V Ríme otvorili nové sídlo Rady európskych biskupských konferencií Európy

TK KBS, VaticanNews, mr, mj, ml; pz | 24. 06. 2024 11:50



Foto: Vatican Media

Rím 24. júna (VaticanNews) Po viac ako päťdesiatich rokoch Rada európskych biskupských konferencií, ktorej cieľom je podporovať a chrániť dobro Cirkvi a ktorú tvorí 39 členov vrátane 33 národných biskupských konferencií zastupujúcich 45 krajín starého kontinentu, presunula sídlo svojho sekretariátu zo Švajčiarska do Ríma.



Nové priestory v Palazzo Maffei na Via della Pigna slávnostne otvoril štátny sekretár kardinál Pietro Parolin, ktorý zdôraznil nielen technické aspekty tejto voľby, ale aj blízkosť pápežovi a dikastériám Svätej stolice, ako aj symbolický aspekt, „aby sa zdôraznilo, že cirkevné spoločenstvo má nevyhnutne univerzálnu hodnotu a plne sa realizuje Cum Petro a sub Petro“.



Historický dôvod



Rozhodnutie, ktoré prijali predsedovia národných biskupských konferencií vlani v novembri na Malte a ktoré bolo následne schválené po konzultácii s pápežom, Štátnym sekretariátom a Dikastériom pre biskupov, berie na vedomie meniace sa historické podmienky, pripomenul predseda CCEE Mons. Gintaras Grušas, arcibiskup Vilniusu. V čase, keď rada CCEE vznikla, bola totiž Európa rozdelená na Východ a Západ a biskupi z celého kontinentu hľadali neutrálne miesto na stretnutie. Kancelárie sekretariátu boli najprv zriadené v Chure v roku 1971 a potom v St. Gallene v roku 1997.



Kontaktné centrum pre európskych biskupov



Tento krok, ako vysvetlil kardinál Parolin pre vatikánske médiá, „reaguje predovšetkým na čisto technické požiadavky. Toto sídlo je pohodlnejšie a lepšie zodpovedá potrebám, ale potom reaguje aj na hlbší a symbolický význam, ktorým je práve umiestnenie tohto hlbokého spojenia so Svätým Otcom a s Petrovým stolcom do centra činnosti európskych biskupských konferencií“. Cieľom je, aby sa toto miesto „stalo kontaktným centrom aj pre európskych biskupov, ktorí tu pri svojich príchodoch do Ríma budú môcť vždy nájsť zázemie pre rokovania, stretnutia a kontakty s úradmi. A to sa s jubileom prirodzene zvýši“.



Evanjelizácia a svedectvo lásky



Štátny sekretár vo svojom inauguračnom príhovore pripomenul, že charakter rady CCEE – teda „zintenzívniť spoluprácu medzi európskymi biskupmi vo svetle skúseností Vatikánskeho koncilu“ – je dnes povolaný „nadobudnúť tvár synodality, tvár Cirkvi, ktorá vychádzajúc zo slova pravdy evanjelia vychádza v ústrety mužom a ženám našej doby. Osvietená a podporovaná samotnou prítomnosťou Krista“. Najmä prostredníctvom „záväzku evanjelizovať, ktorému nikdy nesmie chýbať svedectvo pravdy, najmä v našej dobe, ktorá akoby už nechápala transcendentnú objektivitu pravdy a redukuje ju len na spoločenský konsenzus a momentálny pocit“. Podobne nemôže chýbať bratské spoločenstvo a svedectvo lásky „voči trpiacim, slabým a marginalizovaným“, obetiam kultúry skartovania, kde „všetko je zbytočné, aj to, čo nie je, ako napríklad samotný dar ľudského života, najmä krehkého a bezbranného“.



Ekumenická snaha o mier



Angažovanosť rady CCEE, pripomenul kardinál, smeruje k cirkevnému spoločenstvu, pastoračnej pomoci a ekumenickému impulzu, aby sme čelili veľkým výzvam dneška: „Myslime na tému sekularizácie a evanjelizácie, ktorá sa v Európe prezentuje znepokojujúcim spôsobom. Ale potom aj na pokoj. Musí sa nám podariť vniesť ducha pokoja do tejto Európy, ktorá sa nachádza v takom rozdelení“.



Michele Raviart – VaticanNews



Preklad Martin Jarábek




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024