Quito 13. septembra (TK KBS) Štvrtkový program eucharistického kongresu sa začal konferenciou kardinála Maura Gambettiho s témou Za jedinú synodálnu Cirkev, v ktorej poukázal na potrebu spolupráce človeka s Bohom, pretože Božie konanie vždy ide ruka v ruke s konaním človeka.
„Kardinál Gambetti na otázku prepojenia synodality a bratstva cez Eucharistiu odpovedal, že existuje tzv. „kultúrna bulímia“ ako neschopnosť prijať spoločenstvo iných, čo vedie k izolácii a nemožnosti vytvárania bratstva. Program pokračoval rozhovorom biskupa Raúla Biord Castillo z Venezuely, členky liturgickej komisie Číny Mary Wu z Taiwanu a manželov Ammanovcov zo Švajčiarska, ktorí diskutovali o tom, ako aplikovať výzvy synodality v zasvätenom živote, v manželstvom živote a v laickom svete. Tretím bodom dopoludňajšieho programu bola konferencia biskupa Graziana Borgonovo o rodine ako o škole bratstva vo svetle Eucharistie. Počas celého programu majú prítomní možnosť adorácie Najsvätejšej sviatosti,“ uviedol liturgista Štefan Fábry.
Svätá omša sa vo štvrtok neslávila spoločne v kongresovom centre, ale v 17 kostoloch mesta Quita. Slovenská skupina sa pripojila k poľským účastníkom kongresu, ktorí slávili Eucharistiu v Kostole Dobrého pastiera v mestskej časti Kennedy. Predsedal jej biskup ekvádorskej diecézy Daule Mons. Krzysztof Kudławiec, ktorý pre Rádio LUMEN povedal:
„Srdečne pozdravujem všetkých poslucháčov Rádia LUMEN. Som katolíckym kňazom a Poliakom a teraz pracujem ako biskup v Ekvádore v diecéze Daule. Teším sa, že môžem poslúžiť ako ten, kto zo strany ekvádorskej Cirkvi môže odovzdať niekoľko informácii o tom, čím tu žijeme v týchto dňoch. Sme šťastní, lebo tu máme toľko ľudí, ktorí sa sem zišli z celého sveta, ľudí, ktorí sa chcú priblížiť ku Kristovi v Eucharistii, ktorí chcú žiť bratstvo. A tešíme sa tiež, že môžeme vydať svedectvo o tomto bratskom spoločenstve na tomto eucharistického kongrese. Máme radosť, že kongres prebieha v bratskej atmosfére. Stretávame sa tu aj s bratmi Slovákmi, čo je pre mňa Poliaka vzácne, lebo pochádzam z oblasti blízko slovenských hraníc, štyridsať kilometrov od hranice. Často som chodieval na Slovensko, a preto sa teším, že sa tu môžeme stretnúť. Keď ide o kongres, prežívame ho v radostnom spoločenstve univerzálnej Cirkvi, ale z druhej strany hľadiac na tému kongresu, ktorou je bratstvo, ktoré môže uzdraviť rany existujúce v každom spoločenstve, aj v samotnej Cirkvi. Pre nás je veľmi dôležitá reflexia, že Eucharistia je zdrojom uzdravenia týchto rán. Že z Eucharistie, zo svätej omše, z adorácie Sviatosti oltárnej môžeme vyjsť ako uzdravení i tí, ktorí môžu uzdraviť iných. Preto povzbudzujem aj vás, aby ste s čo najväčšou dôverou prichádzali ku Kristovi, ktorý nás uzdravuje, uzdravuje naše srdcia a na Eucharistii a v adorácii Najsvätejšej sviatosti môžeme byť uzdravení. Ďakujem za možnosť odovzdať niekoľko slov a srdečne pozdravujem a žehnám.“
Zdroj: Rádio LUMEN (audionahrávka)