Synoda o synodalite: Pred zasadnutím v Ríme budú kontinentálne stretnutia

TK KBS, crk, cna, ml; pz | 23. 08. 2024 10:40



Foto: Vatican Media

Rím 23. augusta (TK KBS) Po celom svete sa biskupi spolu s veriacimi zo svojich diecéz v Európe, Ázii, Latinskej Amerike a Afrike pripravujú na druhé zasadnutie Synody o synodalite, ktoré sa uskutoční 2. až 27. októbra 2024 vo Vatikáne. Tento celosvetový proces, ktorý pre Katolícku cirkev začal pápež František, sa zameriava na teologický koncept „synodality“ alebo „spoločného putovania“ Božieho ľudu. Synodalita kladie osobitný dôraz na každého pokrsteného a jeho aktívnu účasť na poslaní, ktoré Ježiš Kristus zveril svojej Cirkvi.



V rámci tohto celosvetového procesu počúvania, dialógu a rozlišovania sa biskupské konferencie – v spolupráci s duchovnými, rehoľníkmi, rehoľníčkami a laikmi – postavili do čela kontinentálnych stretnutí, na ktorých sa bude diskutovať o kľúčových teologických a pastoračných úvahách, ktoré boli predložené v „Instrumentum laboris“, pracovnom dokumente pre druhé a záverečné celosvetové zasadnutie Synody o synodalite, ktorý bol vydaný 9. júla 2024.



Európa



Tento mesiac sa 42 zástupcov miestnych cirkví z celej Európy zúčastní na konferencii v rakúskom Linzi, ktorá sa uskutoční od 29. do 31. augusta 2024. Budú rozdelení do malých skupín, aby diskutovali o témach načrtnutých vatikánskym pracovným dokumentom pre druhé zasadnutie synody. Trojdňového stretnutia sa zúčastnia členovia Rady európskych biskupských konferencií (CCEE), vrátane predsedov biskupských konferencií Talianska, Rakúska a Švajčiarska, európski odborníci na teológiu a kánonické právo, ako aj zástupcovia Vatikánu.



Na stretnutí v Linzi bude prítomná aj pastoračná teologička Klara-Antonia Csiszar, ktorá sa minulý rok zúčastnila prvého zasadnutia Synody o synodalite. Uviedla, že kľúčovou oblasťou, na ktorú sa jednanie vedené CCEE zameria, bude rôznorodosť na všetkých úrovniach katolíckej cirkvi. „Prikladali sme dôležitosť tomu, ako vnímať rôznorodosť v Európe,“ uviedla Csiszar v rozhovore pre Kathpress. „Aké posolstvo má táto rôznorodosť pre cirkev v Európe, čo to znamená pre naše miestne cirkvi a aký hlas má cirkev v Európe v rámci univerzálnej cirkvi?“



Ázia



V Ázii sa 5. až 8. augusta 2024 v Bangkoku konal kontinentálny seminár Federácie ázijských biskupských konferencií (FABC), ktorý poukázal na potrebu jednoty a harmónie pre rast Katolíckej cirkvi v prevažne nekresťanskom prostredí. Stretnutia sa zúčastnilo 38 delegátov z miestnych cirkví zo 17 krajín.



„Ázia sa vyznačuje rôznorodosťou kultúr a náboženstiev, a ak sa budeme snažiť o harmóniu, vzájomné uznanie a rešpekt k odlišnostiam, môžeme pomôcť univerzálnej cirkvi lepšie pochopiť našu snahu kráčať spoločne naprieč rôznorodosťou,“ uviedol kardinál Stephen Chow. FABC v spolupráci so svojou kanceláriou pre sociálnu komunikáciu nedávno spustila webovú stránku „Synodalita Ázie“, ktorej cieľom je zapojiť katolíckych veriacich do synodálnej cesty v Ázii.



Latinská Amerika



V Južnej Amerike sa v kolumbijskej Bogote konal trojdňový kongres Biskupskej rady Latinskej Ameriky a Karibiku (CELAM), na ktorom sa zúčastnilo takmer 2000 osôb. Približne 200 z nich sa seminárov zúčastnilo osobne a ďalších 1200 sa pripojilo online na stretnutí, ktoré sa konalo od 9. do 11. augusta 2024, kde sa diskutovalo o témach ako cirkevné štruktúry, rola žien a význam misie.



S odkazom na súhrnnú správu z prvého zasadnutia Synody o synodalite 2023 venezuelský arcibiskup z Caracasu, Mons. Raúl Biord, uviedol, že nedostatok návrhov týkajúcich sa kľúčovej synodálnej témy misie vo správe je zarážajúci, a preto vyzval účastníkov, aby sa hlbšie zamysleli nad vzťahom medzi synodalitou a misiou, ako ho načrtol Vatikán v „Instrumentum laboris“.



„Redukcia misie na misijnú pastoráciu, ako je navrhovaná v mnohých našich diecéznych organizačných schémach, je nesústredená a ochudobňujúca,“ povedal arcibiskup na kongrese. „Skutočným cieľom synodality je misia, ku ktorej sme povolaní (povzbudením Zmŕtvychvstalého), do ktorej sme zapojení (z trinitárnej dynamiky) a zaviazaní (krstom a sviatosťami kresťanskej iniciácie).“



Afrika



Pred vydaním „Instrumentum laboris“ zvolalo Sympózium biskupských konferencií Afriky a Madagaskaru (SECAM) spolu s Africkou synodálnou iniciatívou (ASI) v apríli dvojdňové stretnutie v Nairobi v Keni. Päťdesiat delegátov z miestnych cirkví sa zišlo, aby spoločne preskúmali spôsoby a prostriedky, ako byť „synodálnou cirkvou v misii“, a diskutovali o jedinečných skúsenostiach a výraznom prínose afrických národov k evanjelizácii kontinentu.



Kardinál Fridolin Ambongo, predseda SECAM a arcibiskup z Kinshasy, uviedol, že stretnutie uznalo dôležitosť posilnenia kresťanskej identity v regióne. Delegáti sa zhodli na tom, že Afrika musí prijať prax malých kresťanských spoločenstiev a bohaté filozofické zásady, ktoré zdôrazňujú hodnoty rodiny, bratstva a solidarity. „Diskusie zdôraznili potrebu začlenenia odlišných kultúrnych a komunitných prvkov do širšieho poslania našej cirkvi,“ uviedol Ambongo na tlačovom brífingu po konferencii, ktorá sa konala 23. až 26. apríla 2024.



Stretnutie delegátov synody s pápežom Františkom, ktoré sa uskutoční 2. až 27. októbra 2024 vo Vatikáne, uzavrie fázu rozlišovania Synody o synodalite. Očakáva sa, že závery oboch celosvetových zasadnutí v rokoch 2023 a 2024 – prijaté a schválené pápežom – budú potom implementované vo všetkých miestnych cirkvách s cieľom vytvoriť počúvajúcu a viac participujúcu katolícku cirkev na celom svete.



Zdroje: Cirkev.cz/CNA

Spracoval: M. Lipiak




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024