Šaštín 15. septembra (TK KBS) Mariánski ctitelia sa opäť zišli v Šaštíne. K Sedembolestnej Panne Márii, ktorej národná svätyňa je práve v tomto meste, prišli stovky ľudí prosiť i ďakovať za svoje osobné, rodinné i národné radosti a bolesti. Vyvrcholením národnej púte k patrónke Slovenska, ku ktorej sa už niekoľko storočí utiekajú tisíce veriacich, bola slávnostná svätá omša za účasti viacerých arcibiskupov a biskupov Slovenska a apoštolského nuncia na Slovensku, Mons. Nicolu Girasoliho. Hlavným celebrantom a kazateľom slávnosti, ktorá sa pre nepriaznivé počasie nekonala na priestranstve pred bazilikou, ale v chráme, bol žilinský biskup Mons. Tomáš Galis. Zúčastnil sa na nej aj prezident Peter Pellegrini a viacerí členovia vlády a Národnej rady SR.
Napredujme, stojme pri Ježišovom kríži
„Milovaní bratia a sestry, naše dnešné putovanie do národnej svätyne, ako aj iné púte na pútnické miesta, spoločná modlitba svätého ruženca, slávenie Eucharistie a pristupovanie k sviatosti zmierenia, ochota pracovať na sebe, nás postupne duchovne pretvárajú. Učia nás pozerať na udalosti v našom živote novým pohľadom. To je naše napredovanie na ceste viery,“ povedal biskup Galis. Nádej pre napredovanie na tejto ceste získavame podľa jeho slov tým, že dokážeme stáť pri Ježišovom kríži. „Samotné utrpenie má malú alebo žiadnu hodnotu – dôležitejší než môj kríž je kríž Ježiša Krista. Mária, stojaca pod krížom s vierou a odovzdanosťou, nám ukazuje, ako sa k nemu pripojiť, pretože nie naše utrpenie, ale Ježišova obeta na kríži je zdrojom plodnosti Cirkvi," zdôraznil hlavný kazateľ.
PLNÉ ZNENIE homílie je TU
Svätá omša, ktorú prenášali STVR, Televízia LUX a Rádio LUMEN, začala tradičným liturgickým sprievodom so spevom piesne Tie šaštínske zvony a procesiou so sochou Sedembolestnej Panny Márie. V úvode stovky pútnikov i tých, čo boli s púťou duchovne spojení prostredníctvom televízie a rozhlasu, pozdravil bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Osobitne privítal nuncia Girasoli, predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernarda Bobera, ďalších biskupov, kňazov a rehoľníkov. Medzi biskupmi bol aj biskup diecézy Singida v Tanzánii Eduard Mapunda. Privítal aj prezidenta Pellegriniho, podpredsedu Národnej rady SR Andreja Danka, ďalších členov vlády a parlamentu, ako aj zástupcov miestnej a regionálnej samosprávy. Na slávnosti sa zúčastnili aj členovia Maltézskeho radu zo Slovenska, veľkokomtúr Zvrchovaného rádu Maltézskych rytierov Emmanuel Roussea či veľvyslanec SR pri Svätej stolici Juraj Priputen. V závere sa prítomní zverili Panne Márii a vypočuli si pozdrav nuncia Girasoliho a poďakovanie arcibiskupa Zvolenského.
Brífingy po svätej omši
Zdroj: TV LUX
Historická útecha pre slovenský národ
Národná mariánska púť nadväzuje na dlhú históriu úcty k Sedembolestnej Panne Márii. Obraz trpiacej Matky pod Pánovým krížom bol odpradávna útechou a posilou pre slovenský národ v časoch utrpenia. Najznámejším pútnickým miestom zasväteným Sedembolestnej Panne Márii je práve šaštínsky chrám, kam veriaci zo všetkých strán prichádzajú ako synovia a dcéry k svojej milovanej Matke. V roku 1727 pápež Benedikt XIII. rozšíril sviatok Sedembolestnej Panny Márie na celú Cirkev, čo ešte viac posilnilo jej úctu v našom národe. Pápež Pavol VI. v roku 1964 udelil šaštínskemu chrámu titul „basilica minor“ a v roku 1966 ustanovil Sedembolestnú Pannu Máriu za hlavnú patrónku Slovenska. Úcta k Sedembolestnej Panne Márii je na Slovensku zakorenená už od čias prijatia kresťanstva, ktoré priniesli svätí Cyril a Metod. Bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne je súčasťou rímskokatolíckej farnosti, ktorú spravuje rehoľa pavlínov.
K správe bolo vydané FOTO.