Charita uzatvára výzvu na pomoc obetiam povodní, vyzbierala 340 tisíc eur

TK KBS, lb, ml; pz | 25. 10. 2024 15:20



Foto: Screenshot YouTube

Bratislava 25. októbra (TK KBS) Slovenská katolícka charita uzatvorila darovaciu výzvu na pomoc obetiam septembrových povodní. Vďaka nesmiernej štedrosti a solidarite jednotlivcov, ale aj súkromných firiem sa podarilo vyzbierať takmer 340 000 eur, ktoré už boli alebo v najbližšej dobe budú použité na pomoc konkrétnym ľuďom a komunitám postihnutými ničivými záplavami.



Počas posledných týždňov prebiehala naša intenzívna spolupráca s Bratislavskou arcidiecéznou charitou (BACH) a Diecéznou charitou Žilina (DCH ZA). Tieto dve charity sa zamerali na najpostihnutejšie oblasti, kde zabezpečili distribúciu potrebného technického vybavenia ako aj desiatok kilogramov čistiacich prostriedkov, potravinovej pomoci a desiatok litrov pitnej vody.



„Naša pomoc pokračovala aj v dňoch po povodniach, keď sme denne komunikovali s miestnymi samosprávami, krízovými štábmi a zasiahnutými obcami. Naším cieľom bolo nielen okamžite zareagovať na najakútnejšie potreby, ale aj pripraviť dlhodobejšiu pomoc pre rodiny, ktoré zatiaľ nedostali dostatočnú podporu z iných zdrojov,“ uviedol Miroslav Dzurech, generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity.



V rámci Bratislavskej arcidiecéznej charity a Diecéznej charity Žilina bola doteraz doručená materiálna pomoc desiatkam domácnostiam. Súčasťou našej pomoci boli aj ľudia bez domova, ktorí dostali stany, nepremokavé ruksaky a ďalší materiál, ktorý im zničila veľká voda a bez neho je ich každodenné prežitie prakticky nemysliteľné.



Na pomoc v teréne sme nasadili celkovo 22 zamestnancov a dobrovoľníkov charitnej siete, ktorí zabezpečili pomoc obetiam povodní, vrátane materiálnej podpory ako napríklad potravinové balíčky a dezinfekčné prostriedky či veľmi potrebné vysúšače. Rovnako tak sa do tejto pomoci zapojili aj mnohí členovia farských charít.



V pomoci pokračujeme aj ďalej



Od vypuknutia krízy sa pritom Slovenská katolícka charita neúnavne angažovala v koordinácii humanitárnej pomoci, nielen na domácej, ale aj medzinárodnej úrovni.



Generálny sekretár SKCH Miroslav Dzurech, sa aktívne zapojil aj do kontaktovania charitatívnych organizácií v Rakúsku a Česku, čo prispelo k rozšíreniu pomoci. Prostredníctvom charitnej medzinárodnej komunikačnej skupiny bola zapojená aj Charita Romania, cez ktorú sme doručili pomoc miestnym obyvateľom vo výške 40 000 eur.



Darovacia výzva síce končí, ale naše úsilie o obnovu zasiahnutých komunít pokračuje v snahe čo najviac urýchliť obnovu zničených domovov a bezpečný návrat každého zasiahnutého človeka do bežného života ešte pred prichádzajúcou zimou.



Nasledujúce týždne a mesiace sa aj preto budú niesť v znamení vyhodnocovania dotazníkov, ktoré boli distribuované do najviac zasiahnutých domácností. Na základe nich sa bude poskytovať ďalšia podpora, najmä pre tých, ktorí stále čakajú na kompenzácie od poisťovní či štátu.



„Dnes, keď výzvu uzatvárame, môžeme povedať, že solidarita na Slovensku žije. Ľudia spojili sily, aby pomohli svojim blízkym aj úplne neznámym. Slovenská katolícka charita bude naďalej stáť pri tých, ktorí potrebujú pomoc, nech už ide o akúkoľvek krízu, ktorú nám budúcnosť prinesie,“ uzavrel generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity, Miroslav Dzurech.



O Slovenskej katolíckej charite



Slovenská katolícka charita (SKCH) vznikla v roku 1927 z podnetu veriacich ľudí na Slovensku s cieľom zabezpečiť organizačnú stránku sociálno-charitatívnej pomoci Cirkvi chudobným. Začiatkom roku 1927 tak prevzala do svojich rúk materiálnu, zdravotnú a kultúrno-vzdelávaciu pomoc tým najbiednejším. Postupne vznikali pobočky po celom území Slovenska. V 50-tych rokoch však štát pozastavil jej činnosť a dovolil len spravovanie charitných domovov, kde boli sústredení a zároveň pod kontrolou starí a chorí kňazi a rehoľné sestry zo zatvorených a rozpustených kláštorov.



V súčasnosti tvorí SKCH 11 diecéznych/arcidiecéznych/eparchiálnych charít (DCH) a Sekretariát SKCH. V SKCH pracuje takmer 1 700 zamestnancov. Ročne poskytneme pomoc viac ako 69 000 ľuďom v núdzi v 346 zariadeniach a sme najväčším neverejným poskytovateľom sociálnych služieb na Slovensku.



SKCH je súčasťou európskeho a celosvetového spoločenstva charít. Všetky sú spojené v konfederácii Caritas Internationalis (CI) so sídlom v Ríme. Hoci vo svojej štruktúre sú odlišné, vykonávajú rovnaké poslanie: šírenie sociálnej spravodlivosti a solidarity. Charita sa snaží zlepšovať kvalitu medziľudských vzťahov a života praktickým príkladom podľa evanjelia. Má zástupcov v Rade Európy v Štrasburgu, v OSN v Ženeve, vo Viedni a New Yorku i v UNESCO v Paríži. 



TK KBS informoval Ladislav Bariak




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024