Teológ Coda: Rozhovor v Duchu umožňuje praktizovať komunitné rozlišovanie

TK KBS, nm, ml; pz | 17. 09. 2024 10:05



Foto: ČaV, Zuzana Kostková

Bratislava 17. septembra (TK KBS) Rozhovor v Duchu umožňuje praktizovať komunitné rozlišovanie, je názov najnovšieho textu teológa Piera Codu, ktorý prináša portál nm.sk.



Privilegovaná cesta synodality: rozhovor v Duchu



Inšpiráciu pre túto reflexiu som čerpal z výroku pápeža Františka, ktorý ma veľmi zaujal a prinútil ma premýšľať: „Cirkev je ‚ľud zhromaždený jednotou Otca a Syna a Ducha Svätého‘ (takto to uvádza Lumen gentium, č. 4). Preto v tom, čo nazývame ‚synodalita‘, môžeme lokalizovať bod, v ktorom sa Trojica tajomne, ale skutočne zbieha v dejinách“ (videoposolstvo pri príležitosti plenárneho zasadnutia Pápežskej komisie pre Latinskú Ameriku, 24. – 27. mája 2022).



Pápež František predstavuje synodalitu ako „miesto“ „zbiehania sa“ – teda spoločného vstupovania – do dejín Boha, Trojice: Boh, ktorý je Otcom všetkých, ktorý sa medzi nami sprítomňuje v Ježišovi, Synovi, ktorý je prvorodeným medzi mnohými bratmi a sestrami, vo vánku slobodnej, prekypujúcej a neustále novej lásky Ducha Svätého. A to prostredníctvom misie Cirkvi, ktorá je – ako ju opisuje dogmatická konštitúcia Lumen gentium – „v Kristovi akoby sviatosťou, čiže znakom a nástrojom dôverného spojenia s Bohom a jednoty celého ľudstva“ (LG, 1). Žiť synodalitu znamená žiť konkrétne ako Cirkev tento dar a túto zodpovednosť. Je potrebné ukázať, že cesta synodálnej Cirkvi je aktuálnou odpoveďou Božieho ľudu na Božie volanie a na misiu Cirkvi.



Tu sa odohráva úloha synodality: ohlasovať a svedčiť životom skôr než slovom, že Boh, Trojica, vstúpil do dejín ľudstva „raz a navždy“ a kráča s nami, a tak sa stávať kvasom bratstva na ceste dnes už globálnej spoločnosti, ktorá je poznačená tragickými ranami, ale ktorá sa napriek všetkému formuje. Nestačí pochopiť, že účasť na trojičnom spoločenstve je zdrojom a cieľom synodality Cirkvi: je potrebné ukázať, že cesta synodálnej Cirkvi je aktuálnou odpoveďou Božieho ľudu na Božie volanie a na misiu Cirkvi.



Utópia alebo dokonca ilúzia, ako sa večne obávajú tí, ktorých Ján XXIII. nazýval pri otvorení Druhého vatikánskeho koncilu „prorokmi skazy“. Nie! Viera nám hovorí niečo iné. A synodálny proces, ktorý prebieha už dva roky, to potvrdzuje. Chcem upozorniť na jeden fakt, ktorý je podľa môjho názoru rozhodujúci: zo správ miestnych cirkví, zhromaždených počas fázy načúvania pred októbrovým zhromaždením Synody, vyplynul významný a v mnohých ohľadoch prekvapujúci údaj: metóda „duchovného rozhovoru“, odporúčaná na čas synodálneho kráčania, sa ukázala ako úspešná!



PLNÉ ZNENIE textu je možné nájsť na portáli nm.sk.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024