Baku 15. novembra (VaticanNews) Na 29. zasadnutí konferencie zmluvných strán Dohovoru OSN o zmene klímy, ktorá sa koná v Baku v dňoch 11. až 22. novembra 2024, mal v stredu 13. novembra príhovor kardinál Pietro Parolin, štátny sekretár Svätej stolice. Zdôraznil naliehavosť ochrany stvorenstva a potrebu medzinárodnej spolupráce v tejto oblasti.
Kardinál Parolin začal svoj príhovor srdečnými pozdravmi od pápeža Františka, uistil prítomných o jeho podpore a vyjadril povzbudenie: „aby konferencia COP29 dokázala, že existuje medzinárodné spoločenstvo pripravené pozrieť sa nad rámec partikulárnych záujmov a postaviť na prvé miesto dobro ľudstva a náš spoločný domov, ktorý nám Boh zveril do starostlivosti a zodpovednosti“.
Vo svojom prejave kardinál Parolin tiež upozornil na dôležitosť zachovania pokoja a vzájomnej dôvery, ktorá je nevyhnutná pre spoločný život na tejto planéte. Uviedol, že „čoraz viac globalizovaná spoločnosť nás robí susedmi, ale nerobí nás bratmi“.
Kardinál zdôraznil, že vedecké údaje jasne ukazujú potrebu okamžitého konania a pripomenul, že ekonomický rozvoj nesmie byť dosiahnutý na úkor najzraniteľnejších:
„Je potrebné vynaložiť úsilie na nájdenie riešení, ktoré by ďalej nepodkopávali rozvoj a adaptačnú kapacitu mnohých krajín, na ktorých už teraz leží bremeno ťaživého hospodárskeho dlhu.“
Okrem toho vyzval na spravodlivé riešenie ekologického a zahraničného dlhu a zdôraznil, že tieto dlhy predstavujú dve strany tej istej mince, ktoré ohrozujú budúcnosť našej planéty.
Kardinál Parolin tiež citoval pápeža Františka a jeho výzvu k odpusteniu dlhov pre najchudobnejšie krajiny v rámci nadchádzajúceho Jubilejného roka 2025:
„Existuje totiž skutočný ‚ekologický dlh‘, predovšetkým medzi Severnou a Južnou polovicou zemegule, spojený s obchodnými nerovnováhami s ekologickými dôsledkami, ako aj s neúmerným využívaním prírodných zdrojov v minulosti niektorými krajinami.“
V súvislosti s naplnením cieľov konferencie kardinál Parolin vyjadril svoje presvedčenie:
„Máme ľudské a technologické zdroje na to, aby sme zmenili smer a pokračovali v priaznivom cykle integrálneho rozvoja, ktorý je skutočne ľudský a inkluzívny. Spoločne sa snažme zabezpečiť, aby konferencia COP29 posilnila aj politickú vôľu nasmerovať tieto zdroje na dosiahnutie tohto ušľachtilého cieľa pre spoločné dobro ľudstva dnes i v budúcnosti“.
Zároveň štátny sekretár Svätej stolice vyjadril podporu v oblasti výchovy:
„Opätovne zdôrazňujem angažovanosť a podporu Svätej stolice v tomto úsilí, najmä v oblasti výchovy k integrálnej ekológii a pri zvyšovaní povedomia o environmentálnej otázke ako ľudskom a spoločenskom probléme v širokom zmysle a na rôznych úrovniach, čo si vyžaduje predovšetkým jasný záväzok, kde základom je zodpovednosť, získavanie vedomostí a účasť každého človeka.“
Kardinál Parolin označil ľahostajnosť za vážny problém:
„Nemôžeme kráčať po ulici a pozerať sa inam. Ľahostajnosť je spoluvinou na nespravodlivosti. Preto žiadam, aby sme s ohľadom na spoločné dobro dokázali demaskovať mechanizmy sebaospravedlňovania, ktoré nás tak často paralyzujú: Čo môžem urobiť? Ako môžem prispieť?“
Záverom svojho prejavu kardinál vyzval na vytvorenie novej medzinárodnej finančnej architektúry založenej na spravodlivosti, rovnoprávnosti a solidarite, ktorá by umožnila rozvoj všetkým krajinám, vrátane tých najchudobnejších, a zachovala ich dôstojnosť.
Martin Jarábek – VaticanNews