Biskup Cozzens z diecézy Crookston: Kresťania by mali byť srdcom sveta

TK KBS, cna, ck, ml; pz | 12. 09. 2024 10:40



Foto: Vatican Media

USA 12. septembra (TK KBS) Biskup Andrew Cozzens z diecézy Crookston v Minnesote, ktorý sa zúčastňuje Medzinárodného eucharistického kongresu v ekvádorskom Quite, sa podelil o niekoľko postrehov z Národného eucharistického kongresu, ktorý sa v USA konal prvýkrát po 83 rokoch.



V rozhovore pre ACI Prensa Cozzens uviedol, že prínos z júlovej akcie v Indianapolise predčil všetky očakávania. „Ľudia počas takýchto stretnutí zažívajú Ježišovu lásku, ktorá prichádza, keď je celá Cirkev zhromaždená, aby sa klaňala Ježišovi a milovala ho. V týchto chvíľach je Božie požehnanie prítomné, je veľké a mení nás,“ povedal biskup, ktorý pôsobil ako predseda Národného eucharistického kongresu.



Cozzens spomenul príbehy hlbokého uzdravenia a obnovy, vrátane párov, ktoré sa po kongrese začali spoločne modliť, kňazov, ktorí uvažovali o odchode zo služby, no zmenili názor, a biskupov, ktorí čelili ťažkým situáciám a pocítili silu prichádzajúcu od Ježiša.



Americký biskup označil sekularizáciu za jednu z najväčších výziev, ktorým dnes Cirkev čelí. Opísal ju ako svetonázor, v ktorom ľudia žijú, akoby „svet bol všetko, čo existuje, a Boh nebol skutočný“. Katolíkom pripomenul, že „sviatosti sú najsilnejším prostriedkom, ktorým Boh vstupuje do sveta a chce preniknúť do našich životov“. Upozornil však, že „mnoho ľudí nevie, že toto stretnutie potrebujú, a myslia si, že im neprinesie žiadny úžitok“.



Biskup Cozzens rozvinul Kristovu túžbu premeniť kamenné srdce človeka na srdce z mäsa prostredníctvom Eucharistie. „Ježiš nás chce v Eucharistii premeniť a obrátiť,“ dodal. Zdôraznil, že toto stretnutie s Kristom nemení človeka len individuálne, ale má aj spoločenský vplyv: „Keď zakúšame Ježišovu lásku, mení to aj nás. A keď sa zmeníme my, môžeme zakúsiť bratstvo, ktoré vo svete existuje.“



„Srdce je časť tela, ktorá rozprúdi krv, a taká je aj láska,“ poznamenal Cozzens. Hlavným posolstvom kongresu v Quite je podľa neho to, že kresťania by mali byť srdcom sveta.



Nakoniec dal katolíkom tri odporúčania, ako prehĺbiť svoj vzťah k Eucharistii a plnšie prežívať jej plody.



„Po prvé, choďte na spoveď,“ poradil a vysvetlil, že spoveď očisťuje srdce a pripravuje ho na prijatie eucharistickej milosti. Po druhé, vyzval veriacich, aby sa zúčastnili svätej omše nielen v nedeľu, ale aj počas týždňa. „Čím viac svätých omší zažijete, tým viac porastie vaša láska.“



Po tretie, vyzval na pravidelnú eucharistickú adoráciu. „Potrebujeme tento čas v tichu s Ježišom, aby sme mohli hovoriť srdcom k srdcu,“ povedal. Adorácia je podľa neho príležitosťou k dôvernému dialógu s Pánom.



„Nie je to len ľudské bratstvo, ktoré bude sprostredkovateľom lásky; je to Kristova láska, ktorá môže uzdraviť svet,“ dodal. Tvárou v tvár tejto výzve vyzval veriacich, aby boli svedkami premieňajúcej moci Krista: „Každý z nás, kto vie, že stretnutie s Ježišom v Eucharistii je dôležité, má povinnosť svedčiť o tejto skutočnosti v dnešnom svete.“



Zdroje: CNA/Cirkev.cz

Spracoval: M. Lipiak




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024