Gréckokatolícka cirkev na Slovensku si pripomína sviatok bl. Pavla Gojdiča

TK KBS, ba, sg, ml; kj | 17. 07. 2024 11:20



Foto: Archiv Presovskej archieparchie

Bratislava, 17. júla (TK KBS) Gréckokatolícka cirkev na Slovensku si dnes pripomína sviatok blahoslaveného Pavla P. Gojdiča OSBM (1888 – 1960), prešovského biskupa a mučeníka. V mnohých farských chrámoch a kaplnkách tejto Cirkvi na Slovensku sa konajú odpustové slávnosti na jeho počesť, vrátane prešovskej katedrály, kde sa uskutoční archieparchiálna odpustová slávnosť.



Životopis blahoslaveného Pavla Gojdiča



Blahoslavený Pavol Gojdič sa narodil 17. júla 1888 v Ruských Pekľanoch ako syn gréckokatolíckeho kňaza. Navštevoval základnú školu v Cigeľke, Bardejove a v Prešove. V Prešove absolvoval gymnáziá a začal štúdium teológie, ktoré dokončil v Budapešti. Za biskupa ho vysvätil 27. augusta 1911 biskup Ján Vályi. Pôsobil ako kaplán v Cigeľke, neskôr ako prefekt v eparchiálnom internáte a učiteľ náboženstva na meštianskej škole. Zastával rôzne funkcie na biskupskom úrade a bol kaplánom v Sabinove.



V roku 1920 vstúpil do baziliánskeho kláštora na Černečej Hore pri Mukačeve a prijal rehoľné meno Pavol. V septembri 1926 bol menovaný za apoštolského administrátora Prešovskej eparchie a o šesť mesiacov neskôr, 25. marca 1927, bol vysvätený za biskupa v rímskej bazilike svätého Klimenta. Ako biskup aktívne podporoval svoju cirkev, založil nové farnosti a prispel k rozvoju vzdelávacieho systému v regióne. Bolo mu blízke kultovanie najsvätejšej Eucharistie a Božského Srdca Ježišovho.



V roku 1939, po vzniku prvej Slovenskej republiky, mu bol zverený aj Československý štát a v tom čase požiadal o uvoľnenie z úradu, čo sa nestalo. Naopak, 8. augusta 1940 bol menovaný za sídelného biskupa prešovského. Počas druhej svetovej vojny sa verejne postavil proti deportáciám Židov. Po vojne bol jeho vplyv a jurisdikcia rozšírená na celé územie Československa. Po nástupe komunistického režimu bol v roku 1950 počas Prešovského procesu uväznený a následne odsúdený na doživotie a stratu občianskych práv. Bol internovaný a fyzicky aj psychicky mučený. Pápež Pius XII. mu v listine k sedemdesiatinám vyjadril svoju účasť a povzbudenie.



Blahoslavený Pavol Gojdič zomrel 17. júla 1960, v deň svojich 72. narodenín. Jeho pozostatky boli pochované pri leopoldovskej väznici a v roku 1968 prenesené do Prešova. V roku 2001 ho pápež Ján Pavol II. vyhlásil za blahoslaveného na Svätopeterskom námestí.



Zdroj: Bratislavská eparchia

Spracoval: Stanislav Gábor




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024