Svätý Otec: Komisia pre Latinskú Ameriku musí podporovať zmierenie a bratstvo

TK KBS, VaticanNews, cz, ml; pz | 28. 06. 2024 15:35



Foto: Vatican Media

Vatikán 28. júna (VaticanNews) Pápež František vyzýva Pápežskú komisiu pre Latinskú Ameriku, aby podporovala miestne cirkvi a Svätú stolicu v ich poslaní budovať mosty zmierenia, začlenenia a bratstva. V čase, keď sa konalo plenárne zasadnutie Pápežskej komisie pre Latinskú Ameriku, sa pápež František vo štvrtok stretol s jej účastníkmi na pápežskej audiencii vo Vatikáne.



Cieľom plenárneho zasadnutia je preskúmať spôsoby, akými môže komisia podporiť latinskoamerické biskupské konferencie a dikastériá Svätej stolice v ich poslaní evanjelizovať spoločnosť v regióne. Pápež vo svojom príhovore potvrdil, že toto zameranie úzko súvisí so synodálnou reformou, ktorú Cirkev v súčasnosti uskutočňuje. Pripomenul opis reformy, ktorý v roku 1995 v Madride predniesol vtedajší kardinál Ratzinger.



„Reforma,“ povedal, „je vždy ablatio: odstránenie, aby sa zviditeľnila vznešená podoba, tvár Nevesty a s ňou Ženích, živý Pán. Takéto ablatio, takáto ,negatívna teológia‘, je cestou k veľmi pozitívnemu cieľu.“



Povzbudenie Cirkvi v Latinskej Amerike



Pápež František poznamenal, že apoštolská konštitúcia Chvála evanjeliu o reforme Rímskej kúrie sa snaží, aby sa Komisia pre Latinskú Ameriku stala službou, ktorá prináša pastoračnú starostlivosť a náklonnosť pápeža Cirkvi v tomto regióne.



Dodal, že komisia je povolaná podporovať „nevyhnutnú premenu, ktorú všetci potrebujeme, teda pomáhať nám diskrétne, rozvážne a účinne žiť synodalitu – dynamický rozmer spoločenstva – a spoločne kráčať poháňaní Pánovým Duchom v Latinskej Amerike.“



Zdôraznil slová „diskrétnosť, obozretnosť a účinnosť“ a povedal, že komisia nemá nahradiť žiadnu časť života Cirkvi v Latinskej Amerike.



„Je povolaná povzbudzovať ich všetky,“ povedal, „s jednoduchosťou a hĺbkou tých, ktorí viac dôverujú misijnému poslaniu a službe než len aktivizmu.“



Príklad Juana Diega



Pápež poukázal na príklad svätého Juana Diega, ktorý prijal zjavenie Panny Márie Guadalupskej v dnešnom Mexico City. Panna Mária si ho vybrala, povedal pápež František, nie pre jeho erudovanosť alebo spoločenské postavenie, ale skôr pre jeho vedomie závislosti od Boha vo všetkých veciach. Mariánske zjavenie a úloha Juana Diega v ňom ukazujú Cirkvi v Latinskej Amerike jednoduchosť, spoločenstvo a synodálnu hĺbku spolupráce medzi laikmi a hierarchiou.



„Veriaci laici ohlasujú radostnú zvesť, pričom zásadne dôverujú cirkevnému a nadprirodzenému rozmeru svojho poslania, a nie toľko vlastným silám,“ povedal pápež František.



„Tá istá dôvera umožňuje laikom bez komplikácií prijať aj zodpovednosť, ktorú má biskup v rámci spoločenstva.“ Inými slovami, povedal, „vnútorná synodalita prináša ovocie bratstva navonok.“



Budovanie mostov bratstva



Pápež František svoj príhovor Pápežskej komisii pre Latinskú Ameriku zakončil výzvou, aby „inšpirovala, motivovala a provokovala slobodu“ miestnych cirkví rozlišovať ich jedinečnú cestu evanjelizácie a zároveň podporovať spoločenstvo s univerzálnou Cirkvou.



„Komisia musí budovať mosty zmierenia, inklúzie a bratstva,“ povedal pápež, „mosty, ktoré umožnia ľuďom 'putovať spolu', čo nemá byť len rétorický výraz, ale autentická pastoračná skúsenosť.“



Devin Watkins – VaticanNews




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024