V Ekvádore skončil eucharistický konges, ďalší bude v roku 2028 v Sydney

TK KBS, rl, ml; pz | 16. 09. 2024 14:00



Foto: Archív Rádia LUMEN

Ekvádor 16. septembra (TK KBS) V Ekvádore v nedeľu skončil 53. medzinárodný eucharistický konges. Záverečnej svätej omši predsedal v ekvádorskom meste Quito kardinál Baltazar Porras, pápežský legát. Viac informácií hovorí pre Rádio LUMEN Štefan Fábry:



„Nedeľnej omši na ukončenie eucharistického kongresu sa zúčastnilo množstvo biskupov, kňazov a viac ako 25 tisíc veriacich, ktorí sa zhromaždili v areáli bývalého letiska mesta Quitao, na ktorom pozdravil ekvádorských veriacich pápež svätý Ján Pavol II. dňa 29. januára 1985 pri oslavách 500. výročia evanjelizácie Latinskej Ameriky.



Uprostred horúčavy letného dňa v Quite v záplave dáždnikov a klobúkov, ktoré chránili pred intenzitou slnka, prítomní slávili Eucharistiu Statio Orbis, čo znamená „Zastavenie sveta“. Vyjadruje sa tým to, že celá Cirkev pohliada na toto liturgické slávenie, na ktoré Cirkev Ekvádoru pozvala veriacich z celého sveta.



Pápežský legát, kardinál Baltazár Porras, vo svojom príhovore pozval prítomných, aby prijali Ježišovo bratstvo. Vyzdvihol dôležitosť Eucharistie a oddanosť Ježišovmu Srdcu ako prvkov, ktoré rozširujú obzor života a pomáhajú premieňať svet. Povzbudil veriacich, aby sa nepoddávali ťažkostiam, ale zostali pevní na Pánovej ceste. Zdôraznil, že „pre kresťanov nie je bratstvo možnosťou, ktorú môžu alebo nemusia prijať, ale je neoddeliteľnou súčasťou kresťanskej viery a evanjeliovým imperatívom.“ Ďalej povedal: „Eucharistia nie je len obyčajná spomienka, je to pamiatka, ktorá v jednoduchosti a malosti kúska chleba a trochy vína aktualizuje dobrú chuť, ktorá nás priťahuje a zvádza. Eucharistia v nás odstraňuje hlad po veciach a zapaľuje túžbu slúžiť. Dvíha nás z pohodlného sedavého spôsobu života a pripomína nám, že nemáme len ústa na vlastné kŕmenie, ale aj ruky na nasýtenie blížnych.“



V závere omše poďakoval obyvateľom mesta Quita za usporiadanie kongresu a odovzdal posolstvo pápeža Františka. Miestny arcibiskup Alfredo Espinoza oznámil vytvorenie siete vývarovní na pomoc tým, ktorí to najviac potrebujú, a požiadal úrady o podporu. Zároveň vyjadril poďakovanie všetkým, ktorí akokoľvek prispeli k priebehu a organizácii kongresu. Slávenie bolo zavŕšené apoštolským požehnaním spojeným s udelením úplných odpustkov. Pri omši Statio Orbis bolo určené aj miesto konania nasledujúceho medzinárodného kongresu, ktorým je austrálske mesto Sydney, v roku 2028.



Na záver kongresu prinášame niekoľko zaujímavostí a faktov o kongrese. Zhŕňa ich ďalší liturgista Peter Staroštík:



„Tento eucharistický kongres sa konal pri 150. výročí zasvätenia Ekvádoru Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu, ktoré sa uskutočnilo 25. marca 1874. Bol teda aj osobitnou spomienkou na počin arcibiskupa Quita Mons. Josého Ignacia Checa y Barba a prezidenta Gabriela García Morena, ktorí spoločne a slávnostne zasvätili Ekvádor Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu. Význam tohto národného zasvätenia možno chápať v zmysle predpovedí Panny Márie, ktorá o dvestosedemdesiatštyri rokov skôr pri zjavení v meste Quito povedala: „V 19. storočí príde skutočne katolícky prezident, muž s charakterom, ktorému náš Pán Boh dá palmu mučeníctva na námestí, kde stojí tento môj kláštor. Zasvätí republiku Božskému Srdcu môjho Najsvätejšieho Syna. Toto zasvätenie podporí katolícke náboženstvo v nasledujúcich rokoch, ktoré budú pre Cirkev tragické“.



Mesto Quito nebolo miestom konania eucharistického kongresu prvýkrát. Už v roku 1886 sa v ňom konal prvý národný eucharistický kongres, prvý na svete, ktorý bol veľkým míľnikom v konaní eucharistických kongresov na svete. V čase konania 53. medzinárodného eucharistického kongresu mesto Quito privítalo niekoľko tisíc účastníkov z vyše 60 krajín sveta (z Rakúska, Alžírska, Austrálie, Bangladéša, Brazílie, Kanady, Kolumbie, Konžskej republiky, Českej republiky, Ekvádoru, Nemecka, Rovníkovej Guiney, Hondurasu, Talianska, Indonézie, Lesotha, Mexika, Nigérie, Panamy, Portugalska, Portorika, Slovenska, Španielska, Rwandy, Spojeného kráľovstva, Spojených štátov, Venezuely, Taiwanu, Japonska, Dominikánskej republiky, Kene, Maďarska, Rumunska, Paraguaja, Uruguaja, Peru, Nambie, Lotyšska, Švajčiarska, Ugandy, Toga, Poľska, Nového Zélandu, Slovinska a Čile a iných).



Hoci bolo mesto Quito už v roku 1978 vyhlásené UNESCO-m za svetové kultúrne a historické dedičstvo, kongres sa konal v Centro de Convenciones Metropolitano de Quito, v modernom komplexe určenom na organizovanie širokého spektra podujatí a konferencií, ktoré vďaka všestrannej infraštruktúre a najmodernejším technológiám poskytlo priestranné a funkčné priestory pre všetky kongresové aktivity.



Kongresu predchádzalo teologické sympózium určené teológom a akademikom špecializujúcim sa na sakramentálnu teológiu a pastorálnu teológiu, formátorom seminárov alebo formačných domov, ako aj ľuďom, ktorí sa zaujímajú o štúdium Eucharistie a vzťah kresťanskej viery so sociálnou realitou. Sympózia sa zúčastnilo viac ako 600 teológov z celého sveta. Vatikánska filatelistická spoločnosť vydala pri príležitosti konania kongresu špeciálny poštový hárok, ktorého hlavným motívom je akvarel Mauriho Virtanena zobrazujúci baziliku Národného zasvätenia v Quite, ktorá bola postavená pri príležitosti zasvätenia krajiny Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu. Dielom toho istého autora je aj panoráma ekvádorského hlavného mesta zobrazená na jednej z dvoch poštových známok. Na druhej je logo kongresu, na ktorom je zobrazený kríž, srdce, Hostia a mesto Quito.“



Pri príležitosti slávenia patrónky Slovenska, Sedembolestnej Panny Márie, požiadal národný legát Slovenska, Mons. Jozef Haľko, o pozdrav a požehnanie generálneho sekretára konferencie biskupov Latinskej Ameriky a Karibiku biskupa Lizarda Estradu Herreru: 





Vrcholu Eucharistického kongresu v Quite predcházdal sobotný deň, ktorý mal len jediný bod programu – svätú omšu, ktorej predsedal Mons. Luis Cabrera – arcibiskup diecézy Guayaquil a predseda biskupskej konferencie Ekvádoru, a eucharistickú procesiu ulicami historického centra mesta.





„V predvečer zakončenia Eucharistického kongresu v meste Quitto Vás pozdravujem na Slovensko. Spolu so spolubratmi so Slovenska sme dnes zažili úžasnú slávnosť svätej omše pri ktorej bola aj eucharistická procesia, ktorá trvala takmer tri hodiny. Po svätej omši sme kráčali ulicami starobylého mesta Quitto a celé to historické mesto žilo eucharistickou procesiou. Bol to nezabudnuteľný zážitok. Videli sme 1,5 kilometrový živý koberec z kvetov, ktorý veriaci vyskladali počas dnešného dňa až ku eucharistickej slávnosti, ktorá bola na Námestí pred Chrámom svätého Františka a stadiaľ sme kráčali v procesii za spevu rôznych piesní. Bolo to krásne, kráčať po živých kvetoch, ktoré ľudia vyukladali do zaujímavých obrazcov na to, aby oslávili živého Krista v eucharistii. Nad celým mestom, keď sme sa otočili v procesii, ktorá je dominantou mesta a ta socha je socha Panny Márie. Je to socha, ktorá má výšku takmer 40 metrov a je zvláštna tým, že socha má krídla. Akoby celé mesto by chcelo byť ukryté pod ochranné krídla Panny Márie,“ uviedol Marián Mlynárik, farár vo farnosti Dobrá Niva.



Eucharistický kongres je veľkým pozvaním nielen zjednotiť sa okolo Eucharistie, vytvoriť spoločenstvo, ale aj vnímať jej nenahraditeľnú úlohu v dnešnom svete. Pokračuje Dominik Markoš:



„Otec Juan Carlos Garzón, generálny tajomník kongresu, povedal: „Je to už vyše 20 rokov, čo sa v latinskej Amerike konal posledný medzinárodný eucharistický kongres“ – ten bol v roku 2004 v mexickej Guadalajare. A pokračoval: „Prijali sme účastníkov z niekoľko desiatok krajín sveta, ale podujatie malo latinskoamerickú a ekvádorskú tvár. Myslím si, že Cirkev nášho regiónu má určite čo ponúknuť, ak ide o podporu spoločenstva a bratstva, ako si to praje pápež František. Žijeme v zranenom svete. Na kongrese sme počuli ľudí hovoriť o tom, ako žijú a pracujú v ťažkých podmienkach, ale nepociťujú nenávisť a nepovažujú ostatných za nepriateľov.“ Potom dodal: „Kongres bol snom o bratstve. To musí prameniť z eucharistickej skúsenosti a smerovať k spoločenstvu porozumenia a lásky, ako k svojmu cieľu.“



Zdroj: Rádio LUMEN (audionahrávka – sobota/audionahrávka – nedeľa) 




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024