Pápež František k Olympijským hrám v Paríži: Mier je vážne ohrozený

TK KBS, VaticanNews, sc, mj; ml | 19. 07. 2024 12:24



Foto: Pixabay.com

Vatikán 19. júla (VaticanNews) Svätý Otec František poslal v piatok 19. júla posolstvo arcibiskupovi Laurentovi Ulrichovi k olympijským hrám, ktoré sa budú konať vo francúzskej metropole od 26. júla do 11. augusta. „Nech sú príležitosťou na bratskú harmóniu, ktorá prekoná rozdiely a protivenstvá a posilní jednotu národa,“ píše pápež.



Olympijské hry predstavujú príležitosť „prekonať rozdiely a protivenstvá“ a „posilniť jednotu národa“. Zároveň sú šancou „prelomiť predsudky, podporiť úctu tam, kde je pohŕdanie a nedôvera, a vniesť priateľstvo tam, kde je nenávisť“. Pápež vkladá veľké nádeje a očakávania do olympijských hier v Paríži, ktoré sú „svojou povahou nositeľmi mieru a odmietnutím vojny“, píše František v posolstve zaslanom arcibiskupovi Laurentovi Ulrichovi, ktorý dnes ráno celebroval svätú omšu na otvorenie olympijského prímeria v parížskom kostole La Madeleine.



Olympijské prímerie



Múdra tradícia prímeria, ktorú zaviedol antický svet a ktorá je naliehavo potrebná v tejto dobe zranenej konfliktami, je „v týchto ťažkých časoch, keď je mier vo svete vážne ohrozený, vrúcne dúfam, že všetci budú rešpektovať toto prímerie v nádeji na vyriešenie konfliktov a obnovenie harmónie,“ píše pápež a opakuje výzvu, ktorú už vyjadril v predslove ku knihe „Mierové hry. Duch olympiády a paralympiády“, ktorú vydalo vatikánske vydavateľstvo LEV o iniciatíve Athletica Vaticana. „Nech sa nad nami zmiluje Boh!“ píše pápež vo svojom príhovore.



Prekonávanie rozdielov a odporu



Pápež dúfa, že „organizácia týchto hier ponúkne francúzskemu ľudu úžasnú príležitosť na bratskú harmóniu, ktorá nám umožní prekonať rozdiely a opozíciu a posilní jednotu národa“.



„Šport,“ poznamenal pápež František, „je univerzálnym jazykom, ktorý presahuje hranice, jazyky, rasy, národnosti a náboženstvá. Má schopnosť spájať ľudí, povzbudzovať k dialógu a vzájomnému prijatiu, podnecuje rozvoj ľudského ducha, povzbudzuje ľudí, aby prekonávali samých seba, rozvíja ducha obety a povzbudzuje k lojalite v medziľudských vzťahoch. Povzbudzuje ľudí, aby uznávali svoje vlastné hranice a hodnotu iných.“



Stretávanie sa s ľuďmi, dokonca aj s tými najnepriateľskejšími



Ak sú olympijské hry naozaj „hrami“, môžu byť skutočne „výnimočným miestom stretnutia ľudí, dokonca aj tých najnepriateľskejších,“ píše pápež František pri pohľade na známe logo s piatimi prepletenými kruhmi, ktoré predstavujú „ducha bratstva“, ktorý by mal charakterizovať olympijské podujatie a športové súťaže vo všeobecnosti.



Odstránenie nenávisti a predsudkov



V závere svojho posolstva pápež vyjadruje želanie, aby „parížska olympiáda bola pre všetkých, ktorí prichádzajú z celého sveta, neopakovateľnou príležitosťou na vzájomné objavovanie a oceňovanie, na odbúravanie predsudkov, na podporu úcty tam, kde je pohŕdanie a nedôvera, a priateľstva tam, kde je nenávisť.“



Salvatore Cernuzio, Martin Jarábek – VaticanNews




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024