Pápež prijal nemecky hovoriacich kňazov, ktorí boli obeťami zneužívania

TK KBS, VaticanNews, mg, ml; pz | 26. 06. 2024 14:05



Foto: Vatican Media

Vatikán 26. júna (VaticanNews) V utorok 25. júna prijal pápež František niekoľko kňazov z nemecky hovoriacich krajín, ktorí sa v mladosti stali obeťami zneužívania. Pápež už pred časom prijal na generálnej audiencii podobnú skupinu z arcidiecézy Mníchov a Freising. Aj tentoraz išlo o intenzívne stretnutie.



Liudger Gottschlich, kňaz z arcidiecézy Paderborn, zažil vo veku 11 rokov zneužívanie kňazom a teraz sám pracuje ako poradca pre postihnutých. Túto prácu vykonáva už viac ako 30 rokov, vysvetľuje pre Vatikánsky rozhlas. Počas týchto 30 rokov sa stretol s mnohými ľuďmi, ktorí zažili zneužívanie, najmä v Cirkvi.



Stretnutie v Dome svätej Marty, pápežskej rezidencii vo Vatikáne, sa nieslo v „osobitnej atmosfére“. „Ako kňazi, ktorí sami zažili zneužívanie, sme v Cirkvi v ťažkej situácii. V ideálnom prípade by sme mali byť neviditeľní, pretože túto problematiku neustále pripomíname našim kolegom. V Nemecku kvôli tomuto problému opúšťajú Cirkev desaťtisíce ľudí. A my im neustále pripomíname, že tento problém sa ešte neskončil,“ vysvetlil Gottschlich v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas. A tak sa vo všeobecnosti v Cirkvi často nestretávame s veľkou podporou, „ale skôr s prianím byť neviditeľní,“ pokračuje a dodáva: „Hlásia to aj spolubratia, s ktorými sme sa tu stretli. Dnešný rozhovor s pápežom bol iný. Bola to výnimka. Sedeli sme v jeho súkromnej obývačke. A mali sme veľmi dôverný a intímny rozhovor. Zistili sme, že sa veľmi zaujímal, bol veľmi otvorený, ale aj veľmi povzbudzujúci a posilňujúci. To je niečo, čo sa v našich diecézach prostredníctvom našich predstavených nedeje všade. Dnes to bola zvláštna výnimka.”



Čo si z dialógu s pápežom odnesie



To, čo si z tohto rozhovoru odnesie do Nemecka, je nasledujúce povzbudenie: „Jedna vec je práca s ľuďmi, ktorí zažili zneužívanie. Pápež nás veľmi povzbudil, aby sme v pastorácii dobre využili vlastné zranenia a snažili sa, ak je to možné, pôsobiť uzdravujúco. V tomto nás veľmi silno povzbudil. A zároveň toto stretnutie opäť ukázalo, že je potrebné nemlčať, nenechať sa opäť umlčať, ale udržiavať túto tému v Cirkvi živú.“



Stále sa hovorí, že väčšina zneužívania sa deje v rodinách a že len niekoľko percent sa deje v Cirkvi. A potom sú tu športové kluby a podobne, ale to je príliš zjednodušené: „Pretože ak sa zamyslím teologicky, je to zlé. Cirkev je celá pokrstená a tí, ktorí zneužívali pred 20 alebo 70 rokmi, boli tiež všetci pokrstení. Takže tento problém zneužívania v cirkvi je oveľa väčší a nemôžeme ho deliť len na rodiny a iné časti spoločnosti. Pretože potom by sme mali na pamäti len malú časť a musíme si pripomínať aj zodpovednosť, ktorú máme ako Cirkev za týchto mnohých ľudí.“



Prosba pre všetkých



Čo by chcel Gottschlich zo svojej strany povedať, je toto: „Nebojte sa osloviť tých, ktorí sú postihnutí zneužívaním. Myslím si, že to je najväčší problém, že ľudia, ktorí sa otvoria a povedia, že boli zneužívaní, vzbudzujú obavy. Ako sa s tým vyrovnať? Čo robiť? Nemám im znova ublížiť? A výsledkom je, že dotknutí ľudia sú potom veľmi osamelí, cítia sa opustení. Je potrebné tento strach rozptýliť. Choďte von a pýtajte sa: Čo potrebujete? A potom vám obete a osoby postihnuté zneužívaním sami povedia, čo môžete urobiť. Ale prosím, prekonajte svoj strach!“



Mario Galgano – Vatikán




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024