten, kto položí život za svojich priateľov“.



Pápež vysvetlil: „Len láska môže dať zmysel krížu: láska taká veľká, že na seba berie každý hriech a odpúšťa ho, vstupuje do nášho utrpenia a dáva nám silu znášať ho, ba vstupuje aj do smrti, aby ju premohla a zachránila nás. V Kristovom kríži je celá láska Boha, je tam jeho nesmierne milosrdenstvo.“ „Byť svätým si nevyžaduje len ľudské úsilie či osobnú angažovanosť v obetovaní sa a odriekaní. Predovšetkým sa treba nechať premeniť silou Božej lásky, ktorá je väčšia než my a robí nás schopnými milovať dokonca viac, než sme si mysleli, že sme schopní.“



Svätý Otec pripomenul, že Druhý vatikánsky koncil výrazne šíri myšlienku o univerzálnom povolaní k svätosti a používa pri tom výrazy ako plnosť kresťanského života či dokonalosť v láske k blížnemu ( porov. Lumen gentium, 40). Konferencia sa venovala dvom formám kanonizovanej svätosti: mučeníctvu a obete života.



Mučeníctvo



Pápež vysvetlil: „Na blahorečenie mučeníka nie sú potrebné zázraky. Stačí mučeníctvo. Takto ušetríme trochu času, papierovania i peňazí.“ Ako spomenul Svätý Otec „spoločné cítenie Cirkvi definovalo tri základné prvky mučeníctva, ktoré zostávajú vždy platné“. Zároveň vysvetlil: „Mučeník je kresťan, ktorý – po prvé – aby nezaprel svoju vieru, vedome podstupuje násilnú a predčasnú smrť. Aj nepokrstený kresťan, ktorý je kresťanom v srdci, vyznáva Ježiša Krista pri krste krvi. Po druhé: zabitie spácha prenasledovateľ, poháňaný nenávisťou voči viere alebo inej cnosti s ňou spojenej. A po tretie: obeť zaujme nečakaný postoj lásky, trpezlivosti, miernosti, napodobňujúc ukrižovaného Ježiša.“ „Aj dnes je v mnohých častiach sveta mnoho mučeníkov, ktorí dávajú svoj život za Krista. V mnohých prípadoch je kresťanstvo prenasledované, pretože ľudia vedení vierou v Boha bránia spravodlivosť, pravdu, pokoj a dôstojnosť ľudí.“



Svätý Otec spomenul aj blížiaci sa Jubilejný rok 2025: „V bule k blížiacemu sa Jubilejnému roku som definoval svedectvo mučeníkov ako najpresvedčivejšie svedectvo nádeje. Preto som chcel v rámci Dikastéria pre kauzy svätých zriadiť Komisiu pre nových mučeníkov – svedkov viery, ktorá by spôsobom odlišným od spracovávania príčin mučeníctva zhromažďovala pamiatku tých, ktorí aj v rámci iných kresťanských denominácií dokázali obetovať svoj život, len aby nezradili Pána. A je veľké množstvo ľudí z iných konfesií, ktorí sú mučeníkmi.“



Pápež spomenul dva prípady, keď Katolícka cirkev zaradila do zoznamu mučeníkov aj kresťanov iných denominácií – pravoslávnych mučeníkov z Líbye a anglikánskych mučeníkov z Ugandy.



Obeta života



Petrov nástupca zároveň pripomenul, že v roku 2017 podpísal motu proprio „Maiorem hac dilectionem“, v ktorom „chcel vyjadriť spoločný zmysel veriaceho Božieho ľudu, pokiaľ ide o svedectvo svätosti tých, ktorí oživovaní Kristovou láskou dobrovoľne obetovali svoj život, prijímajúc istú smrť v krátkom čase.“ Išlo o nový spôsob kauzy blahorečenia a svätorečenia, v ktorej chýba postava prenasledovateľa, povedal pápež a dodal: „Stanovil som, že medzi obetovaním života a predčasnou smrťou by mala existovať súvislosť, že Boží služobník uplatňoval kresťanské čnosti aspoň v bežnej miere a že najmä po smrti bol obklopený povesťou svätosti a znakmi svätosti.“



Zuzana Klimanová – VaticanNews




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024