Svedectvo muža, ktorý 11. septembra prišiel o manželku a nenarodené dieťa

TK KBS, cn, ci, ml; pz | 11. 09. 2024 15:18



Foto: Flickr.com

USA 11. septembra (TK KBS) Takmer 3 000 mien je vyrytých do bronzu na pamätníku 11. septembra v New Yorku. Desať obetí útokov z 11. septembra 2001 je však odlišných, nemajú žiadne mená. Namiesto toho je každá z nich pripomínaná ako „nenarodené dieťa“. Medzi nimi sú aj Lauren Grandcolas a jej nenarodené dieťa.



Dňa 11. septembra stratil Jack Grandcolas dve osoby, ktoré mu boli najdrahšie – svoju ženu Lauren a ich nenarodené dieťa. Jeho tehotná tridsaťosemročná manželka zahynula v lietadle spoločnosti United Airlines, ktoré sa zrútilo v Pensylvánii po tom, čo sa cestujúci bránili únoscom, ktorí presmerovali let do Washingtonu.



Lauren bola v treťom mesiaci tehotenstva, keď odletela z Kalifornie do New Jersey na babičkin pohreb. Jack Grandcolas na naliehanie manželky zostal, aby sa postaral o ich chorú mačku.



„Mali sme závrat z predstavy, že sa staneme rodičmi, pretože sme sa predtým desať rokov snažili otehotnieť,“ píše Jack vo svojej knihe, ktorú napísal na popud svojho terapeuta. „Na ceste sme si prežili veľa bolestí, vrátane potratu v roku 1999, keď mal Lauren 36 rokov. O dva roky neskôr sme sa už zmierili s tým, že budeme vychovávať len mačky... a potom sa stal zázrak.“ Lauren a ich „zázrak“ sa mali vrátiť do Kalifornie 11. septembra 2001.



Toho rána Jacka prebudil zvuk záznamníka. Znovu zaspal, aby sa potom opäť prebudil a zbadal niečo, čo nazýva „obrys anjela“. Zomrel snáď nedávno niekto, koho poznal? Myslel si, že to musí byť Laurenina babička. Potom si uvedomil, že je to Lauren.



Keď skontroloval záznamník, počul správu, ktorá navždy zmenila jeho život. „Zlato, si tam? Jacku? Zdvihni to, zlato,“ počul Laurenin hlas. „Dobre, tak ti chcem len povedať, že ťa milujem. Máme v lietadle malý problém. Som v pohode, mám pohodlie a zatiaľ som v poriadku. Jednoducho ťa milujem viac než čokoľvek iné, len chcem, aby si to vedel. Je to len malý problém, takže ja, ja... Zlato, ja ťa jednoducho milujem. Prosím, vybav mojej rodine, že ich tiež milujem. Ahoj, zlato.“



„V tej chvíli som vedel, že Lauren a naše dieťa sú preč,“ napísal Jack do svojej knihy. Pohreb jeho manželky sa konal v katolíckom kostole v Houstone. Lauren podľa jeho slov nebola veriaca. Niekoľko mesiacov pred smrťou však začala navštevovať týždenné štúdium Biblie. Jedného večera prišla domov a povedala: „Konečne som to pochopila." Keď ju manžel podnietil otázkou: „Pochopiť čo?“, odpovedala: „Zmysel toho všetkého.“



Hoci bol Jack vychovaný ako katolík, so svojou vierou bojoval. „Aký milosrdný Boh by mi vzal moju milú Lauren a naše dieťa?“ pýtal sa. Neskôr dospel k záveru, že to nebol Boh, ale ľudská ideológia. S Bohom sa znovu stretol po rozhovore s Bonom, spevákom slávnej rockovej skupiny U2. Na koncerte v Oaklandskom koloseu v roku 2005 Bono na pamiatku Lauren zahral „One Tree Hill“, Laureninu obľúbenú pieseň od U2. Potom sa Jack spevákovi otvoril.



„Keď ste vychovávaní ako katolíci, je vám dávaná všetka tá vina za veci, ktoré ste neurobili správne,“ povedal Bonovi. „Bojím sa, že som to v živote možno zarobil, a zastavil tak príležitosť znova sa vidieť s Lauren.“ „Znovu ju uvidíš. Ja to viem. Všetci v živote niečo zarobíme,“ upokojil ho podľa jeho slov Bono. „Preto nám Boh udeľuje odpustenie. Je to jeho najmocnejší dar.“



Jack uvádza, že slová speváka zmenili jeho aj jeho vieru: „Od 11. septembra som pochyboval o Bohu a jeho pláne so mnou. Tá noc bola poctou jej, ale veľmi dôležitým spôsobom ma oslobodila, umožnila mi byť k sebe zhovievavejšia a znovu oživiť vieru v Božie milosrdenstvo.“ Vo svojej knihe Jack tiež píše: „Všetci trpíme stratou. Všetci znášame zlomené srdce. To, ako na tieto pohromy reagujete, vás definuje. Niekedy z našich najťažších okamihov vyrastajú tie najkrajšie veci.“



Zdroje: CNA/Cirkev.cz




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024