Biskup Küng: prejaviť skutočné milosrdenstvo, podporiť tehotné ženy v núdzi, ako aj ženy po potrate

TK KBS, KAT; kj | 05. 10. 2024 17:32



Markus, 200. dieťa, ktoré sa narodilo vďaka projektu Zachráňme životy.

Foto: Archiv projektu Zachranme zivoty

Bratislava 5. októbra (TK KBS) „Ide naozaj o milosrdenstvo?“ Túto kritickú otázku položil v sobotu na bohoslužbe pri príležitosti Pochodu za život emeritný biskup Sankt Pöltenu Klaus Küng tým, ktorí považujú potrat alebo eutanáziu za údajne lepšie riešenie v konfliktných alebo núdzových situáciách. Vo svojej kázni v kostole Karlskirche vo Viedni vyjadril poľutovanie nad „akousi zmenou perspektívy vo vnímaní verejnosti“, ktorá sťažuje postaviť sa za ochranu života. Biskup tu vidí súvislosť s „nedostatkom odkazu na Boha u mnohých ľudí“ v kombinácii s pokriveným pohľadom na človeka.



Ak nechcené tehotenstvo vedie k ťažkostiam, sú ohrozené plány v oblasti profesie alebo existuje možnosť konfliktu na úrovni vzťahu, „potrat sa javí ako samozrejmé riešenie, často jediné riešenie, aj keď to nie je to, čo ľudia v skutočnosti chcú“. „Pomerne veľa ľudí to dokonca chce považovať za právo“, hovorí Küng. Pre niektorých lekárov a ďalších zainteresovaných je potom „takmer otázkou milosrdenstva splniť želanie tých, ktorí v takýchto situáciách hľadajú pomoc. O to viac to platí u ľudí s vážnou, nevyliečiteľnou chorobou, ktorí žiadajú lekárov o pomoc pri samovražde.



Naopak, biskup spomenul svätú Faustínu Kowalskú, na ktorej pamiatku pripadá tohtoročný Pochod života. Poľská rehoľníčka odovzdala dôležité posolstvo, že Ježišova láska je uzdravujúcou silou „pre každého človeka, aj toho najslabšieho a najhoršieho“. A Faustína pochopila, čo znamená pravé milosrdenstvo: „Nikdy nie je v rozpore s pravdou, naopak,“ povedal Küng: „Pravé milosrdenstvo nikdy nevedie k súhlasu so zlými skutkami, k ich bagatelizovaniu alebo dokonca k ich vlastnému uskutočňovaniu z nepochopeného milosrdenstva.“



Biskup poukázal na iniciatívy pre tehotné ženy



Küng je presvedčený, že kresťanské rodiny, v ktorých sú milosrdenstvo a láska úzko prepojené, sú najlepšou ochranou života, a to tak z hľadiska začiatku, ako aj konca ľudského života.„Súcit tiež znamená, že s láskou a veľkým pochopením stojíme pri každej žene, ktorá podstúpila jeden alebo viacero potratov,“ apeloval biskup. Tým, ktorých sa to týka, treba prisľúbiť Božie odpustenie a „povzbudiť ich, aby odpustili aj samy sebe“.



Skutočné milosrdenstvo sa prejavuje aj pri zaobchádzaní s umierajúcimi, najmä v prípade ťažkých chorôb: „Budeme dbať na to, aby lekárska pomoc zabránila zbytočnému utrpeniu, ale s úctou k životu,“ zdôraznil Küng: „Jedine Boh je Pánom nad životom a smrťou.“



Pozdvihnúť hlas



„Musíme tiež urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme zabránili nátlaku na nemocnice, domovy dôchodcov a podobné inštitúcie, aby umožňovali alebo využívali vlastný personál na vykonávanie činností, ktoré sú v rozpore so základnými ľudskými právami,“ povedal emeritný biskup. Zároveň dodal, že dieťa so zdravotným postihnutím musí dostávať aspoň takú podporu od štátu ako ostatné. „Nie je na nás, aby sme rozhodovali o tom, ktorý život je hodný života a ktorý nie,“ zdôraznil Küng.



Po bohoslužbe bolo pred Kostolom svätého Karola naplánované zhromaždenie Pochodu za život pod heslom „#UnbornLivesMatter“, po ktorom od 13.00 hod. nasledoval sprievod na Námestie svätého Štefana. Organizátorov pozdravil apoštolský nuncius v Rakúsku, arcibiskup Pedro Lopez Quintana. Pochod za život „nám pripomína nesmiernu hodnotu a dôstojnosť každého ľudského života od počatia až po prirodzenú smrť,“ uviedol pápežský vyslanec.



Zdroj: Katpress

Spracovala K. Jančišinová




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024