Renovabis: Odpoveďou na sekulárizáciu je obrátenie a snaha o autentickosť

TK KBS, pk, ml; pz | 13. 09. 2024 10:57



Foto: Archív Pavla Kosseya

Nemecko 13. septembra (TK KBS) Štvrtok 12. september bol záverečným dňom 28. kongresu Renovabis v nemeckom Freisingu.



Program pozostával zo štyroch častí. Na začiatku šiesti účastníci predstavili hlavné výsledky pracovných skupín z predošlého dňa – 1. svedectvo viery v sociálnom angažovaní sa, 2. prorocká dimenzia pri angažovaní sa za ochranu životného prostredia a klímy, 3. terapeutická dimenzia náboženstva, 4. Cirkev a mediálna komunikácia, 5. hľadanie ticha a kontemplácie, 6. mladí ľudia ako budúcnosť Cirkvi.



„Zo širokej mozaiky podnetov, vyberme aspoň jednu zaujímavú myšlienku. Sv. Terézia z Avily mala vnútorný rozhovor s Bohom – prečo nestvoril dokonalý svet. A Ježiš jej odpovedal, že v takom svete by ľudia neboli navzájom odkázaní,“ informoval jeden zo slovenských účastníkov, podpredseda FKI Pavol Kossey.



Arcibiskup Vincenzo Paglia, predseda Pápežskej rady pre život predniesol prejav na tému „Kríza a budúcnosť kresťanstva v globalizovanom svete“. Upozornil, že v súčasnosti vnímame predovšetkým vojenské konflikty na Ukrajine a v Izraeli, resp. v Gaze, ale musíme si uvedomiť, že na svete je ďalších temer 60 ozbrojených konfliktov väčšieho či menšieho rozsahu.



Ako najzákladnejší problém súčasnej spoločnosti označil individualizmus. Opakom pokoja nie je vojna, ale egoizmus – tak osobný ako aj národný. Kresťanstvo je zo svojej podstaty sociálne. Aby sme boli schopní čeliť globálnym výzvam našej doby, v duchu neúnavných výziev pápeža Františka, predstavil Paglia víziu väčšej solidarity a bratstva, ktoré sú obsiahnuté najmä v dvoch Františkových encyklikách „Laudato si“ a „Fratelli tutti“.



Potom nasledovala panelová diskusia na tému „Lebo v nádeji sme spasení (Rim 8, 24) – vyhliadky do budúcnosti pre Cirkev a kresťanskú vieru vo svete“. Diskutovali vilniuský arcibiskup Gintaras Grušas, predseda CCEE, berlínsky arcibiskup Heiner Koch, Dr. Doris Reisinger, angažovaná v oblasti riešenia prípadov sexuálnych zneužívaní a česká dominikánka Marie Pavlína Kašparová, OP, zaoberajúca sa vzťahmi teológie a umenia, pôsobiaca v súčasnosti v anglickom Cambridge.



Dr. Resinger vyjadrila presvedčenie, že zneužívanie v Cirkvi umožňuje predovšetkým fakt, že v Cirkvi nie je rovnosť, že sú osoby, ktoré majú v Cirkvi väčšiu moc ako druhí a obete majú preto ťažšiu situáciu pri svojej obrane. Arcibiskup Grušas reagoval, že je potrebné transparentné vyšetrenie a potrestanie každého vinníka. Cirkev nie je a nebude na zemi dokonalá. Nemôžeme sa preto spoliehať na bezchybnú Cirkev, ale na dobrotu Boha. A nemôžeme sa neprimerane sústrediť na jednotlivé prípady. Musíme sa sústrediť na jadro našej viery a to prehlbovať.



Prof. Thomas Schwartz zhrnul hlavné výsledky kongresu a medziiným zdôraznil, že musíme byť citliví na problémy sveta, musíme dovoliť, aby sa nás osobne dotýkali. To nás bude robiť citlivými, nútiť nás hľadať riešenia a posúvať nás dopredu. Viackrát v priebehu kongresu zaznela téma osobného obrátenia. Svet potrebuje vidieť autentickú, otvorenú, transparentnú Cirkev.



Na záver arcibiskup Kroch oznámil tému a miesto konania budúcoročného kongresu. Jeho témou bude ľudská dôstojnosť – „Plní dôstojnosti“. Uskutoční sa od 10. do 11. septembra 2025 v Berlíne.



Kongres Renovabis sa stal dôležitým miestom otvoreného dialógu biskupov, kňazov a laikov z  východnej i západnej Európy. Toho roku na tému: „Mať poslanie – vydávať vierohodné svedectvo. Ako reagovať na sekularizáciu a náboženskú ľahostajnosť v Európe.“



TK KBS informoval Pavol Kossey




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024