Brazília/Ostrihom 16. júla (TK KBS) Genfest je svetové podujatie, na ktorom môžu mladí zažiť osobnú duchovnú skúsenosť, ale aj prepojenie s celým svetom. Organizujú ho mladí ľudia z Hnutia fokoláre. Tento rok sa uskutoční v Brazílii od 12. do 24. júla. Ďalších 44 miestnych podujatí sa bude konať v 32 krajinách. K Slovensku je najbližšie podujatie v Ostrihome, ktoré spoluorganizujú slovenskí a maďarskí mladí.
„Mier medzi ľuďmi, ochrana planéty, hospodárstvo a politika, ktorá kladie do centra pozornosti človeka, spravodlivosť a dôstojnosť: aj o tom budeme na Genfeste diskutovať, spoločne pracovať a plánovať,“ objasňujú mladí ľudia z hnutia, ktorí od 12. do 24. júla v Brazílii zvolávajú tisíce mladých ľudí na celosvetové podujatie. Cieľom je, ako hovorí názov: Juntos para cuidar, čo znamená „spoločne sa postarať“ o najviac trpiacich a zraniteľných ľudí, a to nad rámec kultúrnych, etnických a náboženských rozdielov.
Diskusie a konkrétne aktivity sa budú striedať s duchovným programom. Účastníci na Genfeste v Ostrihome začnú každý deň modlitbou, rozjímaním a stíšením. Svätá omša, vzájomné obohatenie sa o duchovné prežívanie, vzťah s Bohom a s inými je jedným z pilerov stretnutia mladých.
Mladí ľudia, ktorí sa podieľajú na príprave Genfestu hovoria, že najsilnejšie pociťujú problémy, „ako je nedostatok mieru, rozdelenie, individualita“, a preto chcú podporiť myšlienku, že budúcnosť sa dá budovať prostredníctvom „vzájomnej spolupráce, a nie konkurenciou“. Marianna hovorí, že najlepšie to vystihuje metafora o súhvezdí: „Sme ako súhvezdie na oblohe. Samozrejme, hviezda je tiež krásna, ale sama o sebe je len bodkou, súhvezdie je oveľa krajšie a vyžaruje oveľa viac svetla.“
Aparecida v Brazílii, miesto ústredného podujatia Genfestu
Téma je prepojená aj mottom blížiaceho sa Jubilejného roka 2025 Pútnici nádeje. Jeden mladý z prípravného tímu hovorí, že „všetci sme povolaní vytvárať lepší svet. Chceme odovzdať nádej. Nechceme dávať hotové odpovede na zmenu sveta, to nie. Chceme dať mladým ľuďom nádej, ktorá prichádza, keď sa človek cíti užitočný, keď sa cíti milovaný, keď má možnosť milovať aj iného.“
„Veľké zmeny, ktoré sa dejú, nám ukazujú potrebu novej kultúrnej paradigmy, založenej nie na jednotlivcovi, ale na spoločenskom vzťahu, ktorý sa otvára celému ľudstvu prostredníctvom kultúry, ktorá podporuje univerzálne bratstvo,“ hovoria organizátori podujatia.
Tohtoročný Genfest 2024 sa bude odvíjať v troch fázach: dobrovoľníctvo, samotné podujatie a vytvorenie komunít rozdelených podľa oblastí záujmov, štúdia alebo profesie, aby mladí zostali v spojení a pracovali na budovaní zjednotnejšieho sveta na svojom území. Protagonistami a tvorcami sú mladí ľudia, no medzigeneračný dialóg a spolupráca budú základným pilierom zmeny, ktorá má byť ponúknutá aj medzinárodným inštitúciám. Niektoré momenty budú vysielané celosvetovo na kanáli Genfest 2024 na YouTube.
Na záver sa pripravujú nové projekty, ktoré sa už urobili alebo sa realizujú s cieľom vybudovať mierový a zjednotnejší svet. Zhrnuté budú v dokumente, ktorý bude predstavený na samite Organizácie spojených národov Summit of the Future, ktorý sa uskutoční 22. – 23. septembra 2024. Má obsahovať konkrétne projekty a návrhy pre spravodlivejší a bratskejší svet, ktoré prispejú k dosiahnutiu medzinárodných cieľov Agendy OSN 2030.
Tí, ktorí sa nebudú môcť zúčastniť na ústrednom podujatí v Brazílii, sa môžu pridať k podujatiu, ktoré sa koná bližšie k ich krajine, pretože ďalších 44 miestnych Genfestov sa bude konať napríklad v Kórei, Indii, na Srí Lanke, Filipínach, v Pakistane, Vietname, Jordánsku, Egypte, Burundi, Tanzánii, Angole, Zambii, Keni, Etiópii, Južnej Afrike, Konžskej demokratickej republike, Pobreží Slonoviny, Kamerune, Burkine Faso, Peru, Bolívii, Mexiku, Guatemale, Argentíne, ale aj v Maďarsku, Srbsku, Nemecku a Taliansku.
Juntos para cuidar: program
Zakúsiť – prvý týždeň Genfestu (12.–- 18. júla 2024) ponúka účastníkom dobrovoľnícku prácu v jednom zo 40 projektov a organizácií, ktoré sa dali k dispozícii v rôznych krajinách Latinskej Ameriky a iných častiach sveta.
Osláviť – od 19. do 21. júla sa v Aparecide, v aréne národnej svätyne, stretnú mladí ľudia na ústrednom podujatí, aby si vymenili skúsenosti pri vytváraní vzťahov bratstva, a to aj prostredníctvom umeleckých a hudobných podujatí. Podujatie sa bude vysielať vo viac ako 120 krajinách. Veľký festival nápadov, myšlienok a iniciatív, ktorý má inšpirovať mnohých mladých ľudí rôznych kultúr, etník a náboženstiev, aby žili pre zjednotený svet.
Naučiť sa a zdieľať – Tretia fáza sa uskutoční od 21. do 24. júla: mladí ľudia budú rozdelení do skupín zameraných na osem oblastí záujmu: hospodárstvo a práca, medzikultúrnosť a dialóg, spiritualita a ľudské práva, zdravie a ekológia, umenie a sociálna angažovanosť, vzdelávanie a výskum, komunikácia a médiá, aktívne občianstvo a politika.
Mladí ľudia budú maž možnosť učiť sa, konfrontovať sa navzájom a hľadať nové formy spoločného záväzku pri šírení kultúry bratstva a pokoja prostredníctvom miestnych projektov.
Medzinárodný tím odborníkov bude účastníkov sprevádzať pri debatách a skupinovej práci.
Genfest v Ríme v r. 1990 za prítomnosti Chiary Lubichovej, zakladateľky Hnutia fokoláre
Autor: Horacio Conde - CSC Audiovisivi
_
V roku 1973 sa v Loppiane, citadele Hnutia fokoláre neďaleko Florencie, konal prvý Genfest. Je to „festival novej generácie“, ako naznačuje názov, pričom „nová generácia“ vyjadruje mladú generáciu hnutia, ktoré založila Chiara Lubichová. Odvtedy sa Genfest opakuje každých šesť rokov a stretávajú sa na ňom státisíce dievčat a chlapcov z piatich kontinentov, aby sa prostredníctvom skúseností, zážitkov, piesní a choreografií podelili o svoju vášeň pre univerzálne bratstvo. Na Genfest v rímskom Palaeure v roku 1990 prišiel aj Ján Pavol II. Pri tejto príležitosti okrem iného povedal, že zjednotený svet „je veľkým očakávaním dnešných ľudí, nádejou a zároveň veľkou výzvou budúcnosti“, pretože „je to cesta k mieru“. Po prvýkrát sa na ňom po páde Berlinského múru zúčastnili stovky mladých ľudí z celej východnej Európy: jednota ľudskej rodiny sa zdala byť naozaj bližšia a konkrétnejšia.
Zdroj: focolare.org/Vatican News