Bratislava 14. augusta (TK KBS) Skupina 23 školských sestier do 45 rokov putovalo od 6. – 12. augusta 2024 po významných miestach spojených so založením a začiatkami kongregácie. Na medzinárodnom stretnutí sa stretli sestry z Indie, Českej republiky, Chile a zo Slovenska.
„Po Generálnej kapitule 2021 sme chceli zorganizovať tento typ stretnutia, no tentokrát pre mladé sestry, keďže ony sú budúcnosťou kongregácie,“ predstavila na úvodnom stretnutí v Prahe ideu samotného putovania generálna predstavená, sestra Frances Marie Duncan. Keďže samotná Generálna kapitula sa niesla v duchu putovania s Emauzskými učeníkmi, aj toto stretnutie pokračovalo v rovnakej línii.
Praha, ktorá je sídlom Českej provincie, sa ujala úvodných častí programu. Sestrám ukázali historické mesto, ale aj Slatiňany, kde prišli z Grazu sestry Záhalkové, a ktoré sa stalo kolískou kongregácie v Čechách. V Hoješíne sa účastníčky nadchli živou spomienkou na sestru Elišku Pretschnerovú. Ona svojou jednoduchosťou a malosťou so životom upriameným na Krista, obnovila ako generálna predstavená kongregáciu v ťažkých časoch prenasledovania Cirkvi a v rokoch po 2. vatikánskom koncile – a teraz je v procese blahorečenia. Dojímavé boli svedectvá o jej živote, aj reakcie sestier, ktoré o týchto miestach doteraz len počuli či čítali a teraz sa ich mohli dotknúť.
Skupina sa presunula na Slovensko, do provinciálneho domu v Žiline. Cestou do Múzea oravskej dediny v Zuberci sa zastavili v Krivej a spoznali život bl. Zdenky Schelingovej a napokon v komunite starších spolusestier v Okoličnom svedectvo života starších spolusestier, ich radosti života vo vernosti Bohu v živote podľa evanjelia.
Putovanie ich doviedlo do rakúskeho Grazu. V Konštitúciách tejto kongregácie sa píše: „My, školské sestry 3. rehoľného rádu sv. Františka, máme svoj pôvod v spoločenstve, ktoré sa zrodilo v roku 1843 v rakúskom meste Graz z františkánskej charizmy Matky Františky Antónie Lamplovej. V roku 1888 Matka Hyacinta Magdaléna Zahálková preniesla túto charizmu do Čiech.“
Ako ďalej píšu Konštitúcie: „Naším prvoradým poslaním je oslavovať Boha šírením jeho kráľovstva a životom vo svätosti,“ sestry už len svojou radostnou prítomnosťou prechádzajúc mestami a obcami Česka, Slovenska a Rakúska, prinášali radosť a nádej, že zasvätený život ozaj môže zmeniť svet.
Kongregácia školských sestier sv. Františka vznikla v roku 1843 v rakúskom Grazi. Jej zakladateľkou bola sestra Františka Antónia Lamplová. V súčasnosti žije vo svete 314 sestier v ôsmich krajinách (Česká republika, USA, Taliansko, Slovensko, Chile, India, Kazachstan, Kirgizsko). Slovenská provincia školských sestier sv. Františka má 139 sestier, ktoré pôsobia v šestnástich komunitách v siedmich slovenských diecézach: pracujú na rôznych typoch škôl – od materských škôl až po univerzitu; v sociálnej oblasti i v zdravotníctve. Sestry sa aktívne angažujú vo farskej pastorácii a v novej evanjelizácii. Slovenské sestry pôsobia aj na misiách v Strednej Ázii. Viac o školských sestrách nájdete na skolskesestry.sk.
Zdroj: Zasvätený život Františka Čačková, OSF