Tridsiaty júl je tradične Svetovým dňom boja proti obchodovaniu s ľuďmi

TK KBS, ap, ck; ml | 30. 07. 2024 14:20



Foto: Pixabay.com

Rím 30. júla (TK KBS) Tridsiaty júl je každoročne Svetovým dňom boja proti obchodovaniu s ľuďmi, ktorý v roku 2013 stanovilo Valné zhromaždenie OSN s cieľom „zvýšiť povedomie o situácii obetí obchodovania s ľuďmi a podporovať a chrániť ich práva.“ Táto problematika hlboko znepokojuje aj Katolícku cirkev. Pri príležitosti 10. svetového dňa modlitieb a reflexie proti obchodovaniu s ľuďmi, ktorý sa konal tento rok 8. februára, pápež František pripomenul svedectvo svätej Bakhity, ktorá sa stala obeťou obchodovania s ľuďmi:



„Otvorme oči a uši, aby sme videli tých, ktorí zostávajú neviditeľní, a počúvali tých, ktorí nemajú hlas; aby sme uznali dôstojnosť každej ľudskej bytosti a konali proti obchodovaniu s ľuďmi a proti akejkoľvek forme vykorisťovania.“ Pápež dodal: „Vedzme, že proti obchodovaniu s ľuďmi je možné bojovať, ale je potrebné dostať sa ku koreňom tohto javu a odstrániť príčiny.“



Caritas Internationalis, celosvetová agentúra solidarity Katolíckej cirkvi, na svojej webovej stránke uvádza, že „obchodovanie s ľuďmi je moderný výraz pre otroctvo. Ženy, deti a muži sú kupovaní a predávaní, bití, zneužívaní a niekedy zabíjaní.“ Podľa správy "Štatistika moderného otroctva: nútená práca a nútené manželstvá" žije vo svete 50 miliónov ľudí v modernom otroctve. Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) uvádza, že "obchodovanie s ľuďmi je globálny problém a jeden z najhanebnejších existujúcich zločinov, ktorý pripravuje milióny ľudí na celom svete o ich dôstojnosť." "Dve tretiny svetových obetí obchodovania s ľuďmi tvoria ženy," dodáva sa v správe.



V "osobitných bodoch" správy o obchodovaní s ľuďmi za rok 2022 UNODC okrem iného odporúča štátom, aby "podporovali spoločné intervencie, ktoré spájajú orgány činné v trestnom konaní, služby sociálnej ochrany, organizácie občianskej spoločnosti a súkromný sektor s cieľom identifikovať a chrániť obete vykorisťované v súkromných bytoch, hoteloch a na iných skrytých miestach". Okrem toho vyzýva verejný a súkromný sektor vo všetkých krajinách, aby podporovali predpisy pre online platformy, ako sú požiadavky na overenie veku alebo potreba informovaného súhlasu.



Zdroje: Cirkev.cz/Aciprensa




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024