Spomíname si na sv. Gregora Veľkého, pápeža a mnícha, ktorý „zmenil svet“

TK KBS, ac, ci, ml; pz | 03. 09. 2024 11:41



Foto: Cirkev.cz

Bratislava 3. septembra (TK KBS) Katolícka cirkev si dnes pripomína sviatok svätého Gregora Veľkého (pápeža Gregora I.), mnícha, mystika a reformátora, ktorý v 6. storočí nanovo definoval pápežský úrad tým, že sa vyhlásil za „služobníka Božích služobníkov“. Svätý Gregor, ktorý bol nazývaný „Magnus“ (z latinského „veľký“), vynikal svojou jednoduchosťou. Ako hlava Cirkvi, disponujúca veľkou mocou, sa vnímal ako najpokornejší služobník. Jeho skutočná veľkosť spočívala v tom, že sa vedel stať malým po vzore Krista, aby bol veľkým.



Svätý Gregor bol šesťdesiatym štvrtým pápežom Katolíckej cirkvi. Patrí do skupiny štyroch latinských cirkevných otcov a je zaradený medzi učiteľov cirkvi. Bol prvým mníchom, ktorý obsadil Petrov stolec. Raz povedal: „Kde je láska, tam sa dejú veľké veci,“ a jeho príkladný život to v mnohých ohľadoch potvrdzuje. 



Gregor nariadil zostaviť hudbu a starobylé antifóny spievané v cirkvi a presadzoval hudobný štýl a štruktúru, ktoré považoval za priaznivé pre liturgiu, ktorej stredobodom je eucharistia. Týmto spôsobom prispel k vývoju toho, čo sa neskôr začalo nazývať „gregoriánsky chorál“, na počesť tohto svätca.



Svätý Gregor bol veľmi prezieravý: podarilo sa mu zhromaždiť dlhú tradíciu kresťanského spevu, ktorá vznikla v katakombách a teraz mohla znieť na potešenie ľudského ducha v chrámoch. Bohužiaľ, veľká časť tohto „antifonára“ (hudobného záznamu) sa stratila, kým ho na začiatku 20. storočia neobnovil pápež svätý Pius X., aby sa navždy stal „oficiálnym spevom Katolíckej cirkvi“.



O svätom Gregorovi Veľkom by sa dalo napísať mnoho ďalších vecí, napríklad o jeho prínose k náuke o očistci, téme, ktorá sa rôznymi spôsobmi dotýka teológie spásy. Pre dnešok však postačí pripomenúť si slová pápeža Benedikta XVI., ktorý sa pri generálnej audiencii 28. mája 2008 zmienil o svätom Gregorovi týmito slovami: „V katastrofálnej, ba zúfalej dobe vedel svätý Gregor vytvoriť mier a dať nádej. Tento Boží muž nám ukazuje, kde sú pravé zdroje mieru a odkiaľ pochádza skutočná nádej; stáva sa tak sprievodcom aj pre nás dnes.“



Zdroje: Cirkev.cz/Aciprensa




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024