Nedožitú storočnicu Antona Habovštiaka pripomenú na omši i na seminári

TK KBS, ju, ml; pz | 11. 10. 2024 10:55



Foto: Archív SSV

Bratislava 11. októbra (TK KBS) V priestoroch informačného centra Martineum pri Katedrále sv. Martina na Rudnayovom námestí č. 3 v Bratislave sa bude v najbližších dňoch konať vedecký seminár k nedožitej storočnici slovenského jazykovedca Antona Habovštiaka. Organizátorom seminára Jazykovedné dielo Antona Habovštiaka – Inšpirácie a metamorfózy je Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV, v. v. i., v spolupráci so Slovenskou jazykovednou spoločnosťou pri JÚĽŠ SAV, v. v. i., a Farnosťou sv. Martina Bratislava-Staré Mesto. Na podujatí odznie 11 referátov venujúcich sa vedeckému prínosu, inšpiratívnej osobnosti a vplyvu Antona Habovštiaka nielen na jazykovedu.



Sprievodným programom bude svätá omša, ktorú bude v pondelok 14. októbra o 12:00 celebrovať v Katedrále sv. Martina v Bratislave Peter Slepčan. Ďalším bude výstavka kníh a vedeckých spisov Antona Habovštiaka v informačnom centre Martineum (15. októbra) a zverejnená databáza Digitálny Atlas slovenského jazyka. Lexika (štartovacia verzia) na stránke Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV, v. v. i. a sprístupnený nový, revidovaný súpis jazykovedných prác Antona Habovštiaka (za r. 1948  – 2012)



„Cieľom vedeckého seminára je priblížiť význam práce a bádania slovenského dialektológa a slavistu Antona Habovštiaka na domácom i medzinárodnom poli, jeho rozsiahly a pestrý bádateľský lingvistický záber, ale poukázať aj na nevyčerpateľné inšpiračné impulzy jeho práce a aktivít. Osobnosť Antona Habovštiaka ťažko priblížiť v rámci jedného podujatia v úplnosti. Aj pre neho bola dialektologická práca vo výskumnom teréne na Slovensku inšpiráciou. Zbieranie nárečového materiálu ho priviedlo k vlastnej literárnej práci, o čom svedčia mnohé vydané zbierky povestí a rozprávok, ktoré dodnes oslovujú aj najmladšiu čitateľskú generáciu. Ako človek bol nesmierne pracovitý, húževnatý, pevnej viery, s láskou k poznaniu, umeniu, národu, rodnému kraju a v neposlednom rade k rodine. Jeho pôsobenie sa neobmedzovalo len na výskumno-vedeckú oblasť, viditeľné stopy zanechal v kultúrnom, spoločenskom, ale aj cirkevnom živote. Podujatím nadväzujeme na sériu udalostí v rámci Habovštiakovej storočnice a chceme pripomenúť jeho živý odkaz mnohým generáciám o dare slovenskej reči a jazyka, o dare múdrosti a svedomia,“ sumarizujú hlavní organizátori, pracovníci dialektologického oddelenia Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV, v. v. i.



Jednodňový seminár sa uskutoční 15. októbra 2024, počas vedeckej sekcie odznie 11 príspevkov venujúcich sa téme jazykovedného diela, inšpirácií a osobnosti popredného slovenského dialektológa a slavistu Antona Habovštiaka. Rozsiahlu vedeckú tvorbu a odkaz oravského rodáka si účastníci podujatia pripomenú v tematických blokoch jazykový systém z lingvogeografického hľadiska; nárečová lexika a jazykové kontakty; jazykové osobitosti oravských dialektov; dokumentárna a zberateľská tvorba – oravské dialekty a regionálna slovná zásoba; terénne názvy a názvy neživých objektov ako obraz kultúrnej aj jazykovej histórie regiónu; metodologický význam nárečových dotazníkov pre dialektológiu či prínosy počítačových technológií k poznávaniu jazyka a jeho nárečových variet. Poobedná časť seminára bude venovaná spomienkam nielen rodinných príslušníkov a spolupracovníkov Antona Habovštiaka na jeho život, ale aj hudobnému programu.



V spomienkovej časti podujatia vystúpia dcéry Antona Habovštiaka, sestra Dominika Galeštoková - spolupracovníčka A. Habovštiaka na knihe o sr. Zdenke (Za mrakmi je moje milované Slnko), súputník na lingvistickom poli prof. Ivor Ripka a ďalší. Príspevky pozvaných jazykovedcov budú publikované v samostatnom tematickom čísle časopisu Slovenská reč. Bližšie informácie je možné nájsť TU.



Zdroj: Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV, , v. v. i.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2025