V Chorvátsku prebieha Stredomorské teologické stretnutie s účasťou moslimov

TK KBS, VaticanNews, mh, ml; kj | 17. 07. 2024 10:45



Foto: Vatican Media

Chorvátsko, 17. júla (VaticanNews) Od 14. do 20. júla sa v Rijeke, Chorvátsku, koná tretí ročník podujatia s názvom „Kresťanstvo a islam: v službe bratstva v rozdelenom svete“. Tento rok je osobitný tým, že sa na ňom po prvýkrát zúčastňujú mladí moslimskí teológovia a učitelia. Svoje posolstvo na stretnutí predniesla aj podsekretárka Generálneho sekretariátu Synody, sestra Nathalie Becquartová. 



V rámci programu „Stredomorské teologické stretnutie“, ktoré sa koná na chorvátskom pobreží Jadranského mora, predniesol prednášku aj islamský teológ Benjamin Idriz, imám z Penzbergu v Nemecku. Z 38 účastníkov študentov a doktorandov teológie je 15 pravoslávnych, deväť moslimov, osem katolíkov a šesť protestantov. Účastníci pochádzajú nielen z Chorvátska, Srbska a Bosny a Hercegoviny, ale aj z Grécka, Francúzska, Rakúska a Nemecka.



Do podujatia poslal svoje posolstvo aj generálny sekretár Výboru pre ľudské bratstvo, Mohamed Abdelsalam, ktorý bol svedkom histórického dialógu medzi pápežom Františkom a veľkým imámom Al-Azharu Ahmadom Al-Tajíbom, ktorý vyústil do podpisu Dokumentu o ľudskom bratstve. Počas podujatia sa uskutočnili aj dve verejné stretnutia.



Prvé sa konalo 16. júla so sestrou Becquartovou, podsekretárkou Biskupskej synody, ktorá hovorila na tému „Synodalita, ekumenizmus a medzináboženský dialóg“. Sestra Becquartová sa podelila o svoje dlhoročné skúsenosti s kresťansko-moslimským dialógom vo Francúzsku, najmä s mladými ľuďmi. Druhé stretnutie, formou diskusie piatich lektorov pri okrúhlom stole, sa uskutoční večer 17. júla v arcibiskupstve v Rijeke.



„Veríme, že dialóg medzi kresťanmi a moslimami v Stredomorí a celej Európe je dnes absolútne nevyhnutný. Bratstvo je hojivým balzamom na rany sveta, ktorý sa v posledných rokoch čoraz viac polarizuje. (...) Naša zodpovednosť je veľká, musíme ísť príkladom bratstva. Ak kňazi, teológovia, učitelia náboženstva na školách nebudú rešpektovať iných a ich odlišnosti a nebudú veriť, že všetci sme bratia a sestry, potom je svet odsúdený na neúspech,“ povedal pre vatikánske médiá Branko Juric, bosniansky morálny teológ a bývalý vicerektor Kolégia Teutonikum vo Vatikáne, ktorý je jedným z organizátorov stretnutia v Rijeke. 



Spracovala Miroslava Holubíková




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024