Lurdský biskup: Rupnikove mozaiky – rozhodnutie nie je zrelé, zatiaľ nebudú odstránené

TK KBS, VaticanNews; kj | 03. 07. 2024 08:24



Vatikán 3. júla (VaticaNews) Biskup Micas zasahuje prostredníctvom vyhlásenia do otázky demontáže diel známeho tvorcu mozaík, bývalého jezuitu, obvineného zo sexuálneho a psychického zneužívania dospelých zasvätených osôb: „Dostali sme príspevky od mnohých ľudí vrátane obetí a odborníkov. Názory sa veľmi rôznia.“ Biskup zopakoval svoj „osobný názor“: „Lepšie je ich odstrániť. V Lurdoch musia byť na prvom mieste trpiaci a zranení.“



V otázke demontáže umeleckých diel Marka Rupnika vo svätyni v Lurdoch zasahuje biskup francúzskeho mesta a vyjadruje „osobný názor“: „Bolo by lepšie odstrániť tieto mozaiky“ ako formu ochrany a úcty k údajným obetiam zneužívania zo strany bývalého jezuitu. Toto rozhodnutie však ešte „nedozrelo“ a vyvoláva polemiku a živú diskusiu. Vyjadruje to vo vyhlásení, ktoré večer zverejnil Mons. Jean-Marc Micas, biskup diecézy Tarbes a Lurdy, k otázke odstránenia diel známeho slovinského umelca. Ten bol obvinený zo sexuálneho a psychického zneužívania dospelých zasvätených žien, a preto bol v roku 2023 vylúčený zo Spoločnosti Ježišovej, ktorej bol členom. V októbri 2023 bolo vyšetrovanie jeho prípadu predložené Dikastériu pre náuku viery na príkaz pápeža, ktorý sa rozhodol „upustiť od premlčania, aby sa mohol uskutočniť proces“.



Z vyhlásenia biskupa



„Mnohé obete sexuálneho násilia a zneužívania zo strany klerikov,“ hovorí Mons. Micas v komuniké, „vyjadrili svoje utrpenie a násilie, ktoré pre nich „predstavuje“ pohľad na Rupnikovu mozaiku vystavenú pri vchode do Baziliky Panny Márie Ružencovej. Prelát pripomenul, že minulý rok od mája do októbra spolu s rektorom svätyne zriadili komisiu, ktorá mala určiť, ako reagovať na „tento ťažký problém“. Jej členmi boli obete zneužívania (z Francúzska i zo zahraničia), odborníci na sakrálne umenie, právnici, ľudia zaoberajúci sa prevenciou a bojom proti zneužívaniu a lurdskí kapláni. Micas zároveň uvádza, že si prečítal a vypočul názory na túto tému od rôznych ľudí, vrátane kardinálov a biskupov, umelcov, právnikov, obetí, pútnikov.



Polarizované názory



Prelát označuje za „veľmi rozdelené a často polarizované“ názory: „Mali by sa mozaiky ponechať tam, kde sú? Mali by byť zničené? Mali by sa odstrániť alebo vystaviť na inom mieste? Na žiadnom z návrhov nie je zhoda. Názory sú živé a vášnivé.“

Farár z Tarbes a Lúrd zasa vyjadruje jasný „osobný názor“: „Táto situácia nemá nič spoločné s inými dielami, ktorých autor a obete sú mŕtve, niekedy už celé stáročia. Tu sú obete živé a autor tiež. Navyše som v priebehu mesiacov pochopil, že nie je mojou úlohou uvažovať o statuse umeleckého diela, o jeho ,morálke', ktorú treba odlíšiť od statusu jeho autora,“ uvádza sa vo vyhlásení.



V Lurdoch je utrpenie na prvom mieste



Micas opakuje, že svätyňa chce prijať všetkých, najmä tých, ktorí trpia, vrátane obetí zneužívania a násilia, detí aj dospelých: „V Lurdoch musia byť na prvom mieste trpiaci a zranení, ktorí potrebujú útechu a nápravu.“ „Keďže to mnohí vnímajú ako nemožné, môj osobný názor je, že by bolo vhodnejšie tieto mozaiky odstrániť,“ hovorí biskup s tým, že si je vedomý, že táto možnosť nie je všeobecne prijímaná, ba dokonca „sa stretáva s reálnym odporom niektorých“.



Pracovať spolu s obeťami



Biskup preto zdôrazňuje, že „najlepšie rozhodnutie ešte nedozrelo a moje presvedčenie sa zmenilo na rozhodnutie, ktoré by nebolo dostatočne pochopené a pridalo by ešte viac rozdelenia“. Biskup Micas preto ubezpečuje, že bude naďalej „úzko spolupracovať“ s obeťami na uzdravení a zblížení. A tiež, že bude pokračovať v tom, ako sa rozhodol v posledných mesiacoch, že už nebude tieto mozaiky zvýrazňovať ako doteraz „hrou svetla počas mariánskej procesie, ktorá každý večer zhromažďuje pútnikov“. „Je to prvý krok. Budeme spolupracovať s ľuďmi dobrej vôle, ktorí sú ochotní pomôcť nám určiť ďalšie kroky.“



prevzaté z talianskej sekcie Vatican News

preklad Katarína Jančišinová




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024