Vatikán 9. júla (VaticanNews) Je potrebné byť aktívnymi pútnikmi nádeje pre budúcnosť Talianska, povedal pápež František počas stretnutia s účastníkmi 50. Sociálneho týždňa v Terste, pod názvom „V srdci demokracie. Účasť medzi históriou a budúcnosťou“. Svätý Otec zdôraznil, že úlohou Cirkvi je zapojiť mladé generácie do nádeje, pretože bez nej človek zvláda prítomnosť, ale nebuduje budúcnosť.
Rímsky biskup pripomenul základné nasmerovanie Sociálnych týždňov, to „hovorí o Cirkvi, ktorá je citlivá na premeny spoločnosti a snaží sa prispieť k spoločnému dobru“.
Pápež pripomenul slová bl. Giuseppeho Toniola, iniciátora Sociálnych týždňov, ktorý definoval demokraciu ako:
„občiansky poriadok, v ktorom všetky sociálne, právne a ekonomické sily v plnosti svojho hierarchického vývoja proporcionálne spolupracujú na spoločnom dobre, pričom sa v konečnom dôsledku vracajú k prevládajúcemu prospechu nižších vrstiev“.
„Vo svetle tejto definície je zrejmé, že v dnešnom svete sa demokracia, povedzme si pravdu, neteší dobrému zdraviu“, smutne konštatoval Svätý Otec.
Sociálne týždne zohrali dôležitú úlohu, pretože „v Taliansku dozrel demokratický poriadok po druhej svetovej vojne aj vďaka rozhodujúcemu prispeniu katolíkov“.
Pápež pripomenul „postoj zodpovednosti voči sociálnym premenám“, ktorý „je výzvou adresovanou všetkým kresťanom, nech žijú a pracujú kdekoľvek, v ktorejkoľvek časti sveta“.
Symbolom stretnutia je srdce, preto sa rímsky biskup zameral na dve úvahy, hovoril o zranenom a uzdravenom srdci. „V prvom prípade si môžeme predstaviť krízu demokracie ako zranené srdce“, uviedol pápež a dodal:
„Vždy, keď je niekto vylúčený na okraj spoločnosti, trpí tým celé spoločenské telo. Kultúra skartovania vykresľuje mesto, v ktorom nie je miesto pre chudobných, nenarodených, slabých, chorých, deti, ženy, mladých, starých. Toto je kultúra skartovania“.
Už Aldo Moro povedal, že „štát je demokratický ak slúži človeku“, uviedol Svätý Otec a smutne dodal: „Znepokojuje ma malý počet ľudí, ktorí išli voliť. Čo to znamená? Nie je to len o hlasovaní ľudí, ale je potrebné vytvoriť podmienky, aby sa každý mohol vyjadriť a participovať“, tomu sa treba učiť. „Každý sa musí cítiť súčasťou komunitného projektu, nikto sa nesmie cítiť zbytočný“. „Ľahostajnosť je rakovinou demokracie“.
V druhej úvahe pápež povzbudil k „účasti, aby sa demokracia podobala uzdravenému srdcu“, k tomu je potrebná tvorivosť. V našom okolí si môžeme všimnúť mnoho znakov pôsobenia Ducha Svätého a to nielen v živote rodín, či spoločenstiev, ale aj v oblasti ekonomiky, politiky a spoločnosti. Svätý Otec vymenoval viaceré konkrétne príklady a uviedol:
„Demokracia s uzdraveným srdcom neustále pestuje sny o budúcnosti, uvádza ich do hry, vyzýva k osobnej a komunitnej angažovanosti. Snívajte o budúcnosti. Nebojte sa“.
Ako katolíci sa nemôžeme uspokojiť s okrajovou alebo súkromnou vierou, zdôraznil Petrov nástupca a dodal:
„Znamená to ani nie tak, aby nás bolo počuť, ale predovšetkým mať odvahu predkladať návrhy na spravodlivosť a mier vo verejnej diskusii. Máme čo povedať, ale nie obhajovať privilégiá. To nie. Musíme byť hlasom, ktorý demaskuje a navrhuje v spoločnosti, ktorá je často bez hlasu a kde príliš veľa ľudí nemá hlas“.
V závere príhovoru pápež vyjadril želanie: „Žehnám vám a prajem vám, aby ste boli remeselníkmi demokracie a nákazlivými svedkami participácie“.
Martin Jarábek – Vatican News