Biskup Galis: Nasledujme Máriu v každodennom uskutočňovaní Božej vôle

TK KBS, tg, kj, ml; pz | 13. 09. 2024 10:05



Bratislava 13. septembra (TK KBS) Jeho úcta k nebeskej Matke má korene v príklade vlastnej matky. Úctu tiež vyjadril v biskupskom hesle Per Mariam ad Iesum – Cez Máriu k Ježišovi. Žilinský biskup Mons. Tomáš Galis, s ktorým prinášame rozhovor, hovorí aj o tom, aké je dôležité „vyžarovať ,kultúru života‘ a vytvárať ,ostrovy pokoja a lásky‘“.



Ako môže dnešný kresťan nasledovať vzor Panny Márie v každodennom živote?



Nie je to nič zvláštne, a predsa náročné. Prejavujeme to slovami v modlitbe Anjel Pána, že chceme nasledovať Pannu Máriu v každodennom uskutočňovaní Božej vôle v najbežnejších životných situáciách a okolnostiach.



Pápež Pavol VI. v roku 1966 vyhlásil Sedembolestnú Pannu Máriu za hlavnú patrónku Slovenska. Záujem o púte na Slovensku je stále dosť veľký, no blízky je najmä starším generáciám. Ako Cirkev pomáha rozvíjať vzťah k Panne Márii u mladých ľudí?



Mladí ľudia sú otvorení pre pozvanie. A práve to robí Cirkev: pozýva k nasledovaniu Ježiša Krista, ktorý je „Cesta, Pravda a Život“ (Jn 14, 6). A mladí aj na Slovensku idú za ním sprevádzaní Pannou Máriou, našou Patrónkou.



Pápež František 15. septembra 2021 navštívil Šaštín, kde zazneli jeho slová o bolestnej Matke pod krížom, ktorá „neuteká“ a „nevyhýba sa bolesti“, ale „premieňa bolesť na radosť a víťazí nad smrťou“. Čo to pre nás znamená dnes v situácii plnej rozdelení a napätia?



Cirkev nás stále povzbudzuje nepoplašiť sa, ale s dôverou, vernosťou a láskou žiť ako veriaci ľudia, lebo Boh pokoja nás celých posväcuje. A buďme spokojní, veď nemusíme pritom konať ktovieaké veľké činy. Stačí, keď každý skutok, ktorý konáme, je podnecovaný a oživovaný pravou láskou. Je to čas novej „fantázie lásky“, ktorá sa uplatňuje nielen účinnosťou poskytnutých pomocných prostriedkov, ale aj schopnosťou dať pocítiť svoju blízkosť a solidárnosť tomu, kto trpí, aby sa toto gesto pomoci necítilo ako ponižujúca almužna, ale ako bratská spoluúčasť.



Svätý Otec prítomným v Šaštíne tiež povedal, že kresťania „nemajú byť k svetu nepriateľskí“, ale majú byť „vo svete znamením“ a „ukazovať krásu evanjelia“. Ako sa nám to podľa vás darí?



Pripomínajme si slová apoštola Pavla v Liste Rimanom: „Milujte sa navzájom bratskou láskou, predbiehajte sa vzájomne v úctivosti, v horlivosti neochabujte, buďte vrúcneho ducha, slúžte Pánovi.“ (Rim 12, 10 – 11). Tak budeme okolo seba vyžarovať „kultúru života“ a vytvárať „ostrovy pokoja a lásky“. Čím hustejšia bude sieť takýchto „ostrovov“, tým skôr ostatní zbadajú, že Ježišovo kráľovstvo – raj, nebo – je skutočnosť, ktorú nám sľubuje Ježiš, a je podobná domu, ktorý sa začína budovať tu, aby sa bývalo v ňom tam. Ide o pokračovanie tradície lásky, ktorá mala už v dvoch uplynulých tisícročiach mnoho foriem, ale ktorá dnes vyžaduje azda ešte väčšiu vynaliezavosť.



Tento rok v septembri uplynie 25 rokov od Vašej biskupskej vysviacky. Vaším biskupským heslom je Per Mariam ad Iesum. Prečo ste si ho vybrali a čo pre Vás znamená dnes?



Moja úcta k nebeskej Matke má korene v príklade a úcte mojej matky, akú ona mala k Matke Božieho Syna.



V biskupskom hesle „Per Mariam ad Iesum – Cez Máriu k Ježišovi“ je vyjadrená moja úcta k Božej Matke, ktorú som si už od skorej mladosti uctieval najmä modlitbou svätého ruženca, ale aj putovaním, predovšetkým na pútnické miesto na Staré Hory.



Počas svojej kňazskej služby som si mnohokrát opakoval – a teraz ako biskup si ešte častejšie opakujem –,  že chcem žiť podľa príkladu Panny Márie. Potvrdzovať jej „fiat“, aby som vo svojom živote dokázal uskutočniť Boží plán, ktorý on má so mnou a cezo mňa aj s inými, aby som v úplnej dôvere a odovzdaní voči Panne Márii a spolu s ňou ich predkladal Ježišovi.



Pripravila: Katarína Jančšinová




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024