Pápež: Je potrebná nová ekonomika vo svete, ktorý ohrozujú vojny a zbrane

TK KBS, VaticanNews mh;pz | 26. 09. 2024 15:05



Audiencia delegácie "The Economy of Francesco"

Foto: Vatican Media

Vatikán 26. septembra (VaticanNews) „Milujte ekonomiku, konkrétne milujte pracujúcich, chudobných, venujte pozornosť situáciám, kde je najväčšie utrpenie“ – tak znie výzva pápeža Františka mladým ekonómom, členom nadácie „Františkova ekonomika“ (The Economy of Francesco). „Zmeňte svet nie tým, že sa stanete nositeľmi Nobelovej ceny alebo ministrami, ale tým, že zavediete hodnoty a silu dobra“, povzbudzuje Svätý Otec.



„Byť svedkami, nebáť sa, dúfať bez únavy“ – to sú tri výzvy, ktoré v stredu 25. septembra adresoval Svätý Otec mladým ekonómom. Ešte pred generálnou audienciou pápež prijal v malej hale Auly Pavla VI. členov nadácie, ktorá združuje podnikateľov a tvorcov zmien z celého sveta, odhodlaných viesť inkluzívny dialóg a uskutočňovať globálne zmeny.



Vo svojom príhovore pápež žiada o návrh zmeny ekonomiky vo svete zranenom vojnami, kde „je ohrozená demokracia“ a „narastá populizmus a nerovnosť“. Petrov nástupca dodal:



„Nezmeníte to len tým, že sa stanete ministrami, nositeľmi Nobelovej ceny alebo veľkými ekonómami, čo sú všetko dobré veci. Zmeníte ju predovšetkým tým, že ju budete milovať v Božom svetle, že do nej vnesiete hodnoty a silu dobra s evanjeliovým duchom Františka z Assisi.“



Výnimočný učiteľ: Ježiš



Projekt nadácie „Františkova ekonomika“ vznikol pred piatimi rokmi. Pápež vyjadril svoju vďačnosť za to, že „vzali vážne jeho pozvanie ‚znovu-oživiť‘ ekonomiku“ a „že prijali usmernenia, ktoré im dal pri príležitosti ich výročných konferencií“. Usmernenia sú zarámované do „sociálnej náuky Cirkvi“ a majú korene „v evanjeliu“, pripomenul rímsky biskup a vysvetlil:



„Mnohí môžu byť vašimi učiteľmi, ktorých ste stretli počas štúdia alebo pracovných skúseností; ale odkaz na evanjelium, aj v úprimnom dialógu s každým, vám zaručuje výnimočný Učiteľ, Ježiš, jediný, ktorý dokázal povedať: Ja som cesta, pravda a život.“



Upriamte pozornosť na situácie, kde je utrpenie



Pápež zdôraznil, že ich nadácia teraz vstupuje do „novej fázy“, že musí rásť a posilňovať sa, oslovovať „čoraz viac mladých ľudí“ a prinášať „ovocie, ktoré charakterizuje evanjelium a dobro“. Svätý Otec vyjadril ocenenie, že to, čo doteraz urobili ako mladí ekonómovia, „prekročilo očakávania“ a dodal:



„Chcel som staviť na vás, pretože mladí ľudia majú celý život pred sebou, sú živou ‚cestou‘ a z cesty sa môžu zrodiť dobré veci, pričom treba dávať pozor, aby sa predišlo tým zlým“.



V tejto súvislosti pápež pripomenul aj svätého Františka, „syna obchodníka“, ktorý si dokázal uvedomiť „prednosti a nedostatky tohto sveta“. Preto „som chcel celé hnutie Františkovej ekonómie oprieť o sv. Františka z Assisi, ktorý tým, že sa zbavil všetkého z lásky k Ježišovi a chudobným, dal nový impulz aj rozvoju ekonómie“. Pápež vysvetlil:

„Milujte ekonomiku, konkrétne milujte pracujúcich, chudobných, všímajte si situácie, kde je najväčšie utrpenie.“



Svedectvo bez strachu



Pápež hovoril o troch kľúčových pojmoch pre mladých ekonómov: „Byť svedkami, nemať strach, dúfať bez únavy“, pričom pripomenul aj podpísanie tzv. Dohody z Assisi 24. septembra 2022. V súvislosti s prvým kľúčovým pojmom „byť svedkami“ hovoril pápež o dôležitosti podelenia sa o myšlienky s „inými mladými ľuďmi“, čo je možné prostredníctvom „svedectva života“. Pápež hostí vyzval:



„Buďte dôslední – dôslednosť je niečo, čo nie je v móde – vo svojich rozhodnutiach. Tešte sa zo svojich  projektov a úspechov. Nie však preto, aby ste sa stali početnými a mocnými, ale aby ste mnohým odovzdávali to, čo ste dostali, teda „dobrú správu“, že inšpirovaní evanjeliom sa aj ekonomika môže zmeniť k lepšiemu.“



Ohľadom druhého kľúčového pojmu pápež hostí povzbudil, že k tomu, aby sa „sny posunuli dopredu“ vo svete, kde „je veľa práce“, je potrebné „odvážiť sa k novým slovám“. Niečo, čo kresťania „vždy robili“, vysvetlil pápež a dodal, že kresťania vedia, že „Boh je Pánom dejín a preto napredujú“.



Nádej tvárou v tvár ohrozenému svetu



V tretej výzve pápež uznáva, že je ťažké „navrhnúť novú ekonomiku na pozadí nových a starých vojen, zatiaľ čo zbrojársky priemysel prekvitá a odoberá zdroje chudobným“. Petrov nástupca smutne pripomenul, že „v niektorých krajinách sú najvýnosnejšími investíciami továrne na zbrane“. Zatiaľ čo „demokracia je ohrozená“, „populizmy a nerovnosti rastú a planéta je čoraz viac zranená“. Svätý Otec priznal, že je „ niekedy máme právom dojem, že bojujeme s veternými mlynmi“ a povzbudil, aby si spomenuli na Ježišovo „Nebojte sa“, „on pomôže a ani Cirkev ich nenechá samých“.



Nový spôsob podnikania



Napokon pápež pripomenul nadácii podporu od Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, ubezpečil ich aj o neustálej blízkosti Cirkvi, ako aj o spolupráci s katolíckymi komunitami „roztrúsenými po celom svete“. Takýto vývoj podľa pápeža pomôže „nadviazať kontakty a synergiu s mnohými skutočnosťami a sieťami ľudí, ktorí majú rovnaké ideály“. Napokon im poprial, aby sa medzi nimi „zrodil nový spôsob spoločného bytia a hospodárenia, ktorý nebude produkovať odpad, ale materiálny a duchovný úžitok pre všetkých“, lebo ak zostanú „verní“ svojmu povolaniu, ich život „bude prekvitať“ a budú mať „nádherné príbehy, ktoré budú rozprávať svojim deťom a vnúčatám“.



Edoardo Giribaldi, Miroslava Holubíková – Vatican News




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024