Výzvou je spolupráca medzi kňazmi a laikmi, zhodli sa slovenskí účastníci synody 

TK KBS, kj, ml; kj | 06. 11. 2024 16:00



Badín 6. novembra (TK KBS) Prešovský arcibiskup metropolita Mons. Jonáš Maxim a košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč informovali biskupov o druhom zasadnutí 16. riadneho generálneho zhromaždenia Synody biskupov o synodalite, ktorého sa zúčastnili od 2. do 27. októbra v Ríme. Po zasadnutí sa o svoje postrehy podelili s Tlačovou kanceláriou KBS. 



Potrebujeme posilniť vzájomnú spoluprácu, vraví arcibiskup Maxim



Vatikán, František, Maxim



Na biskupskej synode ste boli po prvý raz. Ako ste vnímali pestrosť účastníkov a čo si odnášate?



Áno, je to pravda, že som bol prvýkrát. Bolo to pre mňa všetko nové a veľmi zaujímavé. Odnášam si mnohé kontakty, osobné vzťahy s biskupmi, ktorých som tam spoznal, a tiež hlboký pocit z jednoty a rôznorodosti Cirkvi. Práve tam som si uvedomil, aká je Cirkev pestrá a rozmanitá, ale predsa len jedna.



Téma východných katolíckych cirkví bola jednou z desiatich študijných skupín, ktoré budú pracovať až do júna. Čo v tejto oblasti najviac rezonovalo?



Čo sa týka východných cirkví, mali sme aj špeciálne stretnutie hierarchov týchto cirkví, ktorí boli prítomní na synode. Zo strany východných katolíkov vyšla túžba, ktorú sme adresovali Svätému Otcovi a Dikastériu pre východné cirkvi, aby sme mali samostatnú synodu pre východných katolíkov. Veríme, že sa to podarí uskutočniť.



Aký vplyv má synoda na bežných katolíkov a ich životy?



Myslím si, že synoda už teraz ovplyvňuje Cirkev, aj keď si to ľudia nemusia uvedomovať, pretože Cirkev je synodálna od svojho počiatku. To, čo sme zažili na synode, sa už realizuje v podobe komunikácie, spolupráce a vzájomnosti medzi biskupmi, laikmi a členmi rôznych komisií a úradov. Synoda už teraz ožíva v praxi.



Čo zo synodálnej metodiky už aplikujete vo svojej eparchii? Čo vidíte ako najväčšiu výzvu vo farnostiach?



Vidím, že mnohé veci sa už realizujú, ale ako najväčšiu výzvu vnímam bližšiu spoluprácu a komunikáciu medzi kňazmi, farármi, administrátormi a veriacimi laikmi. V rámci farností sa jasne ukazuje, že Cirkev nie je len o kňazoch a biskupoch, ale zahŕňa aj laikov. Potrebujeme posilniť vzájomnú spoluprácu, rešpektovanie a prijímanie návrhov zo strany laikov.









[download mp3]





Biskup Forgáč: Ženám musíme dať priestor aj v rozhodovacích procesoch



Vatikán, synoda, Forgáč, biskup, František



V októbri sa konalo druhé zasadanie 16. generálneho riadneho zasadania Synody biskupov o synodalite. Na synode ste sa zúčastnili aj minulý rok. V čom bola tento rok iná?



Opäť to bola veľmi intenzívna skúsenosť univerzálnosti Cirkvi. Tentokrát boli kontakty s predstaviteľmi miestnych cirkví po celom svete ešte hlbšie. V porovnaní s minulým rokom došlo k zmenám, napríklad v metodológii, aby sa vytvoril väčší priestor na počúvanie a vyjadrovanie názorov. Zmenou bolo aj vytvorenie 10 študijných skupín, ktoré sa zaoberali konkrétnymi témami, a odľahčili tak hlavnú tému synody. Taktiež sa konali sprievodné podujatia ako teologicko-pastoračné fórum či stretnutia so študijnými skupinami.



Čo z toho, čo ste zažili, chcete aplikovať do života Cirkvi na Slovensku?



Je toho veľa, čo by som chcel aplikovať. Dokument synody je veľmi inšpiratívny. Rád by som zdôraznil tri body. Prvý je, že Cirkev nemá byť pyramídová, ale vzťahová. Druhý je, že musíme dávať väčší priestor našim laikom, ženám i mužom. Tretím bodom je transparentnosť, zodpovednosť a potreba vyhodnocovania.



Na záver synody bol vydaný spomínaný záverečný dokument. Pápež nemá v úmysle vydať apoštolskú exhortáciu. Ako má byť tento dokument vnímaný a akú má platnosť?



Dokument je veľmi inšpiratívny, obsahuje 150 paragrafov a je založený na veľkonočných evanjeliách. Novinkou je, že pápež František na základe požiadavky synodálnych delegátov nevydá post-synodálnu exhortáciu, ale stotožnil sa priamo s dokumentom. Aj my s napätím očakávame, ako sa bude tento dokument realizovať v praxi.



Mediálny záujem vzbudila úloha žien v Cirkvi. Kam sa táto téma uberá?



Áno, táto téma rezonovala. Je dôležité zdôrazniť úlohu žien v Cirkvi, pretože v našich spoločenstvách, ktoré sa stretávajú v kostoloch a pri pastoračných aktivitách, sú to často ženy, ktoré sa angažujú. Preto im musíme dať väčší priestor, nielen v aktivitách, ale aj v rozhodovacích procesoch. Rozprávalo sa o tom, že účasť žien nemá byť nárokovateľná, ale mala by byť chápaná ako vzájomné obohatenie.









[download mp3]



Pripravila Katarína Jančšinová 




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024