Veľké horúčavy, príliš veľká osamelosť. Sant Egidio vyzýva k záujmu o seniorov

TK KBS, vatican News, ll; kj | 13. 07. 2024 07:40



Foto: Vatican Media

Vatikán 13. júla (TK KBS) Spoločenstvo uvádza výsledky štúdie, ktorá sa uskutočnila na 2 500 talianskych senioroch starších ako 80 rokov: len 20 % z nich pôjde na dovolenku, ostatní zostanú v mestách napospas extrémnym teplotám. Od predsedu Impagliazza zaznieva výzva k zmyslu pre zodpovednosť spojiť sa proti horúčavám a osamelosti, nepriateľom starších ľudí: „Potrebujeme mobilizáciu zo strany všetkých.“





„Starajme sa o starších ľudí, ktorí žijú v našej blízkosti: viditeľných, menej viditeľných a neviditeľných, ktorí žijú v inštitúciách. Všetci máme možnosť spojiť sa s nimi proti dvom ,zlým spojencom', ktorými sú teplo a samota.“ Takýto apel zaznel od Marca Impagliazza, predsedu Spoločenstva Sant Egidio, 12. júla na tlačovej konferencii, na ktorej predstavil výsledky štúdie, ktorá sa týkala 2 500 ľudí starších ako 80 rokov v celom Taliansku.



Starší ľudia nechodia na dovolenku



Prieskum ukázal, že 80 % vzorky urobenej na senioroch nechodí v lete na dovolenku. O to viac na nich doliehajú horúčavy a sprano v prázdnych mestách. V krajine, ako je Taliansko, kde je 9 miliónov ľudí starších ako 65 rokov, žije 5 miliónov v pároch a zvyšné 4 milióny žijú doslova osamelo. To sú „dvaja zlí spojenci“, teplo a osamelosť: prvky, ktoré, ako zdôrazňuje predseda Sant'Egidio, „vyžadujú mobilizáciu všetkých, najmä v tomto ročnom období“.



Spoločná zodpovednosť všetkých občanov



V prvom rade je potrebné poraziť ľahostajnosť. Komunita Sant Egidio sa prostredníctvom príručky s názvom 10 tipov, ako sa vyhnúť izolácii snaží vytvoriť pocit spoločnej zodpovednosti občanov voči starším ľuďom. Rozhliadnuť sa okolo seba, zastaviť sa, ak vidíte niekoho v ťažkostiach, zazvoniť na dvere susedov, prehodiť pár slov s niekým v rade na pošte, ponúknuť kávu alebo vodu: toto nie je samozrejmé správanie a všetko môže poslúžiť na to, aby sa odkryli situácie, v ktorých sa zraniteľní starší ľudia môžu ocitnúť.



Prevencia, solidarita a zdieľanie



Neexistuje však jediný „recept“ na pomoc starším ľuďom: ako účinný liek na kombináciu horúčavy a osamelosti sa ukázalo napríklad vytvorenie ochrannej siete, ako to predpokladá program Nech žijú starší ľudia!, ktorý vznikol v roku 2004, ale dnes je už osvedčeným príkladom. Monitoruje viac ako 18 000 starších ľudí nad 80 rokov v jedenástich talianskych mestách s cieľom vytvoriť systém dobrovoľníkov – lekárnikov, lekárov, vrátnikov, predavačov, susedov – aktívnych v prevencii kritických udalostí súvisiacich so zdravím starších ľudí, ktorí by inak boli hospitalizovaní alebo umiestnení do zariadení pre seniorov v dôsledku banálnych príhod, ktoré sa môžu vyskytnúť práve počas horúčav.



Pridávanie života do rokov



Medzi ďalšie návrhy patria „solidárne dovolenky“, ktoré majú čo najväčšiemu počtu ľudí zaručiť niekoľko dní osvieženia pri jazere, pri mori alebo v horách, otvorenie miest stretávania v obutných štvrtiach, kde sa ľudia môžu schádzať počas menej horúcich hodín, návštevy starších ľudí žijúcich v zariadeniach a podpora spoločného bývania. Táto prax bola úspešne odskúšaná v Ríme v 165 domoch, kde v malých skupinách žije 1100 šťastných starších ľudí.



Nakoniec, s cieľom vytvoriť novú kultúru, ktorá by čoraz viac uprednostňovala domácu starostlivosť, ktorá je nevyhnutná na zaručenie dôstojného života starších ľudí, predseda Spoločenstva Sant Egidio apeloval na inštitúcie, aby pracovné miesta domácich opatrovateľov, ktorých Taliansko potrebuje čoraz viac, boli zákonom ošetrené a rodiny pri ich zamestnávaní mohli získať podporu v podobe daňových a sociálnych úľav.



Zdroj: Vatican News Lorena Leonardiová

preklad K. Jančišinová




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024