Pápež František do Buenos Aires: Nech mier zvíťazí nad nenávisťou a rozdelením

TK KBS, VaticanNews, cz; ml | 19. 07. 2024 14:40



Foto: Vatican Media

Vatikán 19. júla (VaticanNews) Dňa 18. júla 1994 došlo v Buenos Aires k teroristickému útoku na sídlo Združenia vzájomnej izraelsko-argentínskej spolupráce (AMIA). Pri útoku zahynulo 85 ľudí a viac ako 300 bolo zranených. Pri príležitosti 30. výročia tejto „temnej tragédie“ pápež František vo svojom posolstve vyzýva na hľadanie spravodlivosti, ktorá zahŕňa „rešpektovanie každého ľudského života a dôstojnosti“.



„Neúnavne pracujte na bratskom svete, v ktorom sa spravodlivosť a mier navzájom objímajú, pretože bez spravodlivosti nebude trvalý a účinný mier,“ to je jadro posolstva pápeža Františka zverejneného pri príležitosti 30. výročia útoku na sídlo AMIA v Buenos Aires. Spomienka na toto smutné výročie sa v Argentíne konala vo štvrtok 18. júla: v ten istý deň roku 1994 o 9:53 vybuchla na parkovisku budovy, v ktorej združenie sídlilo, dodávka naložená výbušninami. Budova sa zrútila, pričom zahynulo 85 ľudí a viac ako 300 bolo zranených. Tento atentát sa zapísal do histórie ako najvážnejší útok, aký bol kedy v Argentíne spáchaný.



V kontexte štátneho smútku vyhláseného v Argentíne pápežovo posolstvo vyzýva k zamysleniu a modlitbe, k ucteniu si pamiatky obetí tejto „temnej tragédie“ a k trvalému „záväzku voči spravodlivosti.“ „Zvoľme si ticho,“ píše František, chápané „nie ako prázdnota, ale ako hmatateľná prítomnosť tých, ktorí tu už nie sú.“ Ticho totiž „je smútkom i nádejou“ a umožňuje nám pocítiť „ozvenu stratených životov i váhu ich neprítomnosti“ a „silu čeliť realite zla a odolnosť ísť vpred.“



Nikdy viac takéto násilné činy



Zároveň zaznieva pápežova výzva, aby Argentínčania vnímali pamäť ako "svojho sprievodcu", teda ako nástroj, ktorý im umožňuje pripomínať si minulosť a projektovať "s nádejou budúcnosť, v ktorej sa podobné odsúdeniahodné násilné činy nebudú opakovať". V tejto perspektíve zaznieva Františkova rozhodná výzva nevzdávať sa hľadania spravodlivosti, chápanej nie ako "pomsta alebo odplata, ale ako pravda a náprava.“



Spravodlivosť, ktorá je základným prvkom pre rodiny obetí a pre "súdržnosť národnej sociálnej štruktúry", totiž zahŕňa "úctu ku každému ľudskému životu a dôstojnosti" a ako taká "musí zvíťaziť nad nenávisťou a rozdelením". „To je základ, na ktorom možno budovať spoločné dobro," zdôrazňuje pápež František, nielen na uctenie si pamiatky tých, ktorých sme stratili, ale aj na ochranu budúcich generácií."



Modlitby za obete a pozostalých



Na záver pápež vyzýva "všetkých veriacich ľudí a všetkých ľudí dobrej vôle, aby sa zjednotili v modlitbe a činnosti" a modlili sa za všetky rodiny, ktoré "stále oplakávajú svojich blízkych", za všetkých pozostalých "zranených na tele i na duši" a vzývali pre nich útechu "Boha pokoja".



Zdroj: VaticanNews - česká redakcia

Preložil: M. Lipiak




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024