Arcibiskup Jonáš Maxim prvýkrát navštívil pútnické miesto Buková Hôrka

TK KBS, az, ml; pz | 05. 08. 2024 11:55



Foto: Ivan Pančura

Stropkov 5. augusta (TK KBS) V posledný júlový víkend sa na pútnickom mieste Buková Hôrka v okrese Stropkov uskutočnil archieparchiálny odpust Preobraženija Hospoda Isusa Christa aj s posvätením starodávneho ikonostasu. Odpustová slávnosť sa začala v sobotu 27. júla 2024 molebenom, ružencom, svätením vody, veľkou večierňou s lítiou a svätou liturgiou, po ktorej nasledovalo posvätenie ovocia a medu.



V nedeľu 28. júla 2024 po modlitbe ruženca a utierni privítali otcovia baziliáni vladyku Jonáša, prešovského arcibiskupa metropolitu, ktorý bol hlavným slúžiteľom i kazateľom na archijerejskej svätej liturgii. Pred samotným začiatkom slávnostnej liturgie vladyka Jonáš posvätil vnútri v cerkvi Voznesenija Čestnaho Kresta (jediná gréckokatolícka cerkev zasvätená tomuto sviatku na Slovensku) zreštaurovaný ikonostas. Po vyše deviatich rokoch v reštaurátorských dielňach v Bratislave a Levoči sa ikonostas vrátil domov a bol inštalovaný na svoje pôvodné miesto.



Tento ikonostas je podľa publikácie „Letopis Bukovského monastyra (Bukovej Hôrky) a historické zmienky o iných baziliánskych monastyroch na východnom Slovensku“ (Jozafát V. Timkovič, 2004) datovaný do roku 1783. Rok 1746, ktorý sa často v súvislosti s ikonostasom v médiách objavuje, je napísaný na zadnej strane architektonického rámu prestolu s obojstrannou ikonou Zoslania svätého Ducha a Pantokrátora. Tie pochádzajú z dreveného chrámu, ktorý na tomto starodávnom pútnickom mieste stál ešte v roku 1736. Murovaný chrám bol na Bukovej Hôrke postavený v roku 1774 (Timkovič, 2004).



Náklady na reštaurovanie ikonostasu zverejnené na webovej stránke Rádu svätého Bazila Veľkého boli vo výške 72-tisíc EUR, z čoho 37-tisíc EUR bolo na opravu tejto kultúrnej pamiatky získaných cez dotácie Ministerstva kultúry SR. Zvyšná suma 35-tisíc EUR potrebná na dokončenie reštaurátorských prác bola získaná formou verejnej zbierky evidovanej na Ministerstve vnútra SR. Reštaurátori sa svojimi prácami dostali až po úplne prvú vrstvu farieb a pútnici tak môžu vidieť originálny ikonostas, rovnaký ako videli aj veriaci v roku 1783.



Po posvätení ikonostasu pokračovala svätá liturgia v cirkevnoslovanskom jazyku s rusínskymi čítaniami. Vladyka Jonáš sa veriacim prihovoril taktiež v rusínskom jazyku. Po liturgii nasledovalo myrovanie, obchod okolo cerkvi a príhovor vladyku Mykolu Bychoka, ktorý je biskupom Ukrajinskej katolíckej cirkvi v Austrálii, Novom Zélande a Oceánii a v tom čase bol hosťom vladyku Jonáša na viacerých gréckokatolíckych miestach na Slovensku. Na svätej liturgii i ostatných bohoslužbách počas oboch dní spievali kantori domáceho Cirkevného zboru svätého Demetera z Bukoviec.



Vladyka Jonáš tak toto odpustové miesto v rusínskom regióne na hranici Šariša a Zemplína navštívil ako novozvolený metropolita prvýkrát a navyše symbolicky na desiate výročie prepojenia cerkvi Vozdviženija Čestnaho Kresta na Bukovej Hôrke duchovným putom (afiliáciou) s Bazilikou svätého Petra v Ríme.



„Tento najväčší z troch každoročných odpustov na Bukovej Hôrke navštívilo výnimočne veľké množstvo pútnikov z blízkeho i ďalekého okolia. Po dlhých rokoch bolo vidieť opäť organizované zájazdové autobusy a niektorí pamätníci si také množstvo pútnikov nepamätali za posledných tridsať rokov,“ píše Anna Zamutovská.




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024