Vatikánsky teleskop VATT sa stáva plne automatizovaným robotom

TK KBS, Vatican News; kj | 04. 07. 2024 14:42



Foto: pexels.com/Alex Andrews

Vatikán 4. júla (VaticanNews) Vatikánsky teleskop (VATT) umiestnený v Arizone v USA má teraz nový, automatizovaný riadiaci systém. Vyvinula ho česká spoločnosť ProjectSoft HK. Vo štvrtok Nadácia Vatikánskeho observatória oznámila, že systém bol nainštalovaný včas a v rámci rozpočtu. Zavedenie nového automatizovaného systému umožní Vatikánskej hvezdárni pracovať s nevídanou presnosťou a autonómiou. Projekt, ktorý sa začal vďaka štedrému daru a dokončil sa podľa plánu, otvára nové možnosti pre svetovú vedeckú komunitu.



Významný krok vpred vo vedeckom výskume pre Vatikánske astronomické observatórium: Vatikánsky ďalekohľad (VATT) na hore Graham v Arizone, známy svojou vynikajúcou optikou a privilegovanou polohou, bol nedávno vybavený rozvinutým automatizovaným riadiacim systémom s názvom Don na počesť Donalda M. Alstadta (1921 – 2007), bývalého prezidenta a generálneho riaditeľa spoločnosti Lord Corporation.



Systém, ktorý vyvinula inžinierska spoločnosť ProjectSoft HK so sídlom v Českej republike, bol nainštalovaný 3. júna 2024. Dokončením inštalácie sa začala testovacia a tréningová fáza, do ktorej sa zapojila komunita Vatikánskej hvezdárne, ktorá o tom informovala vo vyhlásení, a pracovníci Arizonskej univerzity.



Technologická inovácia: systém Don



Systém Don je založený na programovateľných logických regulátoroch Beckhoff a ďalších pokročilých technológiách, ako sú snímače Renishaw a prevodníky EMLO. Táto sofistikovaná automatizácia umožňuje teleskopu pracovať s mimoriadnou presnosťou zamerania, až na 3 oblúkové sekundy, čo je približne veľkosť guľôčky umiestnenej na veľkom športovom štadióne.

Vďaka tomuto systému je VATT schopný sledovať nebeské objekty 20 minút s dokonalou presnosťou bez potreby manuálneho navádzania. „Je to naozaj fascinujúce,“ hovorí páter Paul Gabor, zástupca riaditeľa Vatikánskeho observatória v Arizone.



Na ceste k úplnej robotizácii



Systém Don nielenže uľahčuje každodennú prevádzku teleskopu, ale otvára aj nové možnosti do budúcnosti: bude ponúkať rôzne prevádzkové režimy, od tradičného režimu na jednoduchšie používanie na mieste až po „diaľkový režim“, ktorý umožní astronómom ovládať VATT v Arizone z ústredia Vatikánskej hvezdárne v Castel Gandolfo v Taliansku.

Najsofistikovanejší režim, „plánovaný režim“, umožní systému vykonávať sekvencie inštrukcií naprogramovaných astronómom bez potreby priameho ľudského monitorovania, čím VATT bude fungovať úplne autonómne.



Medzinárodná spolupráca



Systém Don bol umožnený vďaka grantu od Thomas Lord Charitable Foundation a daru od pani Judith Alstadt, manželky Donalda M. Alstadta. Projekt predstavuje 30. inštaláciu pre teleskop od spoločnosti ProjectSoft HK, ktorá je lídrom v oblasti priemyselnej automatizácie.

Testovacia fázaaktuálne prebieha. Robotická budúcnosť VATT, ktorý je už 30. rok v prevádzke, je sľubná a predpovedá Vatikánskemu observatóriu svetlú budúcnosť v astronomickom výskume.



Zdroj: Vatican News – talianska sekcia

preklad 
Katarína Jančišinová




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024