Svätý Otec František priletel do Indonézie. Začala sa jeho 45. apoštolská cesta

TK KBS, VaticanNews, zk, ml; pz | 03. 09. 2024 09:00



Foto: Vatican Media

Indonézia 3. septembra (VaticanNews) Svätý Otec František priletel do Indonézie, čím začal svoju 45. apoštolskú cestu. Lietadlo spoločnosti Ita Airways s pápežom, jeho delegáciou a 80 novinármi pristálo v utorok 3. septembra po viac než 13-hodinovom lete na medzinárodnom letisku Soekarno-Hatta v Jakarte o 6:19 stredoeurópskeho času (11:19 miestneho času).





Zdroj: VaticanNews



V 11-miliónovej Jakarte, ležiacej na ostrove Jáva, Svätého Otca po vystúpení z lietadla privítal minister pre náboženské záležitosti a dve deti v tradičnom odeve s kyticou kvetov.







Po privítaní delegácií a čestnej stráže sa pápež presunul na apoštolskú nunciatúru, kde sa stretol so skupinou chorých, migrantov a utečencov v sprievode členov Komunity Sant’Egidio a Jezuitskej služby pre utečencov.





Zdroj: Vatican Media



FOTOGALÉRIA 



Prvé oficiálne stretnutia sú naplánované na stredu.



Indonézia, ktorá pozostáva z viac než 17-tisíc ostrovov, je krajinou s najväčšou moslimskou populáciou na svete. Katolíkov je tu približne osem miliónov, čo predstavuje 3% obyvateľstva tejto vyše 270-miliónovej krajiny.



Indonézia je prvou zastávkou pápeža na jeho 45. medzinárodnej apoštolskej ceste a najdlhšej počas jeho pontifikátu, ktorá sa skončí 13. septembra.



Indonézia už hostila dvoch pápežov – sv. Pavla VI. v roku 1970 a sv. Jána Pavla II. v roku 1989. Motto trojdňovej návštevy pápeža Františka v krajine (3. – 6. septembra) znie: „Viera, bratstvo a súcit.“



Pápež sa v Jakarte stretol so sirotami, núdznymi a utečencami









Zdroj: Vatican Media



Po pristátí v indonézskom hlavnom meste sa pápež František v utorok 3. septembra presunul na apoštolskú nunciatúru, kde sa stretol so skupinou 40 mužov, žien, starších ľudí a detí, ktorým pomáhajú sestry dominikánky,

Jezuitská služba pre utečencov a komunita Sant'Egidio.



Pápež osobne pozdravil každého z prítomných a vypočul si ich životné príbehy. Bola medzi nimi aj rodina utečencov zo Srí Lanky a utečenec z etnika Rohyngov. Išlo o jediné stretnutie dnešného prvého dňa cesty, ktorý je venovaný odpočinku po vyše 13 hodinovom lete.



V jedenásťmiliónovom hlavnom meste Indonézie možno vidieť mrakodrapy, paláce z 19. storočia a moderné budovy, ale aj provizórne prístrešky z dreva či plechu popri rieke Ciliwung. Vlhkosť vzduchu tu dnes dosahovala 92%.



Pri stretnutí s núdznymi na apoštolskej nunciatúre si pápež vypočul aj príbeh rodiny srílanských utečencov, ktorí unikli pred prenasledovaním etnika Tamilov. Pred niekoľkými mesiacmi odišli na člne do Austrálie, avšak čln sa na mori prevrátil. Ako zázrakom sa dostali do Indonézie a ako mnohí iní, čakajú na stretnutie s príbuznými v Austrálii alebo v Kanade. „Žijú v neistote, v krajine, ktorá ich neodmieta, ale nemá vhodnú legislatívu a prostriedky na to, aby im poskytla pomoc,“ vysvetlil prvý stály diakon arcidiecézy Jakarta Erlip Vitarsa.



Svätý Otec si vypočul aj utečenca z Mjanmarska patriaceho k tvrdo prenasledovanému etniku Rohingov. Pápežov hlas už dlhší čas ako jediný zaznieva na podporu tejto menšiny. Petrov nástupca venoval objatia deťom – sirotám z mestských periférií a dedín, o ktoré sa starajú a ktoré vyučujú dominikánske sestry. Boli medzi nimi aj deti z tzv. Škôl pokoja, ktoré mu darovali kresbu s názvom: „Svet, po ktorom túžim“. Svätý Otec sa súkromne rozprával aj s afganskou ženou a zažartoval si so seniorom, ktorý rovnako ako on sedel na invalidnom vozíku.



Ďalší program



Apoštolská cesta sa naplno rozbehne v stredu 4. septembra. Pápeža čaká uvítací ceremoniál pred prezidentským palácom a zdvorilostná návšteva u prezidenta republiky.



Nasledovať bude jeho prvé verejné stretnutie s autoritami, predstaviteľmi občianskej spoločnosti a diplomatickým zborom. Ďalej je na programe súkromné stretnutie s členmi Spoločnosti Ježišovej na apoštolskej nunciatúre a následne stretnutie s biskupmi, kňazmi, diakonmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie.



Deň sa skončí stretnutím s mladými ľuďmi zo Scholas Occurrentes v Dome mládeže „Grha Pemuda“.



Telegramy prezidentom krajín



Pápež zaslal telegramy prezidentom krajín, ponad ktoré prelietal. Medzi nimi sú: Taliansko, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Čierna Hora, Bulharsko, Turecko, Irán, Pakistan, India a Malajzia.



V telegrame Svätý Otec poukazuje na dôležitosť stretnutí, ktoré ho čakajú v Indonézii, Papue-Novej Guinei, Východnom Timore a Singapure – v „národoch bohatých na ľudské a duchovné hodnoty“, ktoré majú byť spoločne prežívané v duchu „solidárneho spoločenstva a dialógu aj v časoch a situáciách poznačených skúškami“.



Pápež František v pozdravoch adresovaných jednotlivým národom ubezpečuje o svojich modlitbách za nich, aby žili v bratskej harmónii a prosperite, a zvoláva na tieto národy Božie požehnanie mieru, blahobytu a jednoty.



Stretnutie s novinármi 





Zdroj: Vatican Media



Na palube lietadla Svätý Otec osobne pozdravil každého z 80 novinárov, ktorí ho sprevádzajú na ceste. Viacerí z nich mu venovali osobné dary.



Medzi nimi bola aj reprodukcia starobylého záznamu o ohlasovaní evanjelia v Číne, tzv. Xianska stéla z roku 635. Pápež dostal aj baterku jedného z utečencov, ktorou si svietil počas cesty na otvorenom mori.



Jedna zo španielskych novinárok pápežovi priniesla dres 11-ročného Mattea z Mocejonu, ktorého v auguste zabili počas futbalového zápasu.



Zuzana Klimanová  - VaticanNews

Aktualizované




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024