Vatikán 5. septembra (TK KBS) V novej správe Úrad OSN pre ľudské práva uvádza „neprimerané obmedzenia“ náboženských slobôd zo strany Ortegovej vlády, ako aj svojvoľné zadržiavanie, zastrašovanie, zlé zaobchádzanie vo väzniciach a útoky na domorodé obyvateľstvo. Diktatúra deportovala skupinu zahraničných kňazov a rehoľníčok, ktorí pracovali v tejto stredoamerickej krajine.
Podľa správy, ktorú v Ženeve zverejnil Úrad OSN pre ľudské práva, sa situácia v oblasti ľudských práv v Nikarague „výrazne zhoršila“. Správa poukazuje na to, ako sa podmienky v tejto stredoamerickej krajine v porovnaní s minulým rokom zhoršili, pričom zdôrazňuje pokračujúce zavádzanie „neprimeraných obmedzení“ náboženských slobôd. OSN tiež zaznamenala nárast svojvoľného zadržiavania, zastrašovania vládnych kritikov, zlého zaobchádzania vo väzniciach a útokov na domorodé komunity.
Správa poukazuje na „intenzívnejšie“ prenasledovanie oponentov vlády alebo tých, ktorí sú vnímaní ako „nesúhlasné hlasy“. Uvádza, že orgány sa nezameriavajú len na jednotlivcov, ktorí vyjadrujú nesúhlasné názory, ale aj na akúkoľvek osobu alebo organizáciu, ktorá pôsobí nezávisle alebo nie je pod priamou kontrolou vlády. Tento zásah zasiahol obhajcov ľudských práv, nezávislé médiá, mimovládne organizácie a všetky „subjekty, ktoré obhajujú sociálne alebo politické zmeny bez vládneho dohľadu“.
Podľa OSN bolo v období medzi októbrom 2023 a januárom 2024 svojvoľne zadržaných najmenej 27 kňazov a seminaristov. Okrem toho bolo 31 duchovných vyhostených z krajiny po tom, čo boli rôzne dlho zadržiavaní. Managua tiež zrušila právny štatút mnohých náboženských organizácií, čo je súčasťou širšej kampane proti mimovládnym organizáciám.
Úrad OSN v Ženeve vyjadril nové obavy v súvislosti s nedávno schválenou reformou nikaragujského trestného zákonníka. Legislatíva, ktorú presadil prezident Daniel Ortega, umožňuje nikaragujskej vláde stíhať jednotlivcov alebo organizácie, vrátane cudzincov, za zločiny spáchané mimo krajiny proti štátu, jeho inštitúciám alebo verejnej správe – vrátane kyberzločinov. OSN, ktorá zverejnila svoju správu tesne pred schválením reformy, varovala, že takéto široké zákony môžu byť použité na vyvíjanie dodatočného tlaku a zastrašovania.
Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk vyzval na „naliehavú zmenu postupu vlády“.
Zdroje: L'Osservatore Romano/VaticanNews – poľská redakcia/CNA