Pápež o umelej inteligencii: Chceme volať „inteligenciou“ to, čo ňou nie je?

TK KBS, VaticanNews, mj, ml; pz | 24. 06. 2024 08:29



Foto: Vatican Media

Vatikán 24. júna (VaticanNews) „Umelá inteligencia má rušivý vplyv na ekonomiku a spoločnosť a môže mať negatívny dopad na kvalitu života.“ O tom hovoril pápež František na audiencii účastníkom kongresu v sobotu 22. júna. Na stretnutí nechýbalo zastúpenie zo Slovenska.



V piatok 21. júna sa v Ríme konal Kongres nadácie Centesimus Annus s cieľom preskúmať etické dôsledky umelej inteligencie. Tohtoročná téma bola „Umelá inteligencia a technokratická paradigma: ako podporovať blahobyt človeka, starostlivosť o prírodu a svet mieru“.



V sobotu členov nadácie prijal na osobitnej audiencii pápež František. Svätý Otec vo svojom príhovore zdôraznil potrebu hlbšieho skúmania všetkých aspektov umelej inteligencie:



„Multidisciplinárna analýza je nevyhnutná na pochopenie všetkých súčasných a perspektívnych aspektov umelej inteligencie, výhod, ktoré môže priniesť z hľadiska produktivity a rastu, a rizík, ktoré môže priniesť, na určenie správnych etických spôsobov jej vývoja, používania a dokonca aj riadenia.“



Rímsky biskup zdôraznil dôležitosť etického hľadiska využívania algoritmov, keď povedal:



„Vo svojom posolstve k poslednému Svetovému dňu pokoja som chcel hovoriť o algoretike, aby som poukázal na absolútnu nevyhnutnosť etického vývoja algoritmov, v ktorom hodnoty usmerňujú cesty nových technológií.“



Členov nadácie povzbudil pápež František v ich práci slovami:



„Vaša konferencia prispieva k zvýšeniu schopnosti pochopiť pozitívne aspekty umelej inteligencie a poznať, zmierniť a riadiť riziká, viesť dialóg so svetom vedy s cieľom spoločne určiť hranice, ktoré treba klásť inováciám, ak sú škodlivé pre ľudstvo.“



Rímsky biskup ponúkol zopár aspektov na ďalšie prehĺbenie:



„Treba dôkladne preskúmať chúlostivú a strategickú otázku zodpovednosti za rozhodnutia prijaté pomocou umelej inteligencie“, „je potrebné nájsť vhodné stimuly a účinnú reguláciu“, zaviesť koordinovaný proces vzdelávania „na odovzdávanie kritickej schopnosti používať takéto nástroje“, rozvinúť „proces rekvalifikácie zamestnancov“, je potrebné „dôkladne preskúmať pozitívne a negatívne účinky umelej inteligencie v oblasti bezpečnosti a súkromia“, a napokon „dôkladne preskúmať vplyv na vzťahové a kognitívne schopnosti ľudí a ich správanie“.



Záverom položil Svätý Otec provokačnú otázku:



„Sme si istí, že chceme naďalej nazývať ‚inteligenciou‘ to, čo ňou nie je?“ a dodal: „Zamyslime sa nad tým a položme si otázku, či zneužívanie tohto slova, ktoré je dôležité a veľmi ľudské, nie je už podriadením sa technokratickej moci.“



Martin Jarábek – VaticanNews




[naspat]


(C) TK KBS 2003 - 2024