Pred 27 rokmi zomrela zakladateľka Misionárok lásky sv. Matka Tereza

TK KBS, zc; ml | 05. 09. 2024 08:45



Rím 5. septembra (TK KBS) Pred 27 rokmi, 5. septembra 1997, zomrela vo veku 87 rokov Matka Tereza, misionárka albánskeho pôvodu, ktorá sa stala stelesnením milosrdenstva pre svoju nezištnú prácu v prospech chorých a chudobných nielen v Indii. Za svoju nezištnú prácu pre núdznych získala mnoho vyznamenaní vrátane Nobelovej ceny za mier. V septembri 2016 ju pápež František vyhlásil za svätú.



„Matka Tereza, počas celej svojej existencie, bola veľkodušnou rozdávateľkou Božieho milosrdenstva, dávajúc sa k dispozícii všetkým prostredníctvom prijatia a obrany ľudského života, toho nenarodeného i toho opusteného a vyraďovaného. Nasadila sa do obrany života a neúnavne ohlasovala, že ,kto sa ešte nenarodil je najslabší, najmenší, najbiednejší'.“ „Skláňala sa nad osoby vyčerpané, ponechané na smrť na okraji ciest, a rozpoznávala dôstojnosť, ktorú im dal Boh; jej hlas zaznieval k mocným sveta, aby rozpoznali svoje previnenie zoči-voči zločinom chudoby, ktorú oni sami vytvorili. Milosrdenstvo bolo pre ňu ,soľou', ktorá dávala chuť každému jej skutku, a ,svetlom', ktoré osvetľovalo temnoty tých, čo už nemali ani len slzy, aby plakali, aby vyplakali svoju chudobu a utrpenie," povedal počas slávnosti kanonizácie na Námestí sv. Petra Svätý Otec František.



„Jej misia na perifériách miest, ako aj na perifériách existencie zostáva v našich dňoch výrečným svedectvom Božej blízkosti tým najchudobnejším z chudobných. Dnes odovzdávam túto emblematickú postavu ženy a zasvätenej osoby celému svetu dobrovoľníctva: kiež je ona vaším vzorom svätosti! Myslím si, že azda budeme mať trochu ťažkosti nazývať ju ,svätou Teréziou': jej svätosť je nám taká blízka, je taká nežná a plodná, že jej budeme naďalej spontánne hovoriť ,Matka Tereza'," povedal pápež František. „Táto neúnavná pracovníčka milosrdenstva nech nám pomáha vždy väčšmi chápať, že jediným kritériom nášho konania je nezištná láska, slobodná od každej ideológie a od každého puta, a prejavená voči všetkým bez rozdielu jazyka, kultúry, rasy alebo náboženstva. Matka Tereza rada hovorievala: ,Možno nehovorím ich jazykom, no môžem sa usmievať.' Nesme si v srdci jej úsmev a darujme ho tým, ktorých stretáme na našej ceste, zvlášť tým, čo trpia. Otvoríme tak horizonty radosti a nádeje veľkej časti ľudstva, ktorá stratila nádej a trpí nedostatkom pochopenia a nežnosti," dodal.



Kto je Matka Tereza?



Matka Tereza, pôvodným menom Agnes Gonxha Bojaxhiuová, sa narodila 27. augusta 1910 v Skopje, dnešnom hlavnom meste Macedónska, albánskemu obchodníkovi. Po štúdiu na London School of Economics and Political Science vstúpila v roku 1928 do írskeho rádu loretánskych sestier v Dubline. Meno Terézia (podľa svätej Terézie z Lisieux) prijala v roku 1929, keď zložila rehoľné sľuby v noviciáte v indickom Dárdžilingu, a nasledujúcich 17 rokov učila na strednej škole svätej Márie v Kalkate. 



Bola to pracovitá a praktická žena, ktorá sa naplno venovala svojmu cieľu, ktorým bola služba Ježišovi Kristovi. V každej trpiacej bytosti videla Vykupiteľa. Hoci nemala žiadne osobné bohatstvo ani politické funkcie, bola jednou z najmocnejších žien minulého storočia a už za svojho života sa stala legendou. Matka Tereza dostala vo vlaku do Dárdžilingu vnuknutie, aby založila rád, ktorý by sa staral o najnúdznejších. Keď v roku 1948 s povolením Vatikánu opustila loretánsky rehoľný dom a vydala sa za chudobnými do slumov, jej jediným majetkom boli tri biele sárí s modrými pruhmi a niekoľko rupií. Čoskoro Matku Terezu nasledovali aj ďalšie sestry. Pápež v októbri 1950 oficiálne povolil vznik rádu Misionárok lásky (Misionárok milosrdenstva), ktorý má v súčasnosti tisícky sestier a pôsobí v stovkách krajinách. Keď Matka Tereza 5. septembra 1997 zomrela, India jej pripravila štátny pohreb. O šesť rokov neskôr pápež Ján Pavol II. Matku Terezu blahorečil. Beatifikácia je v Rímskokatolíckej cirkvi nevyhnutným krokom pred kanonizáciou, teda vyhlásením za svätého. Za svätú ju vyhlásil pápež František 4. septembra 2016.



Zdroj: zpravy.cirkev.cz




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024