Trojjazyčná farnosť v srdci Prahy. Veriacich povzbudil arcibiskup Graubner

TK KBS, cirk; ml | 19. 07. 2024 13:50



Arcibiskup Jan Graubner zasadil pamätný strom pred kostolom sv. Jindřicha.

Foto: Cirkev.cz

Praha 19. júla (TK KBS) V júli Cirkev oslávila milénium od úmrtia svätca a stredovekého cisára sv. Jindřicha. Práve jemu je spoločne so sv. Kunhutou zasvätený kostol na pražskom Novom Meste, kde v rámci osláv slúžil pražský arcibiskup Jan Graubner, predseda ČBK, slávnostnú bohoslužbu a zasadil pamätný strom. Kostol je okrem iného špeciálny tým, že ho využívajú hneď tri farnosti: česká, slovenská a maďarská.



„V bežný deň máme omšu o štvrtej hodine. To je čas, keď ľudia prídu z práce, zájdu do kostola a potom idú domov vlakom,“ popisuje P. Zoltán Balga, ktorý od roku 2016 koordinuje všetky tri spomínané farnosti. „Aj keď sme v centre, v blízkosti metra i nádražia, naše farnosti by som neoznačil za iba prechodné. Niektorí naši stáli farníci dochádzajú každú nedeľu napríklad z Kladna, Benešova alebo z Pardubíc. Medzi slovenskou a maďarskou farnosťou však možno pozorovať rozdiel. Čeština a slovenčina sú dosť podobné jazyky a Slovák môže ísť na českú omšu a naopak. V prípade maďarsky hovoriaceho veriaceho to tak nie je, ten je odkázaný na kostoly s maďarskou bohoslužbou,“ vysvetľuje P. Balga.



Do kostola dochádzajú až hodinu



Stále viac Slovákov žijúcich v Prahe vyhľadáva slovenskú bohoslužbu, aj keď by rozumeli českej liturgii. V kostole sv. Jindřicha a sv. Kunhuty býva v nedeľu až 250 slovenských katolíkov a cez stovku Maďarov. „Jedného slovenského farníka som sa pýtal, prečo by v nedeľu dochádzal do centra Prahy aj cez hodinu denne, keď môže zájsť do kostola v blízkosti svojho bydliska. Odpovedal mi, že Boh k nemu v jeho rodnom jazyku prehovára oveľa jasnejšie než v češtine. Potrebuje jednoducho spievať a odpovedať po slovensky. Rozumiem tomu, aj ja sa môžem modliť Otčenáš v angličtine, ale nebude to ono,“ priblížil svoju skúsenosť P. Balga, ktorý výborne ovláda oba jazyky.



Mladé farnosti a kontakt s rodnou zemou



Pre Maďarov, ktorí nehovoria po česky, je nedeľná bohoslužba zároveň príležitosťou byť v kontakte s maďarskou komunitou. Najpočetnejšie sú vo farnosti podľa otca Balgu zastúpení mladí ľudia, najmä študenti a mladí pracujúci. Pre maďarských študentov dokonca v podkroví fary vzniklo desať izieb, ktoré v roku 2022 požehnal kardinál Dominik Duka. „Vo farnosti organizujeme najrôznejšie aktivity. Okrem klasických spoločenských stretnutí chodíme hrať v piatok po omši volejbal alebo sa stretávame a hráme na hudobné nástroje. Každý týždeň sa schádzajú aj modlitebné skupinky a raz týždenne sa stretáva skupina mužov zo slovenskej farnosti,“ popisuje P. Balga.



Napriek tomu, že sú obe farnosti živé, fungujú stále veľmi oddelene. „Jedná sa o úplne samostatné farnosti, ktoré navzájom príliš neinteragujú. Je to dané predovšetkým jazykovou bariérou a ich vlastnou súnaležitosťou držať spolu v cudzej krajine,“ uzatvára P. Balga a vysvetľuje, že do kostola často zájdu aj Maďari, ktorí nie sú veriaci, ale chcú byť jednoducho v kontakte s krajanmi. Napriek tomu, že jednotlivé farnosti väčšinou nemávajú spoločné akcie a žijú viac-menej vlastnými životmi, tohtoročnou výnimkou bolo výročie tisíc rokov od úmrtia sv. Jindřicha. „Už v roku 2023 som s farníkmi hovoril o tom, že budúci rok bude pre našu farnosť výnimočný. Pre česko-slovenských farníkov sme dokonca zorganizovali spoločnú púť do bavorského Bambergu, maďarskí farníci pôjdu v septembri,“ doplnil P. Balga.



Okrem výročných pútí sa farnosti zblížili aj na veľkej spoločnej omši, ktorú v polovici júla slúžil arcibiskup Jan Graubner. Ten pri kostole sv. Jindřicha a sv. Kunhuty zasadil nový strom, ktorý bude pripomínať unikátne výročie, ktoré zažije len máloktorá farnosť. 



Spojovacím článkom troch jazykovo odlišných farností je P. Zoltán Balga. Sympatický a usmievavý kňaz priznal, že než bol na žiadosť kardinála Dominika Duku prevelený z Maďarska, v Prahe nikdy predtým nebol. „Na jar roku 2016 som prvýkrát prišiel do Prahy. Vyrastal som na juhu Slovenska, kde sa hovorilo výhradne maďarsky a slovenčinu som sa naučil v podstate ako druhý jazyk,“ vysvetľuje a hovorí, že sa cíti byť najviac Maďarom. Počas rozhovoru však hovorí dokonalou češtinou a priznáva, že jazyky pre neho nie sú problém. Balga vo farnosti tento rok oslávil 8 rokov. Za ten čas sa mu podarilo do skomierajúcej slovenskej farnosti priviesť pravidelné dve stovky návštevníkov nedeľných bohoslužieb a úplne vybudovať maďarskú farnosť z ničoho. Kostol, farnosť i zázemie pre študentov na pôde fary sú v dokonalom stave.



Zdroj: Cirkev.cz




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024