Vatikán 14. júla (TK KBS) Vatikánske tlačové stredisko informovalo o „znepokojení“ nad udalosťou v Pensylvánii, keď mladý muž Thomas Matthew strieľal z budovy na bývalého prezidenta a bol zabitý. Spomedzi prítomných je jeden mŕtvy a dvaja sú zranení. Atentát hneď odsúdil americký prezident J. Biden, ako aj a predseda Konferencie katolíckych biskupov USA Timothy P. Broglio: žiadne násilie na riešenie politických sporov.
Nočná mora Ameriky, prezidenti – v tomto prípade bývalí, ale opäť kandidujúci – ktorí sa ocitnú v hľadáčiku tých, ktorí ich chcú odstrániť. Tentoraz bol na rade Donald Trump, pre ktorého to bola takmer tragédia, ktorá ho stála zranenie pravého ucha, ale oveľa viac zranila svedomie krajiny, ktorá sa pripravuje na novembrové prezidentské voľby vo veľmi polarizovanej atmosfére.
Svätá stolica: nech neprevážia dôvody násilníkov
Scenár, ktorý znepokojuje aj Svätú stolicu, a dnes 14. júla v neskorých ranných hodinách, keď odpovedala na otázky novinárov, Tlačový úrad Vatikánu informoval, že včerajšia epizóda násilia „zraňuje ľudí a demokraciu, spôsobuje utrpenie a smrť“. Spolu s americkými biskupmi sa Svätá stolica v závere krátkej nóty modlí „za Ameriku, za obete a za pokoj v krajine, aby nikdy nezvíťazili dôvody násilia“.
Útok
Trump sa nachádzal o 18.00 pensylvánskeho času v Butleri na zhromaždení, obklopený davom. Približne o 18.20 h zaznelo vo vzduchu niekoľko ostrých výstrelov, na záberoch možno vidieť, ako si bývalý prezident priložil ruku k uchu a potom sa za zdesených výkrikov prítomných skryl pod pódium, kde sa ho snažili kryť ochrankári. Žiaľ, medzi divákmi bol aj jeden mŕtvy a dvaja zranení. Trumpovi krátko nato pomohla ochranka vstať, jednu stranu tváre mal zaliatu krvou a predtým, ako ho odprevadili, trikrát zakričal „boj!“ a zároveň zdvihol pravú päsť. Výstrely zazneli zo strechy budovy neďaleko, kde sa mladý strelec, 20-ročný Thomas Matthew Crooks, nachádzal a kde našiel smrť v rukách príslušníkov ochranky. Predtým sa mu podarilo vyhnúť kontrole.
Biden: V Amerike na to nie je miesto
Prezident Biden, ktorý po atentáte komunikoval s Trumpom, aby sa informoval o jeho stave, bezvýhradne odsúdil útok: „V Amerike nie je miesto pre takýto druh násilia. Musíme sa zjednotiť ako národ a odsúdiť ho,“ píše, zatiaľ čo vlna komentárov v USA a v medzinárodnom spoločenstve sa z hodiny na hodinu stáva jednotným chórom nesúhlasu.
Cirkev v USA: násilie politike neprospieva
Svoj hlas dáva najavo aj Cirkev v USA. „Spolu s bratmi biskupmi odsudzujeme politické násilie a ponúkame naše modlitby za prezidenta Trumpa a tých, ktorí boli zabití alebo zranení,“ píše vo vyhlásení predseda amerických biskupov arcibiskup Timothy P. Broglio. „Modlíme sa aj za našu krajinu a za ukončenie politického násilia, ktoré nikdy nie je riešením politických nezhôd.“
Podobnú myšlienku vyjadril v júni minulého roka v rozsiahlom vyhlásení aj samotný Mons. Broglio. „Amerika môže urobiť oveľa viac. Neexistuje žiadny dobrý dôvod, prečo sa uchyľovať k násiliu pri riešení politických otázok,“ povedal a vyzval, aby sa nezhody riešili „nenásilnými a účinnými alternatívami: dialógom, hlasovaním, pokojnými protestmi“. Ako poznamenal, násilie sa končí len „nevinnými obeťami“ a podkopáva „poriadok a právny štát“.
Zdroj: Vatican News – talianska sekcia
Preklad – K. Jančišinová